Období menstruace podle Ajurvédy 1. díl

Menstruace i období před je pro spoustu žen nejméně oblíbené období měsíce. Menstruaci často doprovází nepříjemné potíže od bolestí zad, přes nadýmání až po výkyvy nálad. Tím se stává tato doba ještě více nenáviděnou. Přitom je to známka plodnosti a ženskosti a ve spoustě jiných kultur je na menstruaci pohlíženo jako na důležitou součást života. V našich podmínkách je to často něco, za co se stydíme, nemluvíme o tom a snažíme se pracovat se stejným nasazením jako zbytek měsíce.

Je na čase abychom si dopřály trochu času a byly rády za naše tělo. Ženské tělo funguje jinak než mužské a tím pádem potřebuje o něco jinou péči. Ačkoli je naše společnost založena především na mužském přístupu, tak to neznamená, že budeme opomíjet naši ženskou stránku. Tím, že svoje tělo ignorujeme, přispíváme ještě více svým obtížím. Klademe na sebe nároky, které nejsou v souladu s tím, jak naše tělo funguje. Naopak, když se naladíme na svoje vlastní tělo, dosáhneme věcí, o kterých jsme se zatím bály i snít.

IMG_5967

I já jsem dlouho neměla ponětí o tom, jak ženské tělo funguje. Jak moje vlastní tělo funguje. A teď přicházím pomalu na to, že se toho můžu tolik naučit a tím se cítit o tolik lépe ve svém vlastním těle. K tomu mi velmi pomohla doporučení dle ajurvédy a právě o ty bych se s Vámi v tomto článku ráda podělila.

Čas k odpočinku

Obecně ajurvéda doporučuje odpočívat především ve dny silné menstruace. To bývá pro většinu žen první dva až tři dny cyklu. Neznamená to ale ležet v posteli, ale nechat náročnější aktivity na další dny. Samozřejmě pokud máte silné bolesti, tak je v pořádku si jít odpočinout do postele. Spánek ale během dne není doporučován, jelikož zhoršuje krevní cirkulaci a může přivodit ještě větší pocit těžkosti.

Když je to možné, naplánujte si na tyto první dny spíše lehčí aktivity kolem domu a náročná jednání nechte na jiné dny. Jestliže toto není možné, tak alespoň zvolte odpočinkový víkend před nebo po začátku menstruace.

img_7019.jpg

Jezte spíše lehká jídla, omezte náročné aktivity ve večerních hodinách a jděte brzy spát. Velký nákup potravin nechte také na jindy a vyhněte se velkým rozhodnutím. Tím, že snížíte nároky na své tělo, snížíte i množství stresu a tím můžete snížit nepříjemné obtíže.

Je naprosto v pořádku tyto dny více odpočívat. Neznamená to, že jste selhaly. Nemusíte se stydět. Právě v tyto dny si tělo žádá odpočinek. Aby mohlo načerpat novou sílu a vstoupit do dalšího cyklu. Je naprosto v pořádku zvolnit tempo při těchto dnech. Nebojte si to dopřát.

img_5978.jpg

Ženské tělo každý měsíc vynakládá energii do vzniku nových kmenových buněk, aby potencionální oplodněné vajíčko mělo tu nejčerstvější půdu pro usazení se. Je to jedinečný proces obnovení tkání především v oblasti dělohy. Naše tělo tedy potřebuje odpočinek naprosto oprávněně, tak si ho dopřejte.

Lehké cvičení

Nejlepším druhem cvičení je chůze každý den po dobu 15 až 30 minut. Jestliže jste zvyklé se věnovat náročnějším aktivitám, tak je na první dny menstruace omezte a nahraďte je krátkou svižnou chůzí. Mírnější aktivity spíše podpoří přirozený průběh krvácení. Náročné aktivity mohou zapříčinit nadměrné krvácení a zhoršení již vzniklých obtíží.

img_7066.jpg

Na druhou stranu ve zbylé části měsíce je cvičení více než vhodné. Ženy, které pravidelně cvičení obecně trpí menšími bolestmi a méně krvácí. Pravidelné cvičení o střední intenzitě je jedním z nejlepším kroků k dobrému hormonálnímu zdraví.

V brzké době přibude i druhý díl, který bude zaměřen na další aspekty v době menstruace a toho, jak nejlépe tyto strávit pro vlastní zdraví a dobrou náladu.