Balíček pro zdraví

Nápad na balíček pro zdraví vznikl docela náhodou. Říkala jsem si, co bych mohla udělat pro svého taťku, aby žil o něco zdravěji. A pak mě napadlo, že možná více lidí, kteří sami žijí zdravě, by rádo trochu pomohlo svým příbuzným nebo kamarádům. Myslím, že by ale taková akce neměla být nijak násilná, ale spíše inspirativní a docela jednoduchá. Nechceme přece své blízké odradit nebo v nich vyvolat pocit, že dělají něco špatně. Naopak. Spíš je hezké jim ukázat, co by mohli provést lépe a žít tak o něco zdravěji.

Kurkuma a zázvor

Základní koření s velkou náloží blahodárných účinků na lidské zdraví. Navíc má kurkuma i zázvor nespočet využití a i pro úplného začátečníka je jejich použití jednoduché. S kurkumou a zázvorem můžeme vařit, ale asi nejjednodušší příprava je přidat trochu zázvoru, kurkumy nebo obou do teplé vody a popíjet jako čaj nebo prostě místo vody.

DSC00370

Tato koření působí proti zánětu, jsou antibakteriální, a kurkuma navíc působí proti rakovině. Jsou samozřejmě dobrými pomocníky při nemoci, ale myslím, že je dobré je užívat i v rámci prevence a udržování zdraví. Vaši blízcí tak mohou udělat něco pro své zdraví docela jednoduše. Zajděte do obchodu s kořením a nechte si naplnit vlastní skleničky nebo kořenky. Nákup koření bez obalu je rozhodně nejlepší.

Tipy na použití:

 • Špetku kurkumy a zázvoru přidejte do vody
 • Vodu se zázvorem můžete popíjet před těžkým jídlem, a tak pomoci lepšímu trávení
 • Různé “čajové” kombinace
 • Hodí se do teplé kuchyně při přípravě dhálů nebo různých luštěnin
 • Kurkumu přisypte do ovesné kaše
 • Špetku zázvoru přidejte do dýňové polévky
 • Kurkumu přidejte do šťouchaných brambor

Esenciální olej Eukalyptus

Esenciální oleje mohou být docela složité na to, aby se v nich člověk vyznal. Jsou však některé docela jednoduché, které může použít každý. Eukalyptus má příjemnou svěží vůni, kterou mají rádi snad všichni. Myslím, že je to takový dobrý startovací esenciální olej pro jednoduché použití. Podobně můžete zvolit třeba i tea tree oil nebo mátu.

IMG_6239

A jeho použití:

 • 2-3 kapky na polštář pro lepší spánek a dýchání
 • Přidejte pár kapek do rozprašovače a osvěžte tak svůj pokoj (to se hodí hlavně tehdy, když jste nachlazení)
 • Použijte aromalampu (to je o něco vyšší level)
 • Přidejte pár kapek do rohu sprchy nebo do koupele
 • Pakliže nemáte alergii, můžete si dát kapku do dlaní a dlaně přiložit k obličeji a volně dýchat pro celkové zklidnění
 • Připravte si vlastní masážní olej: do slunečnicového nebo olivového oleje přidejte pár kapek esnciálního oleje a nechte si ve sklenici k použití na masáž nebo prostě jentak na tělo

Inspirativní knihy

Máte nějakou oblíbenou, z které čerpáte spoustu inspirace? Podělte se o ni se svými blízkými. Zvolte pro začátek nějakou lehčí četbu a zkuste se zamyslet, zda má daný člověk k tomuto tématu aspoň trošku blízko. Můžete zapůjčit vlastní knihu nebo se porozhlédnout po antikvariátech. Je ale dobré, když takovou knihu sami znáte a něco jste z ní čerpali i Vy. Zkuste také odhadnout, co by Vašeho blízkého mohlo zajímat. Může tu být třeba kuchařka nebo i román či knížka s citáty.

white ceramic teacup with saucer near two books above gray floral textile

Co bych zvolila já:

 • Scott Jurek: Jez a běhej – sice je tato kniha o běhání, ale nejen o něm. Je také o lidské odolnosti, vytrvání, bolesti i strachu. Kniha je velmi čtivá a hodí se nejen pro běžce. Scott navíc vydal novou knihu s názvem North, která je o jeho cestě Apalačským pohořím. Četla jsem na knihu skvělé recenze a také se na ni chystám. 
 • Paulo Coelho: Alchymista – Alchymista je velmi čtivý příběh o lidské cestě, krásách života, odvaze a čtení doslova pohladí po duši.
 • Echkart Tole: Ticho promlouvá – podle mě je tato knížka trochu lehčeji psaná než Moc přítomného okamžiku. Je ale dobré ji zvolit u lidí, kteří přemýšlí o smyslu života o něco více do hloubky. Každá kapitola se věnuje jiné tématice, třeba smrti nebo přírodě.
 • Časopis o zdravém životním stylu – časopis může být fajn variantou, když si nejste jistí, zda takový balíček zaujme. Zvolte různou tématiku. Zdravé vaření, jóga, pomalý život nebo třeba zahradničení.

Podělte se o svoji meditaci nebo cvičení

Nabídněte Vašemu blízkému, že spolu zajdete na nějakou lekci cvičení, na procházku nebo si spolu zacvičíte doma. Můžete se také podělit o svoji oblíbenou meditaci na YouTube nebo jiné platformě. Podělte se o svoje zkušenosti a zážitky. Možná se rozpovídejte o tom, jak se cítíte, když meditujete nebo když si zacvičíte. Možná už se těmto aktivitám věnujete dlouho a vidíte ve svém životě změny k lepšímu. Inspirujte tak i ostatní. Jde to daleko lépe, protože ve Vás mají důvěru. Zkuste vymyslet jaká úroveň aktivity by mohla být vhodná. U někoho to mohou být pro začátek procházky několikrát do týdne a u někoho jiného naopak relaxační cvičení.

calm daylight evening grass

Bylinné čaje a doplňky stravy

Zde se pouštím možná do trochu ožahavého tématu. Někteří lidé jsou zásadně proti přírodním produktům a tedy asi nemá cenu se u nich s tímto bodem zabývat. Přijatelnou variantou mohou být bylinkové čaje. Když to chcete posunout o úroveň výše, tak můžete zvolit Ajurvédské čaje, vitamíny a minerály nebo bylinné kapsle.

IMG_4008

V tomto bodě je nutné mít na paměti, zda má daný člověk nějaké zdravotní obtíže. Některé přípravky není vhodné kombinovat s jinými léky nebo nemusí být vhodné při onemocnění. V takovém případě bych se nepouštěla do žádných experimentů. Často Vám ale mohou poradit v lékárně při výběru třeba právě bylinkového čaje.

K takovému dárku je samozřejmě dobré přidat pár poznámek pro inspiraci k použití daných věcí. A to hlavně pakliže se setkáte s úplným začátečníkem, co se týče péče o sebe a svoje zdraví. Možná bude i lépe začít s 1 až 2 věcmi, kdy je větší šance pro jejich použití. Byla by totiž velká škoda, kdyby takový balíček skončil někde ve skříni.