5 francouzských zvyků, které stojí za to se naučit

Francie je velmi rozmanitá země a v každém kraji můžete najít o trochu jinou architekturu, jiná tradiční jídla nebo jinou krajinu. Avšak určité zvyky pojí většinu Francouzů. Nejedná se o žádná tajemství, ale teprve až můj život tady mi poodhalil, jak se Francouzi chovají a na co si potrpí. A to mě určitě velmi inspirovalo a ráda bych si některé místní zvyky osvojila.

Kvalita potravin a styl stravování

O tomto mluvím asi nejčastěji. A to jak ve svých videích, tak i se svou rodinou nebo přáteli. Francouzi si opravdu potrpí na kvalitní potraviny. Zelenina a ovoce tu vždy vypadá skvěle. Řídí se hodně sezónní úrodou, a tak se může stát, že třeba nebude v obchodě vše po čem toužíte, ale to určitě nevidím jako problém. Jsou silně proti geneticky modifikovaným potravinám a kdykoli je to možné, tak zvolí francouzský výrobek před zahraničním. Je pravda, že ovoce, zelenina, sýry a další jsou tu dražší, ale je to opravdu pro lepší kvalitu.

pink rose in vase centerpiece on brown wooden table

Francouzi a stravování je rozhodně další inspirací. Jedí menší porce, které vychutnávají delší dobu. Jedí opravdu pomalu, v klidu a jídlo si prostě užívají. Je pro ně prioritou, aby měli k jídlu dostatek času a nijak nespěchali. I proto toho možná snědí méně, protože mají čas si uvědomit, že jsou již plní. Velkou část talíře také běžně zabírá zelenina a porce masa bývají menší, než jaké vidíme v Čechách.

Péče o zdraví pleti je důležitější než bezchybný make-up

Francouzské ženy jsou známé pro svou eleganci a styl. Ale rozhodně to není tak, že by používali mnoho make-upu. Na prvním místě je zdraví pleti a do toho řádně investují. Více než do zkrášlujících produktů samotných. Zcela běžně vyrazí pro krémy, masky a séra do lékárny a o svou pleť pečují, aby byla zdravá a tedy i krásná. Často se přikloní k přírodním produktům a celoročně používají opalovací krém proti předčasnému stárnutí pleti vlivem slunečních paprsků. Následně to s make-upem nepřehánějí (nemusí, protože není co zakrývat). Naopak vědí co zvýraznit, aby vypadaly skvěle. Pro zvýraznění volí buď oči nebo rty. A pro rty jsou to zásadně rtěnky v odstínech červené.

white and purple flower plant on brown wooden surface

Větší uvolněnost ohledně času

Já s tímto stále bojuji. Francouzi chodí pozdě a často se očekává, že přijdete s 15 minutovým zpožděním. Nikdo se na Vás navíc nebude zlobit, když přijdete pozdě. Je tu jakási uvolněnost ohledně času a člověk nemá pocit, že by neustále někam spěchal. Pro mě je to zatím stresující, protože na to nejsem zvyklá a často čekám velmi dlouho. Ale ostatní mi přijdou velmi uvolnění a nedělají si těžkou hlavou s pozdním příchodem.

pexels-photo-707582.jpeg

Zdravý přístup k tělesné váze

Francouzi vypadají na první pohled rozhodně fit. Na ulicích jsem se nesetkala s mnoha lidmi, kteří by byli výrazně obézní. Ačkoli jsem si později našla, že 40% Francouzů trpí nadváhou, tak si myslím, že je to spíše nižší stupeň. Obezitou samotnou trpí jen 10% Francouzů. K tělesné váze zde přistupují ze zdravotního hlediska a když máte nějaké to kilo navíc, tak se Vám to nebojí říct. Vědí totiž, že se jedná o zátěž navíc pro Vaše tělo a také je to známka toho, že o sebe zase tak nepečujete. Tento přístup mi přijde zdravý a bere ohled na dlouhodobé zdraví a prevenci chronických nemocí.

Kvalita před kvantitou

Ať už se jedná o oblečení, nábytek nebo potraviny, tak Francouzi upřednostní kvalitu nad kvantitou. Nemají potřebu vlastnit nespočet stejných triček v různých barvách, ale záleží jim na kvalitě. To je sympatické a takové jednání považuji za velmi uvědomělé. Samozřejmě i tady se najdou levné potraviny prazvláštního původu nebo fast fashion řetězce. Myslím, že ale kvalita má stále přednost.

shallow focus photography of clothes