Menopauza: doporučení dle Ajurvédy 2. díl

Poslední ze článků o menopauze bude opět plný doporučení a to dle ajurvédy. První článek byl jakýmsi úvodem k tématu menopauza a o tom, jak je tato část ženského života vnímána. Druhý článek již byl více prakticky a uvedla jsem některé rady a doporučení, které bych ráda v dnešním článku ještě více rozepsala.

Vynechání alkoholu a kofeinových nápojů

Alkohol i další nápoje s kofeinem mohou zapříčinit rozvrat hladiny hormonů, a tak ještě přispět ke zhoršení obtíží, které již máte. Alkoholické nápoje jsou problematické pro svůj vysoký obsah cukru. A hladina cukru úzce souvisí s hormonální rovnováhou.

JDTZ0813

Mezi nápoje s obsahem kofeinu nepatří jen káva, ale i černý nebo zelený čaj a případně energetické drinky. Ty je dobré minimálně omezit a nikdy je nepít ráno na lačný žaludek. Náhradou mohou být blinkové čaje. Za sebe mohu jen doporučit ajurvédskou kávu, která je dnes k sehnání v různých obchodech se zdravou výživou.

Příznaky nerovnováhy Váta a jak na ně

Mezi symptomy nerovnováhy váta patří vaginální suchost, změny nálad a nespavost. Pro zklidnění váty je doporučena dieta stejná jako pro váta symptomy PMS. Období menopauzy je vnímáno celkově jako období váta, takže hrozí vyšší riziko právě takové nerovnováhy. 

Potraviny které upřednostnit. Dobré je vybírat teplé pokrmy sladké, kyselé nebo slané chuti.

 • Obiloviny: rýže, pšenice
 • Všechny mléčné produkty
 • Sladidla: třtinový cukr, melasa, med
 • Všechny oleje
 • Ovoce: především to sladké, hrozny, třešně, broskve, meloun, avokádo, kokos, banány, pomeranč, ananas, švestky, sladké lesní plody, mango, fíky, datle, meruňky
 • Zelenina: vždy dobře vařená, řepa, mrkev, okurka, sladké brambory
 • Všechny ořechy
 • Koření: černý pepř (v menším množství), skořice, kardamom, kmín, zázvor, sůl, hořčičné semínko

Potraviny, které je lepší omezit nebo jíst v menším množství. Obecně platí, že Váta nemá silné zažívání, a tak není doporučeno velké množství syrové zeleniny a ovoce

 • Obiloviny: ječmen, kukuřice, oves, žito
 • Ovoce: jablka a hrušky (vařené jsou v pořádku), granátové jablko, brusinky
 • Zelenina: především syrová, brambory, brokolice, zelí, hrášek, květák, špenát, cuketa, celer (v menším množství, ale musí být uvařen)
 • Obecně nejsou doporučený fazole kromě mungo a přípravě ve formě dhalu

Pravidelný pohyb

Vhodné je se nejlépe každý den věnovat určitému cvičení. Tím může být chůze, plavání, jízda na kole nebo cvičení pozdravu slunci. Nejlepší čas pro cvičení je dle ajurvédy ráno. Takové cvičení Vám pomůže se probudit a nastartovat tělo k novému dni. Není doporučeno provádět cvičení v období od 10 do 2 hodin odpoledne vzhledem k času oběda a správnému trávení. Večerní cvičení je dobré zvolit ve dny, kdy se cítíte dobře a plné energie. Jinak dojde ještě k většímu vyčerpání. Pro podporu trávení je doporučeno zvolit 15 minutovou procházku po večeři.

APFE6222

Pohyb pomáhá tělu ke správnému fungování a podporu krevní i lymfatický oběh. Dle ajurvédy také napomáhá plynutí prány, naší životní energie. Ať už se zaměříte na více západní pohled a tedy fyziologii lidského těla nebo na východní přístup a proudění energie, tak je cvičení tělu nesmírně prospěšné. Protahování především ráno má kladný vliv nejen na naše tělo, ale harmonizuje i naši mysl.

Každodenní olejová masáž (Abhayanga)

Masáž podporuje přirozený proud energie v těle a zamezuje nastřádání nerovnováhy v určitých částech těla a pomáhá prokrvovat svaly, šlachy a klouby. Navíc masáž napomáhá jemnosti a lesku pleti stejně jako napomáhá pomalejšímu stárnutí. Obecně je doporučeno užívání sezamového oleje. Pro pitta nerovnováhu ale může být vhodnější použití slunečnicového nebo kokosového oleje, které spíše ochlazují a zklidňují ohnivou pittu.

white and purple flower plant on brown wooden surface

Olej by měl být povařen na nízkém plameni a tím očištěn. Zda jste dosáhli optimální teploty zjistíte tak, že do oleje přidáte kapku vody. Poté olej skladujte v čisté nádobě. Čtvrt litru oleje vystačí průměrně na 15 použití.

Samotnou masáž je dobré provádět v koupelně, abyste zamezili možnosti znečištění koberce. Naneste olej na tělo a masírujte končetiny vždy od konců krátkými pohyby směrem k srdci. Nezapomeňte na chodidla. Vždy začněte od prstů a postupujte směrem vzhůru. Masírujte také trup, oblast břicha vždy ve směru hodinových ručiček a hrudník směrem k srdci. Ideální je ponechat olej na těle 10-15 minut a poté se osprchovat. Když nemáte příliš času je lepší provést i 2 minutovou masáž a následně se vysprchovat než celou proceduru zcela vynechat.

Doporučený čas k odpočinku

Jakmile se objeví obtíže spojené s menopauzou je dobré trochu zpomalit a dopřát si čas k odpočinku. Věnujte se méně náročným aktivitám, pakliže je to možné. Dopřejte si čas pro čtení a meditaci a zařaďte některé relaxační nebo dechová cvičení. Někdy naše tělo potřebuje více času, aby se vyrovnalo s životní změnou. Aby mohlo opět správně fungovat a bylo zdravé, tak si nevyčítejte, když bude potřeba odpočívat více, než jak jste byly zvyklé.

person pouring tea on a cup


Zdroje:

Ajurvédská káva na Biooo.cz 

Dále o ajurvédě v češtině: