Menstruační kalíšek: jedna důležitá věc

O menstruačních kalíšcích toho bylo hodně napsáno, natočeno mnoho videí s recenzemi a informací se dá najít opravdu hodně. A dnes se nechci pouštět do rozboru pro a proti. Ráda bych ale uvedla jednu věc, která vedla k úspěšnému používání. Myslím, že kdybych toto věděla od začátku, tak bych si ušetřila spoustu stresu 🙂

Menstruační kalíšek používám asi rok a půl nebo dva roky. Ze začátku jsem si o tom něco přečetla, podívala se na nějaká videa a pak se pustila do zkoušení. Nejdříve doma a poté postupně i ven, do práce a tak dále. Moje úspěšnost správného zavedení, ale ze začátku nebyla příliš velká. Především první dva dny. Další tři dny menstruace, kdy je objem krve v mém případě velmi malý jsem žádný problém neměla.

IMG_4971

A tak jsem se vždycky obávala, zda kalíšek zavedu správně a nebo bude “protékat”. Tím se rozhodně můj vztah k menstruaci nezlepšil, jelikož jsem žila v této obavě. Vlastně vztah se trochu zlepšil, protože jsem se díky této změně začala zajímat celkově o to, jak takový celý ženský cyklus probíhá.

A to mě dovedlo i k Fertility Awerness Method, kde jedním z doporučení je sledování polohy vaginálního čípku. A to je přesně to správné místo kam umístit menstruační kalíšek. Ne přímo, ale od polohy čípku můžeme zjistit, jak daleko je nutné samotný kalíšek zavést. A poté také zkontrolovat, zda je kalíšek správně umístěný. 

IMG_5385

Čípek je dobré “najít” mimo dobu menstruace a trochu se tak seznámit s vlastním tělem. Není na tom nic nepřirozeného nebo divného. Pro lepší popis uvedu doporučení z knihy Taking Charge of Your Fertility. V knize se popisuje zjišťování polohy čípku vzhledem ke sledování fáze cyklu. Poloha čípku se v každé části menstruačního cyklu mění, takže při menstruaci může být položen v jiné výšce, než když jste se snažily ho najít před 2 týdny. 

Postup

  • Vždy si pro pořádně umyjte ruce
  • Mějte ostříhané nehty, abyste se neporanily
  • Vhodnou dobu pro zjištění je po sprše
  • Nejlepší polohou je si dřepnout, tím se posune čípek o něco více k vaginálnímu vchodu a bude jednodušší ho nahmatat
  • Některým ženám vyhovuje čípek nahmatat vsedě na toaletě nebo si ve stoji položí jednu nohu na okraj vany nebo umyvadla
  • Zaveďte prostředníček do pochvy a najděte čípek
  • Čípek je kruhového tvaru. U žen, které nerodily nebo rodily císařským řezem je čípek více uzavřený (střed je spíše bod) a u žen které rodily je více rozevřený podélně (střed tvoří krátkou čáru)
  • Nesnažte se čípek hledat tehdy, kdy máte vaginální nebo urinální infekci. Mohly byste infekce ještě více rozšířit.

Teď když nastane doba menstruace, tak nemám sebemenší problém se zavedením menstruačního kalíšku i první dny, kdy je menstruace nejsilnější. Navíc mám takový pocit, že o něco snižuje bolesti, ale to může být čistě můj pocit. Když tedy kalíšek zavedu, tak prstem zkontroluju jeho polohu a když nahmatám čípek, tak vím, že je kalíšek na špatném místě. 

Pro správné zavedení menstruačního kalíšku tak všem, kdo ho používají nebo se chystají použít, doporučuji nejprve “najít” svůj čípek a pracovat s umístěním pod něj. Možná když tento článek čtete, tak si říkáte, že je to jasné. Mě to dlouho jasné nebylo. Sice jsem se dočetla, že je nutné kalíšek umístit správně vzhledem k pozici čípku, ale nikdy jsem nepřemýšlela, že je tak důležité čípek najít ještě předtím, než nastane období menstruace.

IMG_6512