Měsíc s Wim Hof metodou

Studené ruce, nohy, odpor k zimě a dlouhá doba k zahřátí. Všechny tyto a ještě další důvody mě konečně přiměly vyzkoušet Wim Hof metodu. Věděla jsem o ní už delší dobu, ale teprve před nějakou dobou jsem došla k rozhodnutí ji opravdu vyzkoušet. I moje nálada se blížila bodu mrazu a psychicky jsem na tom nebyla nejlépe. Potřebovala jsem zkusit nějaký způsob, jak se vrátit k vlastnímu tělu, ale aby to nebylo příliš těžké.

DSC00936

A tak jsem si stáhla aplikaci a začala s dechovým cvičením a studenou sprchou. K tomu všemu jsem si začala psát deník o tom, jak mi to půjde. Musím říct, že od prvního dne to pro mě byla výzva, protože zimu jsem opravdu ráda neměla. Teď už ale mám a dokonce mám ze studeného počasí radost. Tento článek bych ráda vydala jako takový náhled do toho, jak pro mě vypadal první měsíc s touto metodou. A co bude dál se třeba dočtete za nějaký čas.

18.12.2018 – před začátkem Wim Hof Metody

Zítra se chystám začít s metodou Wim Hof. Rozhodla jsem se pro to z několik důvodů a cítím, že potřebuji ve svém životě trochu povzbudit, posílit a nabít. Nevylučuje se s ničím, co dělám do této chvíle. Vidím v ním prvky jógy, meditace, uvědomění se sebe sama, cvičení, aktivity, radosti ze života a to vše se myslím dobře spojuje s tím, co vidím pro svůj život jako přínosné a důležité. 

19.12.2018 Den první – otevřená a zvědavá mysl

První den. A jsem neskutečně překvapená, jak mi celý den je. Ráno jsem začala tři cykly dechového cvičení. Měřila jsem si současně zádrž dechu a přišlo mi, že vydržím asi 30s. Nijak jsem na sebe netlačila, prostě jsem zkusila co moje tělo vydrží. A i když se mi to pocitově nezdálo, tak jsem první kolo vydržela 1:30 a poslední 1:59. Sama sebe jsem překvapila.

img_9063.png

Se studenou sprchou to bylo horší. Ruce a nohy postupně byly v pořádku. Ani mi voda nepřišla tak studená, ale na tělo to bylo dost náročný. Trochu se mi zatočila hlava a tak jsem si dala jen chvíli.

Jinak jsem se celý den cítila nabitá energií, zpívala si a cítila se prostě skvěle. Už dlouho mi takhle nebylo. A dokonce mi přišlo, že doma nemusím tolik topit. Vynechala jsem i oběd aniž by mě přemáhal pocit hladu. Jsem zvědavá na další dny.

2.1.2019 Pokračování i v novém roce

Věnuji se zatím jen dýchacímu cvičení a otužování, ale v obou oblastech mi přijde, že vidím už po pár dnech změnu. Určitě daleko lépe vydržím i pod studenou sprchou a i zádrže dechu jsou delší. Celkově myslím, že mi už není taková zima a i studené ruce a nohy mám méně často.

img_e9110 (1)

8.1.2019 Pokračuju

Pokračuju. Každý den studenou sprchou a dýcháním alespoň 4x týdně. Výdrže se mi již tolik nezvyšují, ale pocitově mi pořád takové dýchání přijde příjemné. Větší změnu vidím při sprchování. Už mi ani nepřijde sprcha studená a dokonce už jsem si říkala, že bych ráda vyzkoušela studenější vodu. Ale zatím je, co je 🙂

Dneska jsem se taky vydala ven jen v tričku a teplácích asi na 3 minuty. Přece jen nevím, jak to moje tělo snese. Bylo kolem 0 a za těch pár minut mi zima vůbec nepřišla. Takže plánuji přidávat procházky, zatím krátké venku a pracovat s chladem i tímto jiným způsobem.

15.1.2019 Otužování, otužování

Mám z toho radost. Protože vidím výsledky a cítím se lépe. Opravdu. Teď už se chodím ven projít jen v kraťasech a tričku, je to výzva, ale není mi zima. Je to docela zvláštní pocit, kdy vím, že je venku opravdu zima, kolem nuly, ale mě zima není. Nebo ne v tom pravém slova smyslu. Po práci se dokonce těším, že se půjdu projít jentak ven, vyčistit si hlavu a trochu se otužit.

img_9196.jpg

Také jsem překonala čas výdrže 2:30 a přijde mi to neskutečná doba. Sprchu už zvládám docela dobře. Daleko lépe se mi drží mysl v přítomnosti, i když teda v některých situacích je to stále těžké. 

21.1.2019 – Kraťasy v zimě a menší chuť k jídlu

jhrh2249.jpegMusím uznat, že poslední dny trochu flákám dechové cvičení. Otužuji se ale každý den. Včera jsem dokonce vyrazila 2x ven při teplotě kolem -4 jen v kraťasech a tričku. A nebyla mi zima. Vážně nebyla. Vlastně se mi tomu nechce úplně věřit, že to jde docela lehce a na zimu se těším. Po dlouhé době nenosím ani teď v zimě pod kalhoty punčochy a celkově mi není taková zima. Studenou sprchu si dávám každý den.

Přišla jsem taky na to, že má daleko méně hlad a chutě na sladké. Právě chutě je daleko lehčí držet na uzdě. Dnes jsem poprvé vyběhla v nových botách a cítila jsem se prostě skvěle. Já mám takovou neskutečnou radost 🙂


A právě radost se stala snad hlavním pocite tohoto roku. Několikrát za den si sama pro sebe řeknu jakou mám vlastně radost. Věřím, že každý si musí najít vlastní způsob k radosti, ale mě tak nějak těší spoustu věcí. A myslím, že mi v tom právě Wim Hof metoda hodně pomohla.