Pár způsobů, jak se zklidnit

Možná to znáte. Jedna myšlenka ve Vaší hlavě střídá druhou a Vy balancujete na hraně naštvanosti, zlosti a emočního vypětí. Pohádali jste se s šéfem, partnerem nebo je to prostě jeden takový den, kdy se Vám nic nedaří. A vy tak nějak víte, že Vám nedělá dobře mít takovou zlost, ale kaskádu emocí nemůžete zastavit. Teď už to prostě nejde. Nebo ano?

Přijměte, co se děje

Prvním krokem je uvědomit si, že prostě naštvaní jste. Prostě už jste v takovém stavu, kdy jedna emoce střídá  druhou a celý proces je v běhu.

Dobře.

Tak je na čase si říct, že zlobit se je v pořádku. Nemusíte mít kvůli tomu na sebe ještě větší zlost. Nevyčítejte si naštvání. Prostě to tak zrovna je. Jsme jen lidi a není nic špatného na tom, že máme takový pocit. Můžete si říct “Tak a jsem naštavný/á.” A tehdy se můžete posunout dál.

background balance beach boulder

Protože tehdy kdy si připustíte svoji náladu, tak se s tím stavem smíříte. Přijmete jej. A to je prvním krokem k tomu, abyste přestali donekonečna prožívat situaci, která Vás rozzlobila ve své hlavě znovu a znovu. Je čas se zase posunout dál.

Krizový plán

Jestli o sobě víte, že je docela lehké, aby Vás něco nebo někdo vyvedl z míry, pak bude stát za to si vytvořit tzn. krizový plán. Věci, které zkusíte až zase příště budete naštvaní. Možná tak předejdete tomu, že se budete točit v kruhu vlastní zloby. Budete se mít čeho chytit ve chvíli, kdy přijmete, že jste naštvaní.

SPFR5395

Určitě je i dobré zapracovat na prevenci vzniku takové rozladěnosti. Meditace, pobyt v přírodě nebo protahovací cvičení může být vhodné pro harmonizaci těla i mysli. Někdo zvládne meditaci, i když je naštvaný a vlastně je to moc dobrá technika. Hodně z nás, ale na meditaci ve chvíli naštvání nemá ani pomyšlení. A proto přidávám ještě i jiné možnosti.

 

“Ponoření se do těla”

Naštvání, zlost a vztek probíhají hlavně v naší hlavě. Nebo alespoň naše myšlenky celý proces spouští a samozřejmě na něj navazuje spousta dalších pochodů v celém těle (od zvýšení tepové frekvence až po vyplavení stresových hormonů). Jde o myšlenky, které se nám honí hlavou, i když daná situace, která nás naštvala již skončila. Možná jsme ji i vyřešili a nebo neměla možné řešení. Naše myšlení, ale stojí za tím, že událost prožíváme stále dokola a nemůžeme se zklidnit. Lepší než potlačit tyto myšlenky je dobré je nechat plynout a zkusit si začít všímat svého těla. 

Zaměřte se na srdce

Když sestoupíte o kousek níž z Vaší hlavy, dostanete se do oblasti srdce. Díky Vašemu srdci si můžete uvědomit více soucitu, vděčnosti a také můžete najít takový ten měkký klidný pocit radosti. I ve chvílích, kdy ztrácíte nervy. Vím, že se to může zdát nemožné, ale opravdu se můžete zklidnit.

Techniky

  • Přiložte dlaně na oblasti srdce a zhluboka se nadechněte. To stač jen jednou a poté stačí dýchat zcela normálně. Jestli se Vám pořád honí hlavou neodbytné myšlenky, tak zkuste po každém nádechu udělat maličkou pauzu předtím než vydechnete. Nesnažte se ale sami sebe přesvědčit, že naštvaní nejste. Buďte naštvaní, ale zkuste zároveň toto dechové cvičení.

MBNV0544

  • Poloha dítěte: sedněte si na paty, hlavu si opřete o tělo a ruce volně složte před sebou. Volně dýchejte a zkuste se soustředit mezi lopatky. Tato poloha je nesmírně relaxační a pomůže Vám se zklidnit.

LDPE3104

Zaměřte se na střeva

Vím, že to zní docela divně. Zaměřit se na střeva. Ale právě střeva jsou označovaná jako jeden z “mozků” lidského těla. Spolu s tím klasickým mozkem a srdcem. Střeva jsou důležitým orgánem pro intuici a souvisí i s naší mozkovou činností. Jednoduše si přiložte dlaně na břicho a zhluboka dýchejte. Vsedě zavřete oči a jen si všímejte jak se břišní stěna zvedá a klesá. Jestli se nemůžete zklidnit můžete zkusit to samé s otevřenýma očima při chůzi. Uvolněte břicho, nezatahujte ho, nechte ho úplně volně. Po chvíle se často objeví úplně nová čerstvá myšlenka. Ta je často prvním krokem k tomu se zklidnit. Bývá to totiž takové tiché ujištění, že je vše v pořádku, že se nestalo nic strašného a nebo se objeví řešení problému bez nadměrné zlosti.

KEDT3868

Uzemnění se

Uzemnění, jakési napojení se na přírodu, může pomoci tehdy, kdy prostě nestačí se zaměřit jen na svoje tělo. Potřebujete zaměstnat více svých smyslů a více činností, abyste mohli alespoň na chvíli získat odstup od původního problému. Tehdy mohou pomoci jednoduchá cvičení, kterými se “uzemníte” a zaměříte se na přírodu kolem sebe.

Jednoduchá cvičení

  • Zujte si boty a ponožky a procházejte se po přírodním povrchu úplně na boso. Projděte se pomalu po zahradě nebo parku a všímejte si pohybu chodidel i přírody kolem sebe.

IMG_7328

  • Zalijte všechny rostliny, které máte doma a otřete všechny větší listy od prachu.

QKCL2353

  • Přiložte dlaně na kmen stromu nebo se přitiskněte ke stropu zády. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Můžete mít zavřené oči nebo se podívat do koruny stromu. Uvidíte, že se Vám Váš problém bude zdát najednou o něco menší.

IMG_7247

  • Buďte chvíli se svým domácím mazlíčkem. Pročesejte srst Vašemu pejskovi nebo pohlaďte Vaši kočku.

IMG_6883

  • Projděte se lesem nebo parkem a všímejte si všech stromů okolo. Můžete se zkusit zamyslet nad jejich jmény. Všímejte si také vůně, barev a zvuků kolem Vás.

Když se nám podaří zklidnit, najdeme často řešení původního problému a nebo zjistíme, že již nelze nic udělat a my tuto skutečnost přijmeme. S naší zlostí a naštváním je někdy obtížné pracovat. Pro naší celkové zdraví je ale velmi prospěšné začít pracovat i s těmito nepříjemnými pocity. Nesnažte se ale tyto pocity potlačit. Všímejte si jich a nechte si chvíli času na to, abyste je přijali. Nemusí to být hned. Ale je dobré vědět, že je možné se trochu zklidnit.