Nenápadné triky pro zdraví na každý den

I přesto, že se snažím v životě zpomalit, nespěchat tolik, tak se někdy stane, že dnem prolítnu ani nevím jak. Myslím, že každý takové dny máme a někdy jich je i pár za sebou. To ale neznamená, že musím svoje zdraví zcela ignorovat. Našla jsem si pár věcí, které prakticky nezaberou žádný čas, ale na konci dne vím, že jsem pro sebe přeci jen něco udělala. Je to taková moje rutina, která mi prostě dělá dobře.

2 sklenice vody teplé vody ráno

Základ mého pracovního rána. Jednak proto, že mi teplá voda po ránu dělá dobře (na rozdíl od sprchy, kterou mám radši studenou), tak i proto že se mi často stane, že dopoledne ne zcela dobře dodržuju pitný režim. Pacienty mám jednoho za druhým a často se nechám unést prací, že si na pití vzpomenu třeba jen jednou. A tak se snažím se zásobit vodou hned ráno a vím, že je moje tělo hydratované a nebudu vše dohánět až večer.

Sušený zázvor

Skleničku sušeného zázvoru (který kupuju jedině bez obalu, protože má daleko lepší chuť než ten balený) mám doma ale i v práci. Přisypu si ho do čaje nebo třeba jen do vody. Zázvor mi pomáhá odolávat nemocem a posiluje imunitní systém. Navíc dodá vodě trochu říz, a tak není nuda pít celý den jen obyčejnou vodu.

DSC00370

Sušený zázvor ale jinak přidávám do spousty jídel. Od ovesné kaše, přes lívance až po různá zeleninová jídla nebo polévky. Mám moc ráda jeho chuť a líbí se mi, že dokáže zvýraznit chuť daného jídla a  zároveň ho i trochu ozvláštnit.

Správné držení těla

Držení těla je nesmírně důležité nejen pro zdraví zad, ale i našeho srdce, cév nebo mozku. Proto je držení těla rozhodně nenápadný trik, který by měl patřit do každého dne. Tělo i mysl funguje daleko lépe, lépe se nám dýchá a zároveň správným držením těla působíme daleko příjemněji na své okolí.

ABSL7547.JPEG

Mezi časté zlozvyky patří zakulacení zad, předsun hlavy nebo třeba křížení nohy přes nohu. Neříkám, že celý den sedím jako podle pravítka, ale snažím se si na držení těla myslet a vím, že i když nestihnu ten den nic jiného, tak pro sebe a svoje zdraví zvládnu udělat aspoň to. A to znamená nepřidělávat si další starosti v podobně potencionálních bolestí zad nebo hlavy.

5 minut cvičení denně

Pravidlo každého dne. Uznávám. V práci si zacvičím s lidmi daleko více, takže je to pro mě docela hračka. Myslím ale, že si každý těch 5 minut opravdu najít může. Vždyť co je 5 minut? Trochu se protáhnout, přidat 2 nebo 3 posilovací cviky a je hotovo. Hlavně ve dny, kdy jsme celí ulítaní, ve stresu je opravdu fajn se protáhnout. Trochu se tím zklidnit a třeba i udělat předěl za pracovním dne. Cvičení mi pomáhá právě v tom, když si chci dát pokoj od práce, ale hlavou se mi honí ještě spoustu věcí. Jdu si zacvičit, vyčistím si hlavu a pak už mám čas jen pro sebe.

HPMB5294

Tip na 5 minut cvičení můžete najít na mých Fyzio stránkách

Brzká zdravá večeře

Mému zažívání dělá víc než dobře, když si dám večeři do 6 hodin večer. Není mi pak těžko, lépe se mi spí a lépe si udržuji vhodnou váhu. Proto si ráda dávám brzkou večeři a navíc raději v lehčí podobě. Když mám celý den rozběhaný, tak vím, že moje zažívání bude naopak spíše pomalejší, jelikož mám jednou za čas ze stresu spíše stažený žaludek. Proto volím lehká, vařená zeleninová jídla. Nejradši mám červenou čočku s mrkví, zeleninové tortilly nebo hustší polévky.

IMG_4038