Pomalý život: v práci

Můj pracovní život je asi nejsložitější část mého života, kde se snažím zpomalit. Mám takové nějaké zvyky, kvůli kterým hodně pospíchám. Myslím, že je to hodně dáno tím, že mám poměrně omezené časové možnosti. Pracuji totiž jako fyzioterapeut a snažím se lidem pomoci od bolesti v často velmi krátkém časovém úseku.

Jenže takové tempo mě vyčerpává a stresuje. Sama na sobě cítím, že jsem v práci ve stresu právě kvůli tomu, že mě tlačí čas. Jinak mě práce neskutečně baví a s lidmi pracuji strašně ráda. Proto jsem se rozhodla se trochu zamyslet nad tím, jak bych mohla zpomalit a zachovat nebo možná zlepšit kvalitu péče o pacienty.

Rozdělení pracovních činností

Nejprve jsem se rozhodla podívat se na to, jaké činnosti během dne provádím. Většinou máme hlavní pracovní činnost a potom další věci, které je nutné zajistit. Možná vyřizování emailů, telefonátů nebo úklid či jinou péči o pracovní prostředí. Nějaký čas strávíme přípravou na pracovní den a většinou v nějakém stavu zanecháváme své pracoviště.

VAQS0724

Některé činnosti je nutné provést hned a na jiné není nutné spěchat. Takové rozdělení může napomoci tomu, že nejdříve provedeme nezbytné věci a jiné necháme na trochu klidnější dobu.

Zpomalení = zvýšení kvality

Velmi mi pomáhá myšlenka, že při zpomalení se zvyšuje kvalita mojí práce. A to je mou motivací. Mám z odvedené práce velmi dobrý pocit a vím, že jsem v danou chvíli věnovala dostatek soustředí a práci se věnovala naplno.

Dříve jsem kolikrát po cestě domů nebo doma přemýšlela nad různými pracovními záležitostmi. Celý den a následně i odpoledně a čas po práci jsem spěchala, přemýšlela a byla vlastně ve spěchu. 

SWDX7145

Proto jsem se rozhodla začít zpomalovat i v práci. Je to někdy stále velmi obtížné, protože času většinou není příliš. Ale snažím se to vzít rozumně, zamyslet se, co je v danou chvíli nejdůležitější a učím se vědomě rozhodovat o důležitosti jednotlivých úkolů.

Pomalé ráno

Velmi mi pomáhá mít klidné a pomalé ráno. Jakoby udávalo rytmus pro celý den a poté i v práci daleko méně pospíchám. Ráno si nechávám dostatek času na meditaci, cvičení i snídani. Navíc se snažím být vždy v práci o něco dříve, abych se na celý den připravila. V klidu si připravím čaj, projdu si rozvrh dne a vše, co je nutné udělat.

LZVM7884

Neříkám: Nemám čas

Nemám čas se snažím vyřadit ze svého slovníku. Je to neskutečně zvláštní věta. Vlastně není moc relevantní a není ani pravdivá. Čas máme a nebo třeba nemáme všichni. Všichni máme času stejně a je jen na nás, jak si ho rozdělíme. Proto už neříkám, že nemám čas. Snažím se naopak říct, jak to doopravdy je. Někdy raději zvolím jinou činnost nebo si rozvrhnu práci o něco jinak.

KIDH2341

Možná se to nemusí zdát, ale vyřazování této věty rozhodně řadím do pomalého života. Člověk totiž musí zpomalit, zamyslet se v danou chvíli a zhodnotit, co se vlastně děje. Nikoli bezmyšlenkovitě opakovat, že nemám čas. Když se nad tím opravdu zamyslíte, tak to opravdu nedává smysl. Za tím, že nemáme čas se přece schovává nějaký důvod. Tak proč ho skrývat.