Oblíbené čajové variace

Ve své cestě za hormonální rovnováhou jsem se rozhodla na nějaký čas vypustit kofein a tím pádem i můj oblíbený zelený čaj. Poslední týdny jsem ho pila opravdu velké množství a ráda bych svému tělu dala pauzu.To mě přimělo začít trochu experimentovat a přišla jsem na několik čajových kombinací, které si připravuji docela často. O to bych se s Vámi dnes ráda podělila.

Ještě bych přidala jednu takovou místní francouzskou věc. Kdybyste se náhodou někdy dostali do Francie. Zde nazývají čaj, le thé, pouze černý a zelený čaj. Bylinkové a ovocné čaje tu nazývají l´infusion, v překladu nálev. Ve výsledku to dává docela smysl, protože opravdový čaj je opravdu ten černý a zelený. Mě se ze začátku stalo, že mi lidé nerozuměli, když jsem chtěla bylinkový čaj.


Ranní probuzení

Moje snad nejoblíbenější kombinace ze všech uvedených směsí. Směs čerstvého zázvoru, šťávy z limetky, skořice a kurkumy je pro mě nabíjející a moje tělo se poté skvěle probudí. Nepiji ho však hned na prázdný žaludek. Jako první si ráno dávám obyčejnou teplou vodu, někdy s citrónem. A pak si připravím tento čaj. Většinou si udělám větší konvici a popíjím ho i za studena během dopoledne. Rozhodně mi pomáhá udržet dobrou koncentraci při dopolední práci. Na konvičku čaje používá toto množství a čaj není příliš silný. Asi 1,5cm kousek čerstvého zázvoru, šťáva z půlky limetky, půlka lžičky skořice a půlka lžičky kurkumy. Kromě koncentrace mi pomáhá i pro pocit tepla. Mám často studené ruce a nohy a tento čaj krásně prohřeje. Na druhou stranu při teplejším dni mi nepřijde, že by mě nějak “přehříval”. Kdyby Vám přišlo, že je příliš hřejivý, tak uberte na zázvoru a přidejte na limetce.

DSC00364

Zázvor + limetka + skořice + kurkuma

Studený čaj pro horké letní dny

Nevadí mi pít obyčejnou vodu, ale přeci jen si jednou za čas dám ráda něco trochu lepšího. Tento studený čaj se skvěle hodí k letnímu obědu na zahradě nebo večernímu grilování s přáteli. Já ho nijak zvlášť nechladím, ale samozřejmě můžete si čaj dát na nějakou dobu do ledničky. Příprava je vcelku jednoduchá. Do běžného hrnečku si připravím několik květů ibišku a nechám ho asi 10 minut louhovat. Louhování volím v horké vodě. Mezitím si nakrájím pomeranč (někdy i grep) a dám do připraveného džbánu. V případě, že nemáme bio, tak ho zbavím dužiny, aby se zbytečně slupka nelouhovala spolu s nápojem. Přidám pár lístků čerstvé máty a pár lesních plodů. Kromě letních plodů se dají použít i třešně nebo jahody. Prostě jakékoli menší čerstvé ovoce máte po ruce. Poté přiliju ibiškový nálev i s květy a celý džbán doplním studenou vodou.

DSC00376

Ibišek + pomeranč + máta + lesní plody

Pro zklidnění a večerní pohodu

Pro večerní zklidnění jsem si oblíbila následující variantu. Sporýš (dá se nahradit třeba meduňkou), spolu s heřmánkem a listy ostružiníku maliníku. Ostružiník maliník je známý pro svoje pozitivní účinky na ženské zdraví a hormonální rovnováhu. Heřmánek obecně zklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru. Sporýš všemu dodá trochu svěží chuti a celý nápoj je výborný pro pohodový večer doma. Já si ho většinou připravím po večeři. Dávejte ale pozor na příliš velké množství tekutin před spaním. Nestojí za to celou noc vstávat a běhat na záchod. Tělo pak nemůže správně regenerovat a ani svému vylučovacímu systému nedáte chvíli pro odpočinek.

DSC00380

Sporýš + heřmánek + ostružiník maliník

Pro studené ruce a nohy

Poslední je nesmírně jednoduchá kombinace. Zázvor a kurkuma. Používám ji ve dvou případech. Ve větším množství, když se cítím prochladlá, mám studené ruce a nohy a jsem celkově bez energie. V menším množství (na špičku jídelního nože) je vhodné pití po velké fyzické zátěži a já tuto směs používám po běhu. Zázvor i kurkuma jsou známé pro své protizánětlivé účinky a pomáhají tak tělo po velkém fyzickém napětí regenerovat. Ohledně množství je myslím dobré toto přizpůsobit své chuti. Čaj by neměl být příliš pálivý, ale spíše tak jemně hřející. Po běhu většinou volím trochu studenější variantu. Do hrnečku si přidám koření, doliji do půlky vroucí vodou a zbytek studenou. Lze také pouze rozmíchat ve studené vodě a pomalu popíjet.

DSC00370

Zázvor + kurkuma

Ráda bych ještě nakonec zmínila jeden svůj osobní tip. Před nějakou dobou jsem prohlížela Instagram a oko mi padlo na profil Bylinca. Bylinca je online obchod prodávající čaje. Nejde však jentak o obyčejné čaje, ale o velmi originální kombinace. S majitelkou Míšou jsem se dala do kontaktu a poslala tak své mamce čaje ke svátku matek. Celý nákup probíhal naprosto skvěle a čaje jsou naprosto výborné. Takže jestli hledáte nějaký originální dárek pro někoho blízkého, tak Bylincu můžu jedině doporučit!