Lepší produktivita

Nemyslím, že je potřeba toho dělat více, abychom dosáhli úspěchu nebo prostě toho, po čem toužíme. Spíše je lepší připravit si podmínky, které nám pomohou zvládnout náš úkol za kratší čas, ale stále ve skvělé kvalitě. Díky tomu pak budeme mít více času pro sebe, svoje blízké i třeba cvičení nebo odpočinek. Jak se teda nakopnout a splnit úkol dobře a navíc za kratší čas?

Pár minut meditace

Prvním krokem je si připravit mentální půdu pro práci. Možná Vám může připadat, že není čas si meditaci dopřát a že Vám spíš bude čas utíkat, když můžete dělat něco jiného. Naopak! Právě těchto pár minut pomůže Vaší koncentraci a ve výsledku ušetří desítky minut až hodiny.

three white ceramic pots with green leaf plants near open notebook with click pen on top

Trochu se uklidnit a začít s klidnou myslí. Cvičení je docela jednoduché. Zavřete oči, ruce složte do klína a jen sledujte svůj dech. Stačí jen pár minut, myšlenky nechte plynout, sledujte je, ale nereagujte na ně. Nesnažte se řešit své problémy, ale jen je sledovat. Kdykoli začnete vést vnitřní dialog a uvědomíte si to, vraťte se ke svému dechu. Ten je dobrým záchytným bodem. Krátká meditace osvěží mysl a udělá pomyslnou pauzu mezi Vaší předchozí činností a úkolem, který Vás čeká. Je to jako když víte, že přichází nový týden, měsíc nebo rok. Je tu zcela nová chvíle určená jen jedné aktivitě, kterou máte splnit.

Vážná nebo relaxační hudba

Pro práci zvolte vážnou nebo jinou hudbu, ve které se nezpívá. Nebude Vás tak nic rušit. Sice je často příjemné si zpívat, ale zpěv Vás bude spíše rušit od práce a bude velmi těžké se soustředit. Dobré je se také vyhnout reklamám, které opět mohou upoutat Vaši pozornost, když jí potřebujete jinde.

woman in gray cardigan playing a violin during daytime

Hudbu nechte hrát spíše potichu, jakoby v pozadí. Měla by být docela klidná a příjemná. Možná si řeknete, že taková hudba není zrovna Váš styl. Ale pro koncentraci je výborná, tak to alespoň vyzkoušejte.

Znát “Proč”

Hned na začátek úkolu je dobré vědět, proč se do projektu pouštíte. Díky tomu budete lépe motivovaní. A právě to Vás bude posouvat vpřed a je větší pravděpodobnost, že splníte úkol dříve. Buďte konkrétní a najděte si své proč ještě než začnete.

Toto se může hodit pro ty, kteří si úkol zadali sami ale i pro ty, kteří mají úkol určený někým jiným. Práce “pro sebe” může být někdy náročná v tom, aby člověk neztratil pracovní morálku a zvládl pracovat i v domácím prostředí. Tehdy kdy víte, že Vaše práce má důležité poslání, pak se do ní s chutí pustíte a ráno se Vám dokonce i lépe vstává.

white notes beside a pencil on brown wooden surface

Pro úkol, která přišel zvenčí může být někdy náročnější najít své proč a často ho člověk ani nehledá. Jen si řekne, že to tak má určené, ale nehledá, zda třeba úkol pomůže dalším kolegům, zákazníkům nebo zda firma udělá krok tím správným směrem. Někdy se nechceme ptát, protože můžeme zjistit, že naše práce neodpovídá našim hodnotám, snům a představám. Možná naší práci chybí hlubší smysl. A ten v našem životě potřebujeme. Zamyslete se, zda Vaše práce a Vaše firma něčím přispívá a dělá svět lepším. Pokud ano, tak je docela jednoduché najít své “Proč” a právě Vás bude těšit.

Dobrá funkce mozku

Pro lepší produktivitu bude velmi prospěšné mít nastartovaný mozek. Pro to je dobré být dostatečně hydratovaní. Nezapomeňte v průběhu dne pít. Na svůj pracovní stůl si připravte čerstvou vodu nebo čaj a pravidelně pijte.

pexels-photo-113734.jpeg

Udržujte místnost, ve které pracujete, dobře větranou. A to i v zimních měsících. Čerstvý vzduch Vám pomůže udržet pozornost. Naopak vydýchaná místnost Vás bude uspávat a Vy budete dříve unavení.

photography of body of water

Lehké cvičení. Tento bod je o něco složitější. Váš mozek přivítá více kyslíku a lepší prokrvení díky pohybu, ale Vy současně ztratíte část své koncentrace. Řešením může být svižná procházka ještě před prací. Když Vám daný úkol zabere několik hodin, tak ho rozdělte na menší části a naplánujte si krátké pauzy po jejich splnění. Tehdy se trochu protáhněte, i kdyby to mělo být jen vsedě u pracovního stolu.

TFHY1191


A jak to máte Vy? Máte nějaké zaručené tipy pro lepší produktivitu? Já občas bojuji s tím, jak začít, ale jakmile se do úkolu ponořím, tak už to jde. A potom mi dělá problém, když jednu práci skončím a mám se pustit do jiné. Pak tak nějak vypadnu z koloběhu práce a je těžší změnit své naladění na jinou práci. Třeba od psaní ke stříhání videí. Hodně mi pomáhá hledání svého Proč a nacházení účelu své práce.