Týdeník 12: kreativní pauza a jak letos neslavím Vánoce

Rodinná krize. Partnerská krize. Existenciální krize? Tu poslední jsem asi přidala jen pro větší dramatičnost. Každopádně určitou rodinnou a partnerskou krizí procházím. Snažím si připomínat, že se věci dějí tak, jak mají, ale někdy je dost těžké se s tím smířit.

OTJS5420

Už před nějakou dobou jsem se rozhodla si dát kreativní pauzu na prosinec a leden. Více odpočívat, méně na sebe tlačit a cokoli napíšu nebo vymyslím tak nechat až na únor nebo prostě na jaro. Vzniklo to i z toho důvodu, abych měla čas se zamyslet nad věcmi, které bych ráda změnila nebo začala.

A jednou z hlavních věcí pro mě je začít pracovat s lidmi více tváří v tvář. Proto již hodně dlouho přemýšlím nad přednáškami a workshopy, které bych mohla uspořádat. Do teď jsem se ale necítila úplně připravená a říkala jsem si, že existuje spoustu jiných lidí, kteří by to zvládli lépe. Ta sebekritika a nedůvěra ve vlastní schopnosti mě držela od realizace.

HPMB5294Poslední týdny však cítím, že je čas začít. A že ačkoli nejsem perfektní, i tak mohu někomu pomoct. A to stojí za to odhodit obavy a pustit se do toho. Čeká mě hodně příprav, ale moc se těším, až to příští rok rozjedu. Opravdu cítím, že bych chtěla pomoci více lidem cítit se lépe, zdravěji, šťastněji a to se mi, myslím, daří u mých pacientů a jsem za to moc ráda. Cítím však, že bych mohla a měla předávat, to znám více lidem. Více lidem otevřít oči, podat pomocnou ruku a možná vidět život a zdraví o něco jinak.

Svojí kreativní pauzu jsem měla už nějakou dobu v plánu a nakonec se kryje s koncem roku, který je pro mě osobně dost náročný. A to se pojí i s tím, proč letos neslavím Vánoce. Nejde o žádný vzdor, ale zvolila jsem si to letos takto vzhledem ke stavu vztahů v mém životě. Uvědomila jsem si, že takto to má možná více lidí, ačkoli jsou všichni (nebo mě přijde, že všichni kolem mě) v přípravách na Vánoce. PGSH9240Já si letos prožiju čas Vánoc jako dny volna a odpočinku, ale bez dárků, cukroví nebo bramborového salátu. Může to zní smutně, ale já z toho mám docela radost. Čas pro sebe si plánuji užít a strávit v pohodě. Vždyť jde taky vlastně o jeden den a nemyslím, že je potřeba se trápit, ale spíše vidět klady v tom, že si můžu užít den podle toho, jak se mi zrovna bude chtít.

Jestli jste taky na Štědrý den sami, zkuste to vzít podobně. Hoďte za hlavu, že jsou Vánoce, nemyslete na to, co dělají ostatní nebo jak jste prožili Vánoce loni. Zeptejte se sami sebe, co by Vám udělalo radost a co by bylo možné zrealizovat. Nebo co byste třeba mohli udělat pro někoho jiného.

IMG_8974

Podívejte se, co je možné na Štědrý den podniknout ve Vašem okolí. Tady v Liberci je vstup do Zoo a Botanické zahrady zdarma.

Vzhledem k tomu, že teď moc nepíšu, tak bych se s Vámi chtěla podělit o věci, které mě inspirují, baví a dělají radost tento prosinec:

  • Zázvorové panáky: před nějakou dobou jsem začala krájet, mixovat a filtrovat zázvorovou šťávu a ráno začínám malým zázvorovým panákem.
  • Kapusta: kadeřavá kapusta se stala mojí oblíbenou zelenou zeleninu tento podzim a zimu a díky zeleným džusům (i když přeci jen ochlazují) si udržuju dostatečný přísun vitamínů a minerálů
  • Wim Hof Method: začínám (konečně, po více než roce úvah) s touto metodou a ráda bych časem sdílela více
  • Jóga Dnes: tento časopis mě velmi mile překvapil a já si užívám články při odpoledním čaji

HIGF2548

GYLP4022

Ať už prožíváte Vánoce jakkoli, přeji Vám krásné a odpočinkové dny přesně takové jaké si přejete.

S láskou

Verča