Tipy jak nakupovat z druhé ruky: Bleší trh

V nedávném článku jsem uváděla tipy na to, jak nakupovat z druhé ruky online. Dnes přejdu k tomu, jak nakupovat na živo. A to v rámci blešího trhu. Rozhodně nejsem žádný odborník, ale o takovém nákupu jsem ještě nedávno nevěděla docela nic. Vlastně jsem ani moc nemyslela dříve na to, že bych si mohla některé věci koupit již použité.

Přišlo mi to docela složité a trochu divné. Je dost možné, že to vidíte podobně. Musím ale uznat, že je to vlastně docela zábavné a člověk má ze sebe docela dobrý pocit. Navíc si často popovídáte s různými lidmi a podíváte se na nová místa.

Podívejte se, co se děje ve Vašem okolí

Bleší trhy nebo výprodeje garáží jsou docela časté, ale někdy není tak běžné najít, kdy a kde se konají. Zkuste hledat online, v místních novinách nebo se poptejte známých. Často člověka ani nenapadne, že by mohl na blešík zajít, ale myslím, že je to o něco lepší, než kupovat věci online. Na místě si můžete vše prohlédnout a smlouvat o ceně. Samozřejmě záleží, co zrovna hledáte a není jistota, že věci na blešáku najdete. Dobré je zkusit také zadat bleší trh na facebooku nebo se podívat na události v místě, kde bydlíte.

Seznam

Ještě než vyrazím na trh, tak si napíšu, co aktuálně potřebuji. Opravdu se nechodím na trh jentak koukat, ale snažít se najít věci, které se mi budou hodit. To je také prevence toho, že bych nakoupila nepotřebné věci, které mě v danou chvíli zaujmou, ale doma by skončili ve skříni.

JLCM6714

Výjimkou na seznamu jsou právě sezónní ovoce a zelenina, kterou většinou koupím i tak. A také pokojové rostliny a bylinky. Protože ty se hodí vždycky a to hlavně, když už nežijeme v domku na zahradě ale v bytě v paneláku.

Vyražte brzy

Nejde jen o to, že věci budou o něco více přebrané, ale spousta prodejců odchází dříve. Všimla jsem si, že hlavně když se zhorší počasí, tak prodejci mohou balit své stánky již po několik hodinách. Proto je lepší vyrazit spíše dříve. Sama jsem byla překvapená, kolik třeba ovoce a zeleniny se dá i na bleším trhu sehnat a v tomto případě, je opravdu lepší vyrazit dříve, protože později je již úroda přebraná. Nejde totiř o farmáře, ale většinou o běžné lidi, kteří měli větší úrodu. To samé platí u pokojových rostlin, kterých lidé nabízejí jen pár.

LTXR6102

Zmapování trhu

Moje strategie je následující. První kolečko si trh jen projdu, podívám se na nabídku a cenu. Udělám si přehled, kteří prodejci prodávají věci, které hledám a srovnám kvalitu, cenu a stav věcí. Poté si to tak nějak v hlavě vyhodnotím a pouštím se do druhého kola. To již kupuji vybrané věci. Někdy třeba nemohu najít přesně, co hledám a tak zkouším najít jinou alternativu. Třeba jsem hledala květináče a místo nich nakonec pořídila skleničky, hrnky a proutěné košíky, které poslouží stejnému účelu velmi dobře. A když jsem hledala botník, tak jsem koupila poličku, která se dá postavit na zem. Je dobré být trochu kreativní, protože opravdu ne vždy je možné najít vše, co chceme.

LCLM4728

Ptejte se na cenu a smlouvejte

Někteří prodejci mají cenu uvedenou u předmětu nebo třeba mají napsáno vše za určitou cenu. Jindy je potřeba se zeptat. Každopádně v obou případech je dobré mít dopředu představu o tom, kolik chcete zaplatit a v případě, kdy je částka větší, tak se nebojte smlouvat. Někdy je cena fajn nebo dokonce nižší, ale jindy je příliš vysoká. To neznamená, že se věci musíte vzdát. Prodejci se totiž sami chtějí těchto věcí zbavit a prodat, a tak ve většině případů přistoupí i na nižší cenu.

UUHM0639

Více věcí a možnost slevy

Když nakoupíte u jednoho prodejce, může se stát, že Vám nabídne nebo se Vy sami zeptáte, zda by Vám mohl dát slevu, když u něj nakoupíte více kusů. Může se jednat o skleničky, knížky nebo i různé nádobí. Většinou toto moc neplatí u starožitnictví. Navíc docela pomáhá, když se dáte s prodejcem trochu do řeči a nakonec se snaží usmlouvat on Vás. A to nejlépe o věc, o kterou jste vlastně sami měli zájem, ale zůstali jste nenápadní 🙂