Menopauza: doporučení dle Ajurvédy 1. díl

V minulém článku jsem se zlehka dotkla pohledu na menopauzu z pohledu ajurvédy a také jsem uvedla některé časté obtíže související právě s touto fází v životě ženy. Dnes bych ráda pokračovala doporučeními dle ajurvédy, které mohou zmírnit obtíže a celkově přinést o něco více rovnováhy do Vašeho života.

Praxe technik pro snížení stresu

Mezi takové techniky nejčastěji řadíme meditaci. V dnešní době máme mnoho možností, jak se nějakou meditační techniku naučit. Můžete vyzkoušet kurz meditace a nebo poslech vedené meditace v klidu domova. Nemusí se jednat o techniku určenou přímo pro menopauzu, ale můžete zvolit kteroukoli meditační techniku, která Vám vyhovuje. Důležité je se takové praxi věnovat pravidelně a to nejlépe každý den. Díky meditaci tělo i mysl přichází do rovnováhy a v těle se aktivují procesy zpomalující proces stárnutí.

adult air beautiful beauty

Velmi jednoduchou praxí je být uvědomělí v danou chvíli. Nejlépe v tichu třeba při procházce, zalévání květin nebo úklidu. Každá činnost se může stát chvílí klidu, když zůstává v daném okamžiku a spíše přihlížíme tomu, co se děje.

Účast v aktivitách, které pro Vás mají smysl

Zasvětit svůj čas aktivitám, která pro Vás mají smysl je neskutečně povzbuzující a současně omlazující. Můžete své zkušenosti předávat dál a napomoci dobrému činu. V době menopauzy se často ženy dostávají současně do fáze, kdy jejich vlastní děti zakládají rodinu, a tak se v životě matek objevuje najednou takové prázdné místo. Ženy mají od přírody pečující sklony a ty je třeba upotřebit, a tak pozvednout svoji i mysl i srdce.

QKCL2353

Existuje několik způsobů, jak tohoto dosáhnout a pro každého to může být docela jiná činnost. Může se jednak o jednoduché práce doma nebo i ve Vašem okolí. Pro někoho může být taková činnost obnášet práci na zahradě, péči o domácí květiny nebo třeba pomoc při zašívání šatů svých známých. Můžete se účastnit dobročinných akcí ve Vašem městě nebo vesnici nebo nabídnout pomoc ve škole. Není potřeba se do těchto činností nutit, naopak tyto záliby by měly být příjemné a mohou pomoci se cítit méně samy.

Dostatek odpočinku

Základem je dopřát svému tělu dostatek odpočinku a to nejlépe tím, že budete chodit brzy spát a budete brzy vstávat. Dobré je svému tělu dopřát určitý rytmus a ten příliš neměnit. Samozřejmě se tento rytmus mění v letním nebo v zimním období, ale neměly by se objevovat velké výkyvy během týdne.

IMG_5407

Pestrá strava

Jezte dostatek ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin. Jídelníček by se měl skládat z čerstvých surovin, které prošly co nejmenším zpracováním. Pokud je to možné je dobré vybírat místní potraviny, bez genetické modifikace a bez pesticidů. Vhodné je omezit mražená jídla a jídla z konzervy. Vhodná jsou teplá a vařená jídla. Studená jídla snižují teplotu žaludku a snižují účinnost trávicích enzymů. Omezte příjem ryb a masa. Vhodným doplňkem jsou čerstvé zeleninové a ovocné džusy.

IMG_5398

Největším jídlem dne by měl být oběd a večeře by měla být spíše lehčí. Po 8. hodině večer je doporučen pouze příjem tekutin. Mezi jednotlivými jídly by měla být přestávka alespoň 2,5 až 3 hodiny pro správné trávení.

Návaly horky

Návaly horka souvisejí s nerovnováhou pitta, která bývá způsobena jednak stresem a jednak také naší stravou. Tehdy je dobré zařadit potraviny zklidňující nadbytek pitty. Tato doporučení jsou stejná jako u PMS typu pitta.

Jídla, která jsou vhodná pro nadbytek pitta

 • Obiloviny: pšenice, oves, ječmen, bílá rýže
 • Mléčné produkty: mléko, máslo ghee
 • Sladidla: jakákoli kromě melasy a medu
 • Olej: olivový, slunečnicový
 • Ovoce: hlavně sladké – hrozny, třešně, meloun, avokádo, kokos, pomeranče, ananas, sladké švestky, mango, hrušky…
 • Zelenina: dýně, okurka, brambory, brokolice, květák, celer, salát, cuketa, sladké brambory, fazole, zelené fazole
 • Koření: koriandr, skořice, kardamom, menší množství pepře

Jídla, které je doporučeno v menším množství. Obecně nejsou doporučena jídla ostrá, příliš slaná nebo kyselá.

 • Mléčné výrobky: jogurt, sýr, smetana
 • Sladidla: med, melasa, bílý cukr (platí prakticky pro všechny)
 • Olej: mandlový, sezamový, kukuřičný
 • Obiloviny: kukuřice, žito, proso, hnědá rýže
 • Ovoce: grep, kyselé ovoce obecně
 • Zelenina: pálivé papriky, ředkvičky, rajčata, řepa, česnek, cibule, špenát
 • Koření: zázvor, kmín, sůl, kájenský pepř, hořčičné semínko
 • Ořechy kešu, sezam, buráky

Ráda bych ještě poznamenala, že tato jídla neznamená zcela vyřadit z jídelníčku, ale zkusit je omezit. Také je dobré sledovat, zda třeba po některém jídle návaly narůstají nebo naopak jsou problémy menší. Obecně jsou návaly horka odrazem velkého horka v těle. Proto je dobré potraviny, které ještě zvyšují toto horko omezit. To může být jiné v letních a zimních měsících. 

Již v příštím týdnu se budu věnovat zbylým doporučením pro období menopauzy. Prosím mějte na paměti, že tato doporučení nemohou nahradit návštěvu lékaře při vážnějších zdravotních obtížích.


Zdroje:

Ajurvédská káva na Biooo.cz 

Dále o ajurvédě v češtině: