Bordeaux

Bordeaux je taková klidnější menší Paříž. Má teplejší klima a více pohody. Ale jinak tu najdete spoustu krásných budov, nespočet památek i kostelů, restaurace a městské parky. Zajít můžete do jedné z řady restaurací, posnídat croissant a večer si vychutnat procházku krásně osvětleným městem. fr (119)Pro mě je Bordeaux město plné balkónů s divoce rostoucími květinami a vysokými okny. Okna tu začínají už od země, a tak musí být místní byty krásně světlé. Úplně se vidím v jednom z těch pokojů s otevřenými okny. Když člověk brzy ráno vstane, otevře okno a ucítí čerstvý vzduch a klid ulic ještě než se do nich rozběhnou všichni lidé pospíchající do práce. A večer si pak zase otevřít okno v obývacím pokoji a z malého balkónku pozorovat ruch ulic. Navíc zeleň na balkónu dodává přírodní prvek a všechno do sebe krásně zapadá.IMG_7590V Bordeaux najdete nejvíce historických budov ve Francii hned po Paříži. Takže i když nemáte plán cesty, tak vždy najdete krásné budovy nebo kostely. V těch je příjemné posedět hlavně v horkých dnech. Od 11 do 3 je tu v létě největší vedro, a tak je lepší si vychutnat chvíli klidu nebo zajít do některého z místních parků. V letních měsících navíc některé kostely pořádají večer koncerty vážné hudby. Ty bývají zdarma, takže jestli Vás láká hudební zážitek, tak se nezapomeňte podívat na program.

IMG_7657Hlavní ulice jsou plné obchůdků a restaurací, ale hned vedle se můžete dát do některé z vedlejších uliček a celý obraz je docela jiný. Špinavé ulice, lehký nebo i těžší zápach, odpadky dodávají všemu jakousi pravou tvář. I tyto ulice patří k Bordeaux a zvýrazňují honosnost hlavních tříd. Skvělé místo pro odpočinek je park Jardin Public, který je krásně upravený a plný zeleně.

fr (125)fr (124)Pro milovníky vína je jistě Bordeaux zajímavou destinací. Místní vína jsou vyhlášená, a tak nezbývá než ochutnat skleničku nebo dvě. Pro mlsnější je tu tu ale jiná varianta. Canelé. Tradiční dezert ve tvaru bábovičky má lehce lepivou a gumovou konzistenci, ale je lehký a příjemně sladký.CRYA5622Do Bordeaux můžete přiletět přímým letem z Prahy nebo zvolit cestu vlakem nebo autobusem z Paříže či jiného francouzského města. Je zde příjemné pobýt asi 2 dny, to si myslím, že docela stačí na prohlédnutí si města. V centru prakticky všude dojdete pěšky nebo si můžete vypůjčit kolo na projížďku městem.IMG_7656

Z Bordeaux se můžete vydat vlakem na pláž do městečka Archacon nejlépe vlakem. Je to velmi oblíbená výletní destinace a dostane se tak na pobřeží Atlantického oceánu. Jestli máte více času můžete zajet i více na jih do Biarritz nebo třeba na sever Španělska.

Pro mě je Bordeaux město plné klasické architektury a představuje krásnou tvář Francie. Procházka ulicemi bez cíle má pro mě neskutečné kouzlo a načerpala jsem tady hodně inspirace. Na více se můžete podívat v mých videích z Bordeaux.