Tipy jak nakupovat z druhé ruky: Online

Moje nedávné stěhování mě přimělo se trochu zamyslet nad tím, kde vlastně nakoupím věci do našeho nového bytu. Do pronajatého bytu. Tedy nemyslím, že by to bylo zvláště jiné, kdybychom se stěhovali do svého. Některé věci mi přišlo zbytečné kupovat nové, když použité se dají koupit v dobrém stavu a finančně je to také lepší. A jedním z hlavních důvodů je i to, že nechci plýtvat věcmi. Snažím se ve svém životě najít cestu, která vede k menší zátěži naší přírody ale zároveň chci být v životě šťastná, spokojená, bez pocitu, že mi něco schází. A tak poslední týdny nakupuji od lidí. Za tu dobu jsem zjistila, jak na to a možná některé z mých tipů Vám pomohou při nákupu nebo přijdete na to, že není třeba vždy kupovat věci zcela nové.

Hledejte v okolí a věci si vyzvedněte

Online bazary mají možnost filtrování místa, kde nakupujete. Tak si můžete prohlédnout nabízené věci ve Vašem okolí. Následně si můžete věci vyzvednout osobně. Má to myslím několik výhod. Můžete se přesvědčit o stavu nakoupené věci. Je také možné se dohodnout s prodejcem, že se na věc nejprve chcete podívat a poté rozhodnete. Při nakupování online často musíte zaplatit na účet prodávajícího předem a to přeci jen přináší riziko, že se Vám nakupující už neozve. Ještě k tomu ušetříte za dopravu a tím i trochu šetříte životní prostředí.

VXRJ9892

Podívejte se, co dalšího prodávající nabízí

Jestliže třeba zařizujete nové bydlení nebo hledáte více věcí, je dobré si prohlédnout, co prodávající nabízí. Je totiž jednodušší nakoupit více věcí od jednoho prodejce a ušetřit si cestu. Navíc Vám může dát prodávající slevu, když od něj nakoupíte více věcí.

Nebojte se zeptat

Nebojte se zeptat na stav, funkčnost nebo stáří věci, kterou chcete koupit. Fotky nejsou často zcela odpovídající realitě. Můžete i zkusit požádat, zda by bylo možné vidět více fotografií. To je myslím dobré u nákupu oblečení, ale i nábytku. Z popisků u fotek toho většinou příliš nebývá, a tak je lepší se zeptat třeba na záruční list nebo i dopravu. 

JLCM6714

Nebojte se smlouvat o ceně

Uváděná cena nemusí být vždy konečně. Klidně pošlete zprávu s tím, kolik byste mohli Vy sami nabídnout. Samozřejmě ne vždy prodávající přistoupí na Vaši cenu, ale často to tak je. Lidé se věcí často chtějí zbavit a řekla bych, že ještě tolik lidí nenakupuje na online bazarech, takže nabízené věci jim zbytečně leží doma i několik měsíců. Za tu dobu se většinou smíří i s tím, že prodají za méně, ale hlavně prodají.

Prohlédněte širší kategorii

I když víte, co přesně hledáte, je dobré prohlédnout i širší kategorii. Třeba při hledání určitého druhu nábytku. Nejprve je dobré hledat určitý název, ale když věc nenajdete, zkuste si zadat jen kategorii nábytek. Stalo se mi totiž to, že každý danou věc může nazvat trochu jinak a pomocí vyhledávače, tak nemusíte věc najít. Hodně se to uplatní v oblasti polic, skříněk a knihoven. Každý totiž takový kus nábytku pojmenuje o trochu jinak a v tu chvíli se vyplatí strávit online trochu více času a hledat v širší kategorii.

VCEU5870


Všechny tipy jsem původně chtěla sepsat do jednoho článku, ale nějak to vyšlo, že jsem se rozhodla vše rozdělit a v příštím článku uvést tipy pro nákup na živo. A to tehdy, kdy navštívíte bazar nebo třeba bleší trh.