Strach začít s novými věcmi

Všichni to známe. Z nových věcí většinou míváme strach. Bojíme se změny, bojíme se, že nám to nepůjde nebo že nás budou ostatní kritizovat. Máme strach, že nemáme dost zkušeností začít nebo že je celkově pozdě s něčím takovým začínat. Může se jednat o různé činnosti. Od psaní, kreslení, zpívání ve sboru až po výraznou změnu profese.

Začít nebo ne?

Důležitá otázka, která stojí ještě předtím než vlastně s něčím novým začnete. Zeptejte se sami sebe, zda to po čem už měsíce nebo možná roky toužíte opravdu chcete udělat. Nechte stranou pochyby, finanční aspekty a názory ostatních. Chcete se do téhle nové činnosti pustit, protože ji opravdu chcete dělat? Pro radost samotnou. Prostě proto, že víte, že to dělat chcete. A něco Vás k tomu stále táhne. Možná na Váš sen na chvíli zapomenete, ale jinak se Vám často vrací a vy často myslíte na to, že se této činnosti věnujete. Jestli to tak je, tak se sami sebe zeptejte, zda chcete opravdu začít. Když ne, tak se s myšlenkou rozlučte. Nechte si na to čas a řekněte si sbohem. Jestli to ale opravdu chcete udělat, tak jen do toho! Rozhodně nebudete litovat.

GBQB3935

Zbavit se strachu?

Různé činnosti s sebou přináší různě velkou dávku strachu. Není potřeba se strachu úplně zbavovat. Do určité míry je strach zdravý a pomáhá nám určovat naše směřování. Jestli je Váš sen změnit svou profesi a o novém zaměstnání nic nevíte, tak je strach docela na místě a může Vás trochu brzdit. Vy tak budete mít čas svoje nové pole působnosti trochu prozkoumat a zajímat se o něco ve svém volném čase. Nenechte ale strach, aby Vás držel na místě. Zkuste postupovat stále vpřed. A jestli je Váš sen bez velkých rizik, tak můžete strach nechat o něco dál.

IMG_4228

Jestli je ta Vaše daná věc opravdu velkou změnou, tak si nechte strachu o něco více. Bude se hodit a Vy nebudete dělat zcela impulzivní rozhodnutí. Jestli se ale jedná o menší změnu ve Vašem životě, tak strachu nebudete potřebovat tolik.

Kdy strach nechat stranou

Když se bojíte, co si pomyslí ostatní. Tenhle strach není vůbec potřeba, i když vím, jak je těžké se ho zbavit. Často se nakonec setkáte s podporou svého okolí, aniž byste to čekali. Samozřejmě se může stát, že budete svou rodinou nebo přáteli nepochopeni. To by Vás ale nemělo zastavit v tom, po čem toužíte.

Strach, že se Vám nebude dařit nebo že uděláte chybu. To se stane určitě. Takže tenhle strach můžete rovnou opustit. Rozhodně nebudete hned úspěšní, slavní nebo šikovní ze dne na den. Být v něčem dobří je běh na velmi dlouhou trať. A neúspěchy jsou stejně důležité jako úspěchy. Na svých dovednostech musíme pracovat, učit se z chyb, propadat beznaději a poté konečně uspět. Udržujte radost z činnosti samotné, těšte se z chyb a z nových zkušeností.

Strach, že budete příliš jiní. Když tuto větu trochu upravím, tak je to vlastně strach být sám sebou. Ale to je přesně to, co nejvíce potřebujete a co Vám jde nejlépe. I když je to možná jiné než jak to mají ostatní. Možná se budete více lišit od svých přátel a rodiny, ale budete to opravdu Vy.

silhouette-683751_1920

Vzkaz pro všechny “začínající”

Strach je úplně normální a nebudu tu psát, abyste se nebáli. I já se bála a občas pořád bojím, i když mám napsáno skoro 200 článků. Nenechte ale strach, aby stál v cestě za tím, po čem toužíte. To co toužíte už dlouho vyzkoušet za to stojí. I když nebudete “úspěšní”. O tom to není. Je to často z radosti pro věc samotnou. Takže jestli po něčem opravdu už dlouho toužíte, tak do toho běžte! Odhodlejte se a začněte. I kdyby to mělo být 5 minut denně. Posílám Vám trochu odvahy a příslib toho, že v tom nejste sami. A jestli se třeba náhodou s nějakým nápadem cítíte až příliš sami a chcete to s někým sdílet, tak mi klidně napište. Budu se těšit!