Proč snižuji příjem cukru

Všeho příliš škodí a o cukru to můžeme říct dvojnásob. Přesto, že tuto skutečnost víme, tak je často velmi těžké cukr omezit. Závislost na cukru je totiž opravdová. Náš mozek si příval cukru užívá a následně také vyžaduje další a další dávku. Pro motivaci ke snížení cukru nestačí jen to, že víme, že je cukr špatný. Je důležité vědět i PROČ a to konkrétně sami pro sebe. Nemusíme mít stejný důvod jako někdo jiný, ale najít osobní důvod je klíčovým krokem pro udržení příjmu cukru v optimálním množství.

Cukr a vznik cukrovky 2. typu

Ačkoli se na poli vědy stále vedou dohady o tom, zda cukrovka vzniká nadměrným přísunem cukrů nebo tuků, tak to vypadá, že nadměrný přísun cukru má vliv na vznik tohoto systémového onemocnění. Cukrovka neboli diabetes mellitus 2. typu je onemocněním při kterém je nutné upravit stravování, užívat léky a někdy také injekčně aplikovat inzulin, který zprostředkovává transport cukru do jednotlivých orgánů našeho těla. Přináší jednak určité omezení, ale může vést i k dalším obtížím jako je třeba poškození nervové tkáně nebo zkrácení délky života.

pexels-photo-207381.jpeg

Cukr a nadváha

Nadměrný příjem cukru a kalorií obecně má za následek zvýšení tělesné hmotnosti. Pár kil navíc jistě nevadí, ale jestliže se dostáváte k nadváze nebo obezitě, tak Vaše tělo dostává pořádně zabrat. Trpí Vaše klouby, páteř ale také oběhový systém a srdce. Zde nejde o estetický vzhled Vaší tělesné schránky, ale o zdraví vnitřních orgánů a optimálního fungování celého těla. Vyšší tělesná hmotnost je spojena s delší regenerací, hojením a tedy pakliže onemocníte, je vyšší riziko, že Vás nemoc vyřadí z provozu na delší dobu, než kdybyste měli optimální hmotnost.

blue tape measuring on clear glass square weighing scale

Cukr a zdraví mozku

Zde se dostáváme na opravdu tenký led. Cukr může ovlivnit velké množství mozkových funkcí a dotknout se tak nespočtu dějů v našem těle. Náš mozek si na cukru dokáže, a to rychle, vytvořit závislost a tím je pak ovlivněno nejen naše myšlení, ale i chování, reakce na vnější podněty a komunikace s naším okolím. Příliš cukru může ovlivnit naše kognitivní funkce jako je schopnost soustředění nebo paměť. Proto bychom si s cukrem neměli příliš zahrávat.

design desk display eyewear

Závislost na cukru

Jak už jsem psala v předchozích odstavcích tak závislost na cukru je reálná věc. Je to podobné jako u drog, alespoň co se týká chemických procesů. Jistě cukr nemá takové dopady jako drogy, ale určité dopady má. Závislost na čemkoli v našem životě pozměňuje naše chování, potřeby ale třeba i náladovost nebo reakce na to, co se děje v našem okolí. Jako kdybychom měli tak trochu mlhavý úsudek a tím jsme neměli tak jasno, jak bychom mohli. Jistě to chce dostatek pevné vůle a trpělivosti, ale věřím, že se závislosti na cukru lze zbavit.

spiral marshmallows

Cukr a hormonální rovnováha

Vzhledem k tomu, že jednotlivé funkce našeho těla jsou propojené právě hormony, tak nadbytek cukru může zamávat s hormonálním zdravím především žen opravdu hodně. Dlouhodobý vysoký příjem cukru vede k nepravidelnosti cyklu, což je obrázek toho, že pohlavní hormony nefungují tak jak by měly. Cukr tak může stát za bolestivou menstruací, náladovostí, bolestmi hlavy ale také problémy s otěhotněním a problémy spojené s menopauzou.

photo of family on seashore

Cukr a zánět v těle

Poslední možná méně známým faktem je to, že cukr podporuje zánět v těle. A nemusí se jednat jen o případ, kdy trpíte chřipkou. Zánět v těle vzniká i po těžkém sportovním tréninku nebo když se říznete. Cukr podporuje zánět a to může vést k tomu, že se obtíže změní v dlouhodobější problém. Především u chronických bolestí je vhodné cukr omezovat právě pro snížení zánětlivých parametrů.

apartment bed carpet chair


Na kroky, které mi pomáhají se snížením cukru, se můžete podívat v následujícím videu.