Období menstruace podle Ajurvédy 2. díl

Tento článek doplňuje první díl o doporučeních dle ajurvédy pro období menstruace. Nejedná se však jen o doporučení, která pomohou při obtížích jako jsou bolesti hlavy, chutě na sladké nebo bolesti břicha. Díky zjištění, jak naše těla fungují, můžeme žít celkově daleko zdravější, šťastnější a úspěšnější život.

Jídlo pro Váta rovnováhu

V Ajurvédě nacházíme 3 hlavní konstituční typy. Každý má určitou charakteristiku pro jedince, ale také pro životní cyklus, roční dobu nebo i ženský cyklus. A právě pro období menstruace je vhodné jíst jídlo harmonizující typ Váta.

IMG_4034

Jídlo by mělo být teplé, zároveň lehké a jednoduše stravitelné. V období menstruace je naše zažívání slabší a právě jídla, která jsou lehká jsou velmi vhodná, jelikož nezatěžují náš organismus. Vyhněte se nápojům s bublinkami a velkým porcím. A to hlavně večer. Dále je doporučeno omezit ledové nápoje, sýry, jogurty, červené maso, čokoládu a smažená jídla.

Ponořte se do sebe

Čas menstruace je vhodný pro objevování vlastních potřeb a vlastního štěstí. Omezte náročná rozhodnutí, dlouhou závažnou promluvu v práci nebo s blízkými i další činnosti vyžadující mnoho přemýšlení. Raději se ponořte do sebe a všímejte si řeči vlastního těla. Zkuste najít činnosti, které Vám přinášejí radost jako čtení, poslech hudby nebo lehké domácí práce. Pakliže se Vám podaří přinést více vyrovnanosti ve dnech menstruace, můžete se těšit na daleko vyrovnanější a šťastnější měsíc.

adult air beautiful beauty

Nechte si čas na krátkou příjemnou meditaci nebo tichou procházku v přírodě. Dopřejte si chvíle, kdy Vás nikdo neruší a všímejte si samy sebe.

Koupel a aplikace oleje

Koupel v chladné vodě napomáhá zmírnit krvácení, naopak horká lázeň krvácení podpoří. Ačkoli může být koupel příjemná, je lepší zvolit sprchu a to hlavně ve dny většího krvácení.

black shower head switched on

Aplikace koleje a masáž může často zapříčinit větší krvácení a je lepší ve dnech menstruace vynechat. To platí pro jakoukoli masáž. I masáž hlavy při šamponování může vyvolat nepříjemné pocity. Péči o pleť nebo návštěvu kosmetičky je dobré naplánovat až v době po skončení menstruace.

Sexuální aktivita

Klasické ajurvdéské texty nedoporučují pohlavní styk v době menstrauce. Toto není založeno na hygieně nebo sníženém ženském libidu, ale jde čistě o zdravotní předpoklad. Styk může narušit přirozený tok Apana Vata (další podtyp konstitučního typu) a následně může dojít k nerovnováze, které povede k dalším obtížím během menstrauce.

Hygiena

I když je v dnešní době moderní používat tampóny, tak ajurvéda doporučuje používání vložek, aby krev mohla volně odtékat. Jestliže Vám toto není příjemné, je možné zvolit vložky například když jste doma nebo na noc.

PMMU6837