Knihy, které si toužím přečíst tuto zimu 2018

Nevím proč, ale většinou se mi přes podzim a zimu nechte tolik číst jako v létě. Přitom je člověk daleko více doma, a tak má na čtení v teple postele více času. Stejně většinou přes zimu projdu více filmů než knih. To bych ale ráda tuto zimu změnila a k nepřečteným knihám z léta bych ráda přidala další. A jaké se na mém seznamu objevily pro tuto zimu?

Deepak Chopra: magické začátky, okouzlené životy

Deepak Chopra je autor nespočtu knih o ajurvédě a lidském zdraví. Doma mám knihu Perfektní zdraví, která je takovým úvodem k ajurvédě. Vysvětluje časté pojmy, které jsou pro nás zcela neznámé a také popisuje hlavní principy tohoto nejstaršího směru v medicíně. Kniha Magické začátky je pojednáním o procesu příchodu dítěte na svět. Spojuje se zde pohled právě ajurvédy, ale také vědeckých studií o tom, co se děje ještě před příchodem dítěte na svět. Tuto knížku jsem objevila jentak náhodou v mojí knihovně a velmi mne zaujala.

45874250_2227358880841799_8735232768687996928_n

Tajná řeč stromů Kniha – Thoma Erwin

Jednu dobu jsem tuto knížku viděla všude kolem sebe. A tak jsem si řekla, že bych se do ní ráda také začetla. Hrozně ráda chodím do přírody, do lesa nebo do parku a pozoruji stromy. Vždy ve mně vyvolají velmi uklidňující pocit a velmi mne překvapilo, jak tato kniha o říši stromů pojednává. Stromy se mohou zdát jako klidné a nehybné organismy, ale to jak fungují a vzájemně komunikují je známkou nesmírně zajímavého života. Život stromů je pro mě docela tajemný, a tak se těším, že si o nich přečtu více.

DSC00925

Charlotte Brontë: Jana Eyrová

Ještě když jsem měla tento seznam jen nadepsaný názvy titulů, jsem se do této knihy začetla a musím říct, že si mě ihned získala a já bych nejraději četla celý den. Moc ráda si naučnou literaturu zpestřím románem a nebo povídkami. A román o Janě Eyrové je skvělou volbou pro podzimní dny. Jana Eyrová je kniha popisující život dívky od dětství, kdy byla v péči jedné své příbuzné poté co osiřela, dále o školním životě, ale hlavně dospělosti. Anglický venkov navíc nabízí velmi romantickou atmosféru, a tak je tento román opravdu příjemným společníkem pro chladné dny.


Nechala jsem se touto knihou docela unést. Ani nevím jak, ale pochmurný anglický venkov mě strhnul a já tuto knihu přečetla během pár dní. Kniha je krásně napsána a barvité popisy Vás opravdu na chvíli přenesou v místě i čase. Nakonec jsem se pustila i do knihy Na větrné hůrce.

Kundalini Kniha o životě a smrti

Znovu jsem se nechala inspirovat Péťou a tentokrát se na mém seznamu objevila kniha o životě a smrti. Život i smrt snad v každém z nás vyvolá řadu otázek, což si myslím, že je velmi zdravé. Ať už jde o otázky života nebo smrti, tak je myslím správné se zamyslet nad tím, jak náš život funguje a jak končí. Nebo jaké jsou pohledy na život a smrt a proto jsem se rozhodla si přečíst i tuto knihu.

IMG_0345

Scott Jurek: North

Již několik let se nechávám unést různými příběhy, videi nebo podcasty ultraběžců. Možnosti lidského těla a síla lidské mysli jsou v těchto neskutečných bězích posunuty na kraj našich limitů. A to mě fascinuje. Jak je naše lidské tělo ve spojení s naší myslí odolné, vytrvalé a silné. První kniha od Scotta Jez a běhej mě hrozně bavila a já se teď těším na další s názvem North. Tu napsal spolu se svojí ženou o tom, jak přeběhl Apalačské pohoří a zdolal tak jeden z nejnáročnějších treků na světě a tehdy navíc  v rekordním čase.

46070572_1958196144259803_8794401311899516928_n


Kniha stojí za přečtení. Ačkoli se jedná o jednu z běžeckých knih, tak je napsána velmi poutavě, řekl bych, že i pro neběžeckého čtenáře. Líbí se mi, že je příběh vyprávěn nejen Scottem, ale i Jenny, Scottovou manželkou a náčelnicí podpůrného týmu.

KJ Dell’Antonia: Happier Parent

Pravidelně poslouchám podcast Riche Rolla a nedávno se v něm objevila KJ Dell’Antonia. Mluvila velmi hezky o mateřství a o rodičích, kteří jsou šťastní. A o tom, že by rodiče opravdu šťastní být měli. Velmi se mi líbila myšlenka toho, že vlastně to, jak se cítíme, je jakýmsi příkladem pro naše děti (ale i naše okolí) a takovou si i tvoří představu o životě. Proto je na nás, abychom našim dětem (nebo až děti mít budeme) ukázali, že můžeme být opravdu šťastní a jako rodiče a lidé nemusíme trpět.

DSC00905