Menopauza podle Ajurvédy

Nedávno jsem se bavila se svojí mamkou celkově o ženském cyklu, a tak přišla řeč také na menopauzu*. Přišly jsme obě na to, že není příliš informací v češtině, a tak jsem se rozhodla začít pátrat v angličtině. Objevila jsem plno knížek, článků a webových stránek právě o menopauze, ale v češtině stále nic moc. A tak jsem se rozhodla téma trochu zpracovat z pohledu ajurvédy. Doufám, že článek přinese alespoň pár užitečných informací, jestli aktuálně trpíte obtížemi spojené s menopauzou nebo Vás toto téma prostě jen zajímá.

Velmi mě zaujalo, když jsem se dozvěděla, že ženy žijící na západě (tedy v Evropě a USA) trpí problémy v období menopauzy daleko více než ženy na východě. Dle ajurvédy vychází tato odlišnost ze samotného přístupu a pohledu na ženu a období menopauzy. V západním myšlení je menopauza viděna velmi negativně, téměř jako nemoc a nežádoucí zdravotní stav. Naopak na východě je menopauza spojována s osvobozením se od plodnosti a žena přechází do životního období moudrosti. Ke starším ženám je pohlíženo s úctou a mladší ženy se na ně obracejí se svými problémy a hledají u nich rady. Starší ženy jsou tak ve společnosti stavěny do významné pozice, kdy mohou své zkušenosti předávat dál a věnovat prospěšným činnostem pro svou komunitu, společnost i přírodu. Naopak na západě jsou ženy viděny jako neatraktivní a neočekává se, že by mohly společnost nějak obohatit. Trend volí nahradit starší ženy mladšími v pracovním prostředí, ale i ve vztazích. Samozřejmě to neplatí zcela všude a vždy, ale je to určitý obrázek naší společnosti.

scenic view of mountains during dawn

Žít v takové realitě samo o sobě může zapříčinit depresi, úzkosti a celkově horší psychické zdraví, které se následně odrazí i našem fyzickém zdraví. A proto si myslím, že je důležité se o roli ženy ve společnosti zajímat, i když se nás menopauza zatím netýká. A není to problematika jen žen, ale i mužů. Všichni máme matku, sestru, dceru nebo kamarádku. A pro všechny ženy v našem životě a pro sebe bychom měli pomoci společnosti se uzdravit ze silně mužsky vedené společnosti a usilovat o větší rovnováhu mezi mužským a ženským principem.

Teď už ale k samotným obítížím v tomto období. Mezi nejčastější problémy patří změny nálady, deprese, přibrání na váze, tzv. návaly horka, řídnutí kostí nebo problémy se spánkem. Dle ajurvédy všechny tyto problémy vychází z nerovnováhy určité dóši (3 základní dóši* udávají konstituční typ, roční i denní dobu, období v životě atd. Každá má určité vlastnosti a při jejich nerovnováze může dojít k zdravotním potížím.). Menopauza označuje změnu z období Pitta na období Váta. Typické znaky pro zvýšení Váty je zácpa, suchá pokožka, řídnutí vlasů a řídnutí hustoty kostí, problémy se spánkem a zvýšené množství obav.

green plant on clear glass vase

V období menopauzy může ale dojít k nerovnováze Pitta, což se vyznačuje návaly horka, nervozitou a také pocitem, že Vás lehce něco vytočí. Při nerovnováze Pitta se také mohou objevit problémy s pletí. Mezi potíže související s nerovnováhou Kapha se řadí nadváha, otoky a zadržování tekutin v těle a zvýšený cholesterol.

Nutno podotknout, že každý má převahu jednoho typu a také tendenci k určité nerovnováze po celý život. Proto je vhodné se snažit o co nejlepší rovnováhu i v letech před menopauzou. To je dobrou prevencí nepříjemných pocitů a daných obtíží.

Tento článek je jakýmsi úvodem k menopauze a k tomu, jak na toto období pohlíží ajurvéda. Druhý díl o tom, jak můžete ovlivnit problémy spojené s menopauzou rozepíši ve článku, který vyjde na blogu příští týden. Jestliže jste přišli na to, jakou možnou nerovnováhu máte Vy, tak se již za týden můžete dozvědět, jak můžete pomoci svému tělu najít větší rovnováhu a snad se i zbavit nepříjemných pocitů.

balance business cobblestone conceptual


*Menopauza – správná terminologie označuje menopauzu jako poslední menstruační krvácení a dá se o ní mluvit teprve až rok po posledním krvácením. Běžně je menopauza označením pro období ženy v přechodu a období ukončení plodnosti ženy. I v tomto článku budu označení menopauza užívat pro období, kdy dochází v ženském těle ke změnám souvisejícím s ukončením menstruace.

*Stručná charaketeristika jednotlivých dóš

  • Váta (spojení vzduchu a prostoru): lehkost, vzdušnost, kreativita
  • Pitta (oheň a voda): jasnost, ohnivost, živelnost (ve smyslu velké energie)
  • Kapha (země a voda): klid, zemitost, moudrost