Moje jógová praxe

V dnešním článku a také videu bych se s Vámi chtěla podělit o svou jógovou praxi. Není nijak ucelená, trochu se hledám ve změti všech jógových směrů, a tak nejsem nijak vyhraněná. Proto bych řekla, že i moje praxe je docela široce zaměřená a zahrnuje více, než jen fyzické a dechové cvičení. Každý den je o něco jiný, ale většinou to chodí takto.

Ráno

Ráno začínám meditací. Bez žádného vedení, praktikuju buď meditaci sebe dotazováním, mindfulness nebo se soustředěním se na mantru So Ham. Opravdu se snažím každý den po probuzení jít meditovat, ale jsou dny, kdy praxi vynechávám. Před meditací mám ve zvyku si vyčistit zuby, umýt obličej a ruce a vypít sklenici až dvě teplé vody. A poté si jen sednu, chvíli jentak dýchám a plynule přejdu k meditaci.

IMG_6547

Po meditaci se věnuji dechovému cvičení. Nejčastěji to je Nádí šódhana. Jednoduše řečeno dýchání střídavě levou a pravou nosní dírku. Dýchání pomáhá udržet obě mozkové hemisféry v rovnováze a celkově pomáhá udržet klidnou náladu bez velkých výkyvů během dne. Na některá jednoduchá dechová cvičení se můžete podívat tady.

Následuje Pozdrav slunci. Cvičím buď poloviční nebo celý set. Celý set je 12 opakování, tedy 6 na každou stranu, kdy by se měla otevírat nejprve levá strana. Pro lepší soustředění je dobré zavřít oči, já to ale většinou různě střídám. Vždy ale provádím celou sérii v rytmu dechu. Některé dny provádím pozdrav slunci společně s mantrami. Ty se ale stále učím a nejsou tak automatické. Po pozdravu slunci si dám ještě krátkou pauzu pro zklidnění energie. Někdy přidám i několik ásán navíc a teprv potom končím praxi.

APFE6222

Odpoledne

Odpoledne je pro mě nejpříjemnější čas, kdy se věnovat fyzickému cvičení. Cvičím podle sebe, vyberu si několik ásán a ty provádím v různém tempu podle aktuálního ladění. Obecně bych ale řekla, že moje praxe je spíše pomalejší. Snažím se soustředit na své tělo, dech a někdy i na příslušnou čakru. Poté se i cvičení ásán může považovat za meditační cvičení. Nemám nijak vyladěný postup a čas od času cvičím podle videa.

img_5559.jpg

Večer

Večerní praxe zahrnuje zpěv manter. To je taková moje oblíbená část. Mantry mě dokáží neskutečně zklidnit a zároveň nabít velmi dobrou energií. Po jejich zpěvu jsem někdy schopna cítit jemné vibrace a frekvence mého dechu se snižuje. Po některých mantrách na chvíli medituju a tehdy je neskutečně snadné jen pozorovat, co je. Myšlenky se mi zběsile nehoní hlavou, ale sem tam se nějaká klidná myšlenka objeví, ale jinak je tam spousta klidu. A dále většinou večer, kdy už nepracuji a mám takový volný čas si většinou čtu něco o filosofii, technikách nebo ajurvédě a vaření. Je to takový studijní čas.

PMMU6837

Jógové lekce

Většinou chodím i na nějaké lekce jógy. Teď mám tady ve Francii možnost chodit 2x týdně a věnovat se především cvičení. Dodává to rozmanitost mé praxi, protože cvičím různé sekvence ásán, které neznám. Také mám možnost být s ostatními a cvičit jógu. Přeci jen je to taková jiná energie, když může člověk cvičit s ostatními.

lqkd6032.jpeg

Další aspirace 🙂

Svoji jógovou praxi postupně obohacuji a upravuji, ale od minulého léta je prakticky stejná. A myslím, že jsem s ní aktuálně docela spokojená. Ráda bych se o něco více věnovala relaxačním cvičení, tam mám určité své rezervy. Taky trénuji trpělivost, ať už v meditaci nebo při cvičení ásán a tam je také určitě prostor se zlepšit. Nespěchám na sebe, postupně tak nějak utvářím svou praxi, ale času mám spoustu a není potřeba všechno umět nebo znát hned teď.

Postupem času bych se ráda dozvěděla více o Kundalini a Kriya józe. Možná se letos opět vydám na jógový pobyt do Řecka, abych se v praxi o něco posunula a objevila nové techniky. Ale když to nebude letos, tak to bude příští rok nebo zas někdy jindy.