Týdeník 11: Nová práce a co mě baví

Mám za sebou tři týdny v nové práce a postupně si zvykám na nový rytmus. První dva týdny byly dost náročné, jelikož mám každý den jiný rozvrh a pracuji na dvou místech zároveň. Teď už si ale zvykám a nejsem příliš unavená. A tak jsem si řekla, že bych mohla napsat o tom, co mě poslední týdny inspiruje, baví a zajímá.

Knihy

S návratem do většího města jsem si zavedla i kartičku do knihovny a rovnou vybrala snad 50 knih, které mě lákají. Začala jsem ale se dvěma, kterou čtu zároveň a obě jsou skvělé. První je sbírka povídek od F.S.Fitzgeralda Ze tebe bych život dal a jiné ztracené povídky. Mám velmi ráda jeho styl psaní, ve kterém se zobrazuje jeho vlastní život a bolest. Velmi ráda čtu fikci napsanou v první polovině 20. století a Fitzgerald patří mezi mé nejoblíbenější autory. Navíc mám ráda knihy známých autorů, které ale nejsou až tak známé. Třeba tak si mě získal Pohyblivý svátek od Hemingwaye, který autobiograficky odráží život Hemingwaye v době kdy žil v Paříži a ve Španělsku.

Další kniha je Kniha radosti, která zachycuje sérií rozhovorů mezi Dalajlámou a arcibiskupem Desmondem Tutu. V knize se můžeme dovědět, jak tito dva pánové vidí svět. I přes všechno utrpení a bolest ve světě, jsou plní soucitu a právě radosti. Plně si uvědomují, jak dnešní svět vypadá, a i tak jsou schopni být plní energie a pomáhat ostatním. Kniha poskytuje praktické rady i zajímavé příběhy a pokaždé když si kousek přečtu, tak cítím opravdový klid.

Hudba

Prakticky každý den poslouchám playlist 70s 80s Acoustic na Spotify. Klasické hity z tohoto období jsou skvělé pro podzimní dny a navodí hezkou atmosféru kdykoli přijdu z práce. Navíc, v rámci tréninku mojí francouzštiny, jsem se zaposlouchala do francouzských písní. Mezi mé oblíbence se teď řadí Francoise Hardy, Charles Aznavour, Jacques Brel a potom píseň Paroles, paroles v podání Dalida a Alan Delon.

YouTube

V posledních týdnech jsem nějak upustila od svých oblíbených podcastů a více sleduji nebo poslouchám YouTube videa. Asi před měsícem si mě získala Jonna Jinton. Švédka zachycující svůj život, svoje umění i dávný švédský zpěv kulning. Navíc teď začala častěji natáčet vlogy a já se tak nechávám unést krásnou švédskou přírodou.

Jóga

Opět jsem začala chodit na jógu a dělá mi to strašně dobře. Myslím, že je to hlavně tou kolektivní energií, protože je mi potom strašně skvěle. Užívám si měkkost a lehkost ásán, odpočívám když je potřeba, netlačím na sebe, ale užívám si každou ásánu s velkou radostí a klidem. Doma cvičím taky, každé ráno spolu s meditací, což mi velmi pomáhá v tom, abych vypustila myšlenky spojené s prací.

Uvědomělé žití

Přestěhovala jsem se do nevybaveného bytu, do úplně nového města a postupně zjišťuji, jak zde žít uvědoměle. Tedy alespoň v rámci možností. Začala jsem chodit do místní Liberecké bezobalové prodejny, kde jsem již několikrát nakoupila a pomalu se mi doma plní sklenice rýží, luštěninami, ale i sušenými plody a semínky. Takový můj cíl je většinu suchých potravin nakoupit bez obalu a do supermarketu chodit jen pro čerstvou zeleninu a ovoce a případně, když je potřeba koupit něco výjimečně.

JPQT3193

Zařizování bytu se snažím dělat postupně. Nakoupila jsem pár věcí na sbazaru a taky na bleším trhu, na kterém se mi vážně líbilo.

UUHM0639

Nová práce

Nová práce mě zaměstnává docela naplno. Snažím se ale oddělovat pracovní a soukromý život, jak jen to jde. Bohužel mi ale spoustu věcí zůstává v hlavě, a tak si někdy přinesu práci i domů. K tomu, abych tento tok myšlenek zastavila a uvolnila se, mi nejlépe pomáhá meditace. I když by měla být jen pár minut. Každý den ráno a někdy také večer. Ačkoli se to nemusí zdát, tak právě ráno, mám v hlavě strašně moc věcí a meditace mi pomáhá začít den v klidu.

LZVM7884