Zeleninové džusy (i bez džusovače)

Tohle léto je pro mě jednoznačně plné džusů. Nějak jsem dala trochu do ústraní smoothie (ne, úplně) a začala jsem experimentovat v oblasti džusů a to hlavně těch zeleninových. Zeleninové džusy mi přijdou jednodušší vypít než zeleninové smoothie. Jsou tak nějak lehčí a přitom stále plné, nebo možná spíš přímo nabité, vitamíny a minerály.

Příprava bez džusovače

Nikdy jsem nepřemýšlela o tom si pořídit džusovač. Určitě jsou z něj džusy perfektní, ale mě ta představa velkého přístroje v naší maličké kuchyni, nijak neuchvacovala. A ačkoli jsem si občas říkala, že bych ráda nějaký zeleninový džus zkusila, tak to vždycky ztroskotalo na myšlence JAK. Až jsem na YouTube objevila skvělý postup. Stačí si připravit běžné smoothie (já mám malý smoothovač, ale při nejhorším lze použít i tyčový mixér) a následnou směs přecedit přes sáček na rostlinné mléko. Což se cenově neskutečně vyplatí. A to je celé kouzlo.

Zelený

Zelené džusy jsem si neskutečně oblíbila. Dříve jsem měla velmi ráda špenátové smoothie, ale čistě smoothie ze zeleniny mi prostě nešlo nějak přinýst přes jazyk. Tím, že jsem smoothie vlastně přecedila, tak získalo tekutější konzistenci, je lehčí a daleko lépe se pije. I když stále používám trochu jablka, tak smoothie je prakticky z velké části špenát a řapíkatý celer. A je to taky způsob, jak přimět mého přítele k většímu příjmu zelené zeleniny. Z čehož mám opravdu radost a ráda pro něj a pro sebe džus připravuju. V létě jsem se pustila do džusů především z řapíkatého celeru a na článek i s videem se můžete podívat tady.

IMG_7368

Špenát + řapíkatý celer + okurka + citrón +jablko +zázvor

Oranžový

Pamatuju se, že mi mamka často připravovala nastrouhanou mrkev s jablkem jako zdravou svačinku, když jsem byla malá. A tuto sladkou kombinaci mám od té doby strašně ráda. Navíc je to docela taková podzimní varianta. Když máte mixér o horším výkonu (jako já), tak je třeba mrkev nastrouhat nebo alespoň nakrájet na menší kousky. Jablko je bez problému a stačí nakrájet na kostky. Džus je velmi osvěžující a skvěle doplní snídani nebo odpolední svačinu. Pokud chcete kombinaci trochu obměnit, můžete přidat trochu kurkumy a zázvoru.

IMG_8069

Mrkev + jablko

Červený

Poslední varianta jen přidává k té předešlé červenou řepu. Řepu nechám vcelku vařit ve vroucí vodě do měkka a potom přidám do mixéru spolu s mrkví a jablkem. Barva je potom naprosto jedinečně červená. A nelekněte si, když následně jdete na toaletu. Řepa totiž může obarvit moč a to spoustu lidí značně vyleká.

gray ceramic mug with pink beverage

Řepa + mrkev + jablko