Mantry: praxe a zážitky

Praxe jógy má pro mě několik tváří. Neustále se mění s tím, jak se měním já sama. Dříve jsem se držela více fyzického cvičení, ale od mého jógového pobytu moje praxe zahrnuje více prvků. A vlastně i mnoho běžných denních situací teď beru jako jógovou praxi. Teď už ale k mantrám.

Praxe manter je pro mě asi nejvíce uvolněná část celé jógy. Nebo prostě já sama cítím největší volnost, největší zvědavost a chuť nechat se jentak unášet zvukem, vibrací a přítomností. Nechávám se vést intuicí a i když jsou jistě postupy, jak mantry praktikovat, tak moje praxe je založena čistě  na tom, jak se cítím.

SQUS3759

Samotná praxe

Rozhodně musím uznat, že největší sílu má skupinový zpěv. Nejen manter ale i tzv. Devotional songs, kdy se zpívá v doprovodu různých hudebních nástrojů. Navíc většinou bhajan (badžan, jak se zpěvu říká) veden jeden člověk, který sdílí překlad a význam manter nebo písní. A ačkoli moc ráda zpívám ve skupině, tak se mi příležitost naskytne jen velmi málo.

A proto mantry zpívám doma. S nahrávkami a YouTube. Asi to není to nejlepší, ale jsem i za tuto možnost velmi vděčná. Většinou si sednu na svůj meditační polštářek, pustím si mantru nebo píseň a zpívám společně. Nejdříve pro mě byly mantry nové, ale postupně jsem různé vyzkoušela a teď už mám docela dobrou zásobu a většinu času mě to táhne k určité mantře. Někdy i několikrát po sobě. A já se nechávám přitahovat. Často takto vydržím zpívat i hodinu, protože mě to opravdu chytne a cítím neskutečnou radost a spoustu nové energie.

CSLG2152

Někdy si dám mezi mantrami krátkou pauzu, meditaci, kdy jen vnímám, co je. Snažím se respektovat, jak se cítím a zbytečně nepospíchat.

Jestli Vás baví zpěv manter a toužíte po hlubším prožitku, mohu mantrování jen doporučit. Nechte si na něj klid, uvolněte se, zkuste několik různých manter a nechte se jimi vést. Možná ze začátku budete jen poslouchat. Spousta z nich Vám ale po chvíli utkví v hlavě a budete mít chuť si zpívat.

Zážitky

Mantry mě zavedou pokaždé někam jinam. Někdy při nich najdu odpověď na svoje problémy, aniž bych hledala řešení a jindy zase pocítím příval nové inspirace a energie.

Našla jsem při nich pochopení a soucit k lidem, kteří mi v životě ublížili a měla jsem chuť zpívat mantry pro ně. Mantry jsem jim věnovala, pro jejich vlastní uzdravení a dobrou energii. To byl po mě opravdu silný zážitek a pomáhá mi odpustit a zároveň vědět, že oni sami mají v sobě bolest.

OKNV3484

Dalším silným zážitkem byl pro mě pocit, že najednou nemusím dýchat. Nejdříve mi to přišlo opravdu zvláštní a s tímto pocitem jsem nic nedělala. Jednou jsem ale zkusila zastavit dech a sedět jen v tichu. Našla jsem v sobě neskutečný pocit klidu. V tu chvíli jsem nic nemusela, ani dýchat, jen jsem byla. Aniž bych cítila hranice svého fyzického těla. I když jsem se po nějakém čase nadechla, tak mi bylo neskutečně dobře.

Po zpěvu manter jsem také poprvé mohla cítit svou vlastní vibraci. Svou vnitřní energii. Nebo jsem si možná poprvé uvědomila, že ji mohu cítit. Od té doby jsem schopná cítit tuto vibraci i jindy. Při cvičení, relaxaci nebo tehdy, když dělám, co mě opravdu naplňuje (třeba psaní tohoto článku).

AEER3353

Moje oblíbené mantry a devotional songs