Oblíbená hudba pro kreativní tvorbu

Při psaní, kreslení nebo focení může hudba podpořit umělcovo snažení. Ano, umělcova. Každý, kdo tvoří, je umělec nehledě na to, zda si svým uměním vydělává nebo ne. Přišla jsem na to, že ale někdy hudba může být i rušivým faktorem. Tak jakou vybrat?

Běžně mě moje oblíbený hudba rozptyluje, protože mám tendenci si s ní zpívat, ať už v duchu nebo nahlas nebo prostě poslouchat text písně. Proto ve chvíli, kdy se opravdu chci soustředit a vyjádřit se co nejlépe, volím hudbu trochu jinou. Takovou kterou třeba běžně neposlouchám. Pomáhá mi se soustředit a i když jsou někdy moje myšlenky rychlejší než rychlost psaní, tak můžu v klidu vše přenést na papír. Teď už ale k samotné hudbě, kterou ráda poslouchám při práci.

Louskáček

Louskáček je pro mě asi nejkrásnější hudba, kterou znám. Naprosto mě uchvacuje, že je člověk schopný vytvořit takové dílo. Vymyslet a přivést na papír hudbu pro celý orchestr. Proto jednotlivé vrstvy hudby Louskáčka pro mě znamenají vždy chuť tvořit. Sice něco méně ohromující, ale stále něco krásného. Proto někdy usednu třeba jen k prázdnému papíru nebo kusu dřeva a při poslechu hudbu něco tvořím.

people woman jump show

Odkaz k videu

Zvuky pralesa

Zvuky pralesa jsou velmi uklidňující a mám je ráda ráno nebo po práci, kdy na sobě cítí, že potřebuji zpomalit, uklidnit se, abych třeba napsala článek nebo se pustila do překladu nějakého textu. Stejně tak se může hodit i zvuk deště, moře nebo prostě přírody obecně.

rainforest during foggy day

Music for reading

Na YouTube mám již několik let oblíbenou hudbu pro čtení, při které většinou píšu. Hudba je vlastně kompilace klasických skladeb od různých skladatelů. Tuto hudbu mám ráda i ráno, když se chystám do práce.

black grand piano gray scale photo

Odkaz k videu

Tibetské misky a japonská hudba

Poslední dobou si sem tam pustím i tibetské misky nebo japonskou hudbu. Zatím pro mě není specifická pro určitou činnost, ale myslím, že se ke kreativnímu procesu obecně hodí.

close up photography of cherry blossom tree

White noise

Bílý zvuk by měl podporovat naše vědomí, kreativitu a celkovou vnímavost. Zatím tedy nevím, zda ve mně vyvolává nějaké nové schopnosti, ale poslech je docela příjemný.

snow covered forest field

Audiokniha

Poslední doporučení je zaměřeno na audio knížky. A to tehdy, kdy se nepotřebuji nebo nechci nijak zvlášť soustředit. A to je většinou při úkolech, které nepatří mezi mé nejoblíbenější. A mezi ty se řadí focení, úprava fotek nebo videa. Moje tvorba a radost z tvorby pramení především z psaného slova a nápadu samotného. Obrazový a zvukový záznam je trochu mimo můj hlavní proces a tyto věci se spíše učím, než že by mi byly zcela přirozené. A tehdy si ráda pustím nějakou hezkou audioknížku.

adult beautiful blur casual