Cesta k hormonální rovnováze

Asi v půlce června 2018 jsem se rozhodla začít pracovat na své hormonální rovnováze. Několik poslední měsíců se k tomuto kroku odhodlávám, ale myslím, že je na čase. Vlastně poprvé v životě chci o něco lépe pochopit ženský cyklus a vnímat ženské zdraví z trochu jiné stránky. Nejprve bych ráda vyřešila některé stávající problémy a poté pokračovala v cestě pro dobrou plodnost, libido a celkové dlouhodobé zdraví

Co mě k této cestě přimělo

Poslední půl rok se můj cyklus neskutečně prodloužil. Z původních 5 týdnů je to teď až skoro 70 dní a to je jistě na pováženou. Ráda bych ze začátku řekla, že chodím na pravidelné gynekologické prohlídky, tu poslední mám nedávno za sebou a vše je v pořádku. Jak histologicky, tak i transvaginálním ultrazvukem. Rozhodně bych nedoporučovala tuto část obejít a vše řešit na vlastní pěst. Kromě délky cyklu mě lehce trápí zhoršení pleti a kvality vlasů, výkyvy nálad a občasná úzkost či depresivní nálada. Menstruační bolesti mám vždy první den cyklu, asi 4 hodiny a intenzita je spíše vysoká a bez prášku na bolest je někdy velmi obtížné ustát.

Z dlouhodobého hlediska vím, že bych jednoho dne chtěla mít vlastní rodinu a ráda bych na toto svoje tělo co nejlépe připravila. Pravidelnost cyklu a ovulace je pro tento krok nesmírně důležitá věc. A i pro svoje dlouhodobé zdraví je myslím hormonální rovnováha klíčová. Určitě bych i ráda ustálila svou náladovost a měla zdravé libido a celkově i vztah k vlastnímu tělu.

IMG_4142

Kde hodlám čerpat

Inspirací k celému tomuto kroku mě inspirovala práce Alesi Vitti a její kniha Woman Code, do které jsem se v minulých dnech začetla. Popisuje vlastní ženský cyklus, optimální stravu a překážky, které nám stojí v cestě za správnou hormonální rovnováhou. Ve své knize uvádí protokol, který doporučuje při různých potížích. Ve své praxi začala pracovat nejprve s ženami s syndromem polycystických vaječníků, ale brzy poté zjistila, že svým přístupem může pomoci i dalším ženám. Ženám s problematickou menstruací, endometriózou, problémy s početím, problémy po porodu a dalším. Ve své práci čerpá z poznatků epigenetiky, chronobiologie, výživy i tradiční čínské medicíny. A její výsledky a práce s ženami po celém světě mluví za své.

LLPU8341

FAM (Fertility Awerness Method) je cesta k tomu, jak se seznámit s jednotlivými částmi cyklu a umět poznat, kdy která část nastává. Díky tomu se dá tato metoda použít jako antikoncepční metoda nebo umožní zvolit, kdy je největší šance otěhotnět. Jméno této metody je poměrně široké a zahrnuje v sobě několik postupů. Mezi ty základní se řadí měření bazální teploty, sledování tekutiny a pozice čípku a zaznamenávání těchto údajů.

Body Wise a práce doktorky Rachel Abrams. Rachel Abrams je lékařka v kalifornské Santa Cruz a k její práci jsem se dostala díky podcastu Riche Rolla. Ve své knize Body Wise předává znalosti o lidském těle a jeho intuice, kterou můžeme využít pro naše zdraví. Fyzické i psychické. Uvádí i praktická cvičení a tipy, jak znovu navázat vztah s vlastním tělem a tak žít naplněný život.

Ajurvéda a tradiční čínská medicína. Rozhodně i tyto alternativní druhy lékařství mají své přístupy k lidskému zdraví a pro řešení obtíží mají vlastní postupy. Ráda bych se tak podívala na to, co tyto přístupy mohou nabídnout a ráda se jimi nechám inspirovat.

LCAU2188

Bylinky a esenciální oleje mohou často nabídnout dobrý dobrovodný program pro různé druhy léčení. Některé místní bylinky, jako třeba listy ostružiníky maliníku, se používají pro hormonální nerovnováhu stovky let a myslím, že jistě mohou nabídnout určitou úlevu.

Jistě se postupem času najdou nové zdroje a nová inspirace a na to jsem moc zvědavá.

Proč sdílím tuto cestu

Ráda bych tuto cestu sdílela s ostatními, kteří možná mají podobné nebo trochu jiné obtíže a přemýšlí, zda by pro sebe v tomto ohledu mohli něco udělat. Nechci zde předepisovat, co se má a nemá dělat, ale spíše nabídnout možnosti, které mohou být úspěšné, ale na druhou stranu nemusí být třeba až tolik známé. Proto jsem se rozhodla každý týden přispět článkem o tom, jak si najít cestu k hormonální rovnováze a šťastnějšímu životu.

3.6 (3)

Pevně věřím, že tyto informace mohou být přínosné a přála bych si, aby co nejvíce žen našlo způsob, jak žít život naplno bez obav z menstruace a problémů okolo ženského cyklu. A já sama se na tuto svojí cestu už velmi těším a jsem na sebe i docela pyšná, že jsem se k tomuto kroku k péči o vlastní tělo rozhodla.