Pomocníci pro začátek podzimu

Léto je pomalu u konce. Pro někoho vytoužený konec velkých veder a pro někoho jiného zase rozloučení s dlouhými letními dny. Ať už se s létem loučíte smutně nebo se již nemůžete dočkat podzimního ochlazení, možná se Vám budou hodit následující pomocníci k příjemnější přeměně roční doby. Já jsem roky neměla podzim zrovna v lásce, ale najednou vidím kouzlo v každém ročním období. Na podzim se začínám těšit. Na teplé svetry, dýňovou polévku a vůni spadaného listí.

IMG_3162 (1)

A ačkoli se těším na tuto změnu, tak vím, že podzim s sebou přináší i určité nevýhody. Nebo prostě změny. Najednou je daleko méně slunečního svitu, méně čerstvé zeleniny, více nemocí a v mé práci je najednou nějak více pacientů. Vidím to každý rok. Podzim je jakási hlavní sezóna v rehabilitaci a čekací lhůty se neskutečně prodlužují. Lidské tělo prostě trochu bojuje s podzimním obdobím. Proto jsem se rozhodla sepsat věci, které mohou pomoci si podzim o něco více užít.

Kurkuma

Kurkuma je tradiční indické koření používané v indických pokrmech velmi často. Kurkuma působí proti zánětu, bakteriálním i virovým infekcím a dokonce se ukázala jako dobrá prevence proti rakovině. Podporuje imunitní systém a to je na podzim potřeba více než kdy jindy. Navíc organismus zahřívá, a tak si jejím přidáním do běžných pokrmů můžete zpříjemnit studené dny.

DSC00370

Její užití je nesmírně široké. Když jsem líná cokoli připravovat, tak si ji špetku nasypu spolu se zázvorem do horké vody a popíjím jako čaj. Výbornou variantou je příprava teplého mléka s kurkumou a medem (nebo jiným sladidlem, jestli jste vegani). Kurkumu můžete přidat do jídla připraveného z luštěnin nebo jí posypat ovesnou kaši.

Musím říct, že koření si už nějakou dobu kupuji jen na váhu. Do vlastního obalu. Nejde jen o snížení vytvořeného odpadu, ale koření na váhu má daleko lepší chuť a navíc je i levnější. Ze začátku se mi tomu nechtělo věřit, ale teď už jiné koření nekupuji. Doporučuji navštívit prodejnu bez obalu

.

Solná lampa

Solná lampa v člověku navodí příjemnou náladu a přitom pomůže načerpat novou energii. Po příchodu z práce si rozsviťte nebo zapalte svíčku v solném lampě. Solná lampa pomáhá čistit vzduch v místnosti a navíc může pomoci při dýchacích obtížích. Působí dobře i na naši náladu a může být vhodná tehdy, kdy máte problémy se spaním.

Esenciální oleje

Esenciální oleje mohou být především na podzim velmi příjemné. Když přijdu domů, vyvětrám celou místnost a potom si pustím aroma lampičku. Jelikož je pro mě podzim většinou nejnáročnější období roku a jsem pracovně velmi vytížená, tak i krátká chvíle s teplým čajem a příjemnou vůní udělá své. Mezi moje oblíbené vůně patří eukalyptus, ylang ylang nebo skořice. Taková chvíle mi většinou pomůže odpočinout si po práci a zároveň načerpat energii a inspiraci v případě, že se ten den chystám večer ještě psát nebo jinak tvořit.

IMG_6239

Potraviny dle ajurvédy

Doba od října do února je podle ajurvédy popisována jako období Váta. Váta je jeden z konstitučních typů pro člověka, ale udává i roční dobu, denní dobu a pomáhá nám zjistit, co je pro naše tělo vhodné. Podzim je podobně jako váta chladný, větrný a spíše suchý (i když tato charakteristika nemusí zcela v našich podmínkách platit). Proto se doporučují jídla, která více uzemňují a klidní váta nerovnováhu.

person putting cooked rice on plate

Základní vlastností podzimních jídel by měla být teplá, vařená jídla. Dušená jablka v kombinaci s ovesnou kaší nebo cereáliemi a teplým mlékem mohou být na podzim velmi příjemná. Naopak studené sendviče, saláty nebo musli se studeným mlékem mohou ještě více povzbudit Vátu a způsobit tak nerovnováhu v těle. K obědu jsou vhodné různé druhy polévek, pokrmy z luštěnin jako dhal nebo zeleninové kari. Na svačinu jsou vhodné datle a čerstvé sezónní ovoce.

Jako přílohou je vhodná rýže, bulgur, kuskus nebo těstoviny. Vhodná je kořenová zelenina jako mrkev, červená řepa, brambory. K doplnění mohou posloužit sezamová semínka, kešu nebo mandle.

Vitamín D

Léto je u konce, dny se zkracují a sluníčka je najednou daleko méně. Část vitamínu D totiž získáváme právě ze sluníčka. Lehce může dojít k nedostatku vitaminu D a ten je vhodný doplnit. Vitamín D je důležitý vitamín pro jeho schopnost vázání vápníků do kostí. Pomáhá i v dalších funkcích lidského těla v rámci imunitního systému, fungování mozku nebo podporuje kardiovaskulární zdraví. Jeho nedostatek se také může projevit depresí, únavou, bolestmi nebo úbytkem vlasů. Pro jeho doplnění navštivte lékárnu a nebo se porozhlédněte online. Může zvolit variantu v kapslích nebo v tekuté formě.

aerial photography of a mountain