Jednoduché tipy pro zdraví dle Ajurvédy

Ajurvéda, původní indická medicína, přechůdkyně čínské i západní medicíny nabízí mnoho techniky a doporučení pro naše zdraví. Ajurvéda nejen léčí, ale hlavně se snaží předcházet nemocím a to tak, že naše tělo udržuje ve zdravé rovnováze. Je zde kladen důraz na soulad fyzické, psychického, emočního i duchovního zdraví.

Ajurvéda je velmi rozsáhlá a pro nás začátečníky se může zdát svým obsah někdy až nepochopitelná. Její postupné studium mi ale postupně otevírá dveře ke zdraví a tímto článkem bych ráda uvedla několik jednoduchých postupů, které můžete vyzkoušet prakticky každý den.

Očista jazyka

Ajurvéda využívám škrabky na jazyk v ranních a někdy i večerních hodinách. Především po noci se na jazyku objevuje povlak a v ústní dutině je poměrně hodně bakterií a to hlavně na jazyku. Ještě než se napijete vody, je vhodné 7x jemně seškrábnout z jazyka povlak, tím se zbavit nečistot, které by jinak s prvním ranním pitím skončily v žaludku. Pro očistu můžete zvolit škrabku nebo i jednoduše čajovou lžičku.

img_0872-e1561981373171.jpg

Navíc: Jazyk jako orgán našeho těla neslouží jen funkčně při jídle, ale  také slouží jako diagnostický nástroj. Především ráno můžeme vidět povlak, který napovídá, jak je na tom naše celkové zdraví. Hustý bílý nebo tmavší povlak napovídá na zánět v těle. Fleky na jazyku zase mohou poukazovat na horkost určité oblasti. 

Ranní pití teplé vody

I v letních měsících se doporučuje ranní pití teplé vody. Nejlépe v poměru 1:1, jeden díl studené vody a jeden díl vody vařící. Pro naše tělo je to ideální teplota. Pití studené vody je pro naše tělo docela šok a navíc může způsobit rozvrat zažívání. Před prvním jídlem, tedy snídaní je vhodné vypít alespoň 2 sklenice vody, a tak doplnit tekutiny.

Návrh bez názvu (1)

Navíc: Ajurvéda se staví kladně nejen k pití teplé vody, ale také ke konzumaci teplých jídel během celého dne. Pro naše zažívání je daleko jednodušší zpracovat dané potraviny než ty syrové. Výjimkou mohou být lidé typu Pita, kteří mají od přírody velmi silné zažívání. 

Abhyanga

Abhyanga je olejová masáž, kterou si můžete dopřát v pohodlí svého domova. Slouží nejen k péči o pokožku, ale celkově zklidňuje naší mysl a navozuje jakýsi klid. Masírujte své tělo teplým olejem od koncových částí těla před tím než jdete do sprchy. Poté se osprchujte vlažnou vodou a začněte svůj den.

img_0873.jpg

Navíc: podle tělesného typu je dobré zvolit vhodný olej. Pro lidi typu Váta je vhodný jakýkoli olej (ajurvéda nad ostatní vyzdvihuje sezamový), pro lidi Pita je to slunečnicový, kokosový nebo olivový olej a pro lidi Kapha je to olej mandlový, kukuřičný nebo slunečnicový. 

A ještě něco navíc: jestli jste celí rozlítání a nemůžete se zklidnit, masírujte svá chodidla olejem před tím než jdete spát. 

Ranní cvičení

Po probuzení, ranním vyprázdnění, čištění úst a doplnění tekutin je vhodné svůj den doplnit o lehké protažení. Vzhledem k tomu, že má ajurvéda velmi blízko k józe, tak doporučuje zacvičit Pozdrav slunci. Můžete ale zkusit jakékoli lehké protažení nebo ranní procházku.

img_0877.jpg

Navíc: zkuste začít den pohybem a to ještě před tím než se podíváte na svůj telefon nebo počítač.

Ajurvédské čaje

Pití ajurvédských čajů může být vhodnou prevencí ale i léčbou při vzniklých obtížích. Směsi bylin jsou namíchány tak, aby aby poskytly požadovaný účinek. To může být vyrovnání svého konstitučního typu nebo nastolení rovnováhy při nemoci.

img_0874.jpg

Navíc: vyzkoušejte čaje Everest Ayurveda