Týdeník 15: Pomalá dovolená

Letos jsem se se Samem vydali na týden do lesa nedaleko Štěchovic a jen několik set metrů od Vltavy. Toužili jsme po klidu, přírodě, nic nedělání a času bez internetu a počítače. Já si samozřejmě plánovala, co všechno stihnu, ale nakonec jsem nechala práci doma a dělala jen to, co se mi chtělo. A tak naše dovolená byla opravdu pomalá a já jsem načerpala mnoho energie a inspirace.

Pěší turistika

Okolí Vltavy je opravdu krásné, plné lesů, skal a vyhlídek na řeku. K našemu překvapení jsme na stezkách nikoho nepotkali, a tak jsme měli les jen pro sebe. Na vyhlídkách (Smetanova a Máj) už několik lidí bylo, ale i tak to bylo velmi klidné. Vždy jsme i nějakou část cesty trávili v tichu a mohli tak velmi dobře vnímat energii lesa a nás samotných. Věřím, že je velmi důležité určitou část dne, kdy jsme vzhůru strávit v tichu. Tento čas mi pomáhá naslouchat sama sobě a lépe vnímat své okolí.

IMG_2366

Otužování

Musím přiznat, že koupání ve Vltavě bylo pro mě snad nejoblíbenější činností. Stále se otužuji studenou sprchou, ale nadšení z otužování je prostě v létě o něco menší. Naše chata byla jen asi 300 m od Vltavy (byl to tedy hodně prudký kopec dolů, ale i tak jsme byli blízko). Překvapením bylo, že Vltava byla hezky studená (odhadem 10-15 stupňů), a tak to byla opravdu výzva. Přeci jen ponoření se do vody je daleko intenzivnější pocit, než sprchování. Otužování považuji za skvělou mindfulness techniku, kdy jsme právě rady a teď. Vnímání vlastního těla je najednou výraznější i ostatní smysly se zbystří a začnete vnímat krásu okolí. Řeky, lesů, skal. A když se vynoříte, víte, že vše zvládnete, že můžete žít svůj život naplno a že jste silní.

XZAH5358

Knihy

Trochu zklamání, když jsem se nemohla začíst do knih, které jsem si s sebou vzala. Saint- Exupéryho jsem odložila asi po 150 stránkách. Prostě mi nesedla forma psaní, metafor a neměla jsem dost trpělivosti. Už nějakou dobu se snažím začíst do francouzských autorů, ale moc mi jejich tvorba nesedí. I knihu povídek od Hemingwaye jsem odkládala a vracela se k ní. Je to docela zvláštní. Nemohla jsem se do knihy začíst, ale když jsem ji odložila, tak se mi chtělo pokračovat ve čtení. Knihou, kterou jsem nakonec dočetla (a to jsem si ji chtěla šetřit) je Bringing Up Bébé. povedená kniha o francouzské výchově dětí na mě udělala dojem a určitě si ji v budoucnu přečtu znovu.

Myši

Myši se stali součástí našeho pohybu hned první noc. Pronajali jsme si chatu v lese, kterou si bohužel „pronajímaly“ ve stejnou dobu i myši (podle Google se jednalo o myšici křovinou – je velmi roztomilá, ale v noci až příliš hlučná) a my se tak vyspali až 2 poslední noci, kdy jsme si zvykli na jejich dupání a běhání mezi zdmi. Horní patro chatky jsme jim přenechali a v naší spodní části se neukázaly. Musím uznat, že první noci jsem měla velké problémy se spaním. Více než myší jsem se ale bála svých vlastních představ. Že mi myši vlezou na obličej, pod peřinu, že jich bude alespoň 50 atd. Všechno to ve mně vyvolávalo paniku a proto jsem nemohla spát. Ke konci dovolené, jsme ale zhodnotili, že myší je jen pár a ony se bojí nás více než my jich. Potom se mi povedlo spát lépe a nějak jsme se s myšmi dohodli, že vše bude v pořádku 🙂

IMG_2435

Jídlo

Bez internetu a pracovního shonu jsme si mohli jídlo opravdu vychutnat. Seděli jsme venku, grilovali a diskutovali o všem možném. Nikam nespěchali a prostě byli tady a teď. Na tuto dovolenou jsem si plánovala, jak budu denně meditovat. Vsedě. Nakonec se tato meditace proměnila v každodenní procházky, otužování i jídlo. A to bylo to nejlepší.

IMG_2274IMG_2420

Nakonec tohoto týdeníku bych ráda zmínila několik věcí, kterou slouží jako moje a možná tak i Vaše inspirace:

  • Jordan Younger – blog, podcast, zdraví, spiritualita, život s lymskou boreliózou a další (v angličtině)
  • Nicola Behrman – spirituální cesta, meditace, mimozemské civilizace, Plejáďané (v angličtině)
  • Human Design – náš design a to, jak pracujeme s energií, typologie, tendence, slabé i silné stránky, směs astrologie, čaker, I´ťingu.
  • Wim Hof – dech, chlad, síla, radost, život naplno
  • Akashic records – jakási knihovna, které zaznamenává cestu naší duše, také její účel
    • Ashledy Wood (v angličtině)
    • Akašické záznamy – pojem k vyhledávání v češtině