Francouzská nostalgie aneb co mi z Francie chybí

Dlouho jsem se rozhodovala, zda tenhle článek vůbec psát. Ale nakonec jsem si řekla proč ne. Sice to pro mě ve Francii nebylo úplně ideální, ale jsou věci, které se mi moc líbily a které mi vlastně docela chybí. S Francií ale konec není (jak to tak trochu nějaký čas vypadalo), a tak se na věci, které mi chybí, mohu i těšit. A jaké to jsou? Třeba se jimi necháte inspirovat, až se do Francie třeba jednou vydáte.

Crème de caramel

Tato hodně ale hodně sladká karamelová pomazánka mi chybí. Francouzi ji tradičně dávají na palačinku nebo třeba na zmrzlinu. Když jsme žili na ostrově, tak zde používali do karamelu navíc i místní sůl. A to je teprve něco 🙂 věřím, že se něco podobného dá sehnat i u nás, ale ve Francii je Crème de caramel k vidění opravdu často.

IMG_6225

Verveine citronnelle

Z počátku jsem si myslela, že piju čaj z meduňky, ale po přivonění si, jsem ucítila takovou jemnou bylinkově citrusovou vůni. Kterou jsem předtím neznala. Zapátrala jsem v překladači a našla jsem, že verveine je česky sporýš nebo také verbena. O tom jsem možná někdy v biologii slyšela, ale nikdy si nepamatuju, že bych si z něj dávala čaj. Nakonec jsem zjistila, že se dá sporýš pěstovat docela nenáročně na zahradě a možná ho letos zkusím dát na balkón a uvidím, jak se mu bude dařit tam.

IMG_3761

Pineau

Tradiční nápoj regione Charente-Maritime, kde jsem nějakou dobu žila. Pineau je alkoholický nápoj vyráběný z vína a koňaku. Nejen víno je v této oblasti tradiční (vlastně kde taky ve Francii ne) a město Cognac ležící právě zde. Pineau má jemně nasládlou chuť a stejně jako víno si ho můžete dát jak červené tak bílé. Často se dává jako před jídlem k aperitivu (což je ve Francii různá kombinace předkrmů, nikoli jen alkoholickému přípitku).

IMG_7112

Kromě Pineau mě překvapilo, kolik různých nápojů se dá ve Francii objevit. V každém regionu je to o trochu jiné. Někde se pije tradiční cider, který není tak sladký, který se pije u nás. Jinde si zase můžete dát drink s názvem Soupe Angevine nebo Kir a jistě i spousta dalšího.

Styl

No jo. Je to tak. Francouzi to prostě tak nějak mají v sobě. Ať už jde o oblečení, vybavení domácnosti nebo stravovacím návykům. Přijde mi, že je pro ně hračka vybrat si dobře padnoucí oblečení v barvách, které jim lichotí. Moc se mi líbí, že to nijak nepřehánějí a přitom vypadají chic.

IMG_3366

Něco na tom francouzském stylu prostě bude. A i když vypadají sexy, tak nikdy není vulgární, ale naopak to dokáží tak nenápadně a přirozeně, že nevím, proč se jinde nosí minisukně a hluboké výstřihy, když lze svou krásu zdůraznit daleko rafinovanějším způsobem.

Pečivo

Pečivo. Moje slabá stránka. Mám samozřejmě moc ráda český nadýchaný chleba. Ale i různé francouzské bagety jsou moc dobré. Čerstvé nebo i rozpečené v toustovači. Tak to ostatně Francouzi dělají docela často. Setkala jsem se i s tím, že si čerstvé pečivo nechají nakrájet a ihned ho zamrazí. Poté jen rozpečou a mohou začít snídat. K pečivu rozhodně patří i croissanty. Ale plněné čokoládou nebo “obložené” sýrem a šunkou ve Francii nenajdete. Naopak. Prodávají se prostě klasické máslové croissanty, které se jedí s máslem nebo džemem.

IMG_3905

IMG_3941