5 dovedností pro každého

Ať už chceme být lepší v čemkoli v našem životě, tak se nám mohou hodit následující dovednosti. Nejsou nijak konkrétní a dají se aplikovat na široké spektrum Vašich zájmů. Když se v nich trochu zdokonalíte, tak obohatíte svůj život opravdu výrazně. Nemusíte ale nikam spěchat, zkuste se zamyslet nad malými změnami, které můžete postupně přidávat.

Umění poslouchat

Strašně důležité. Často namísto poslouchání čekáme, kdy budeme moct mluvit. Je to docela zajímavé. Zkuste se zeptat sami sebe, jaký máte zážitek. Přijde Vám, že když mluvíte s lidmi, tak Vás poslouchají? A Vy posloucháte. Umění naslouchat je docela těžké, ale myslím, že se lze v téhle oblasti zlepšit.

Tato dovednost je velmi důležitá tehdy, kdy mluvíme s lidmi tváří v tvář. Když dobře nasloucháme, tak druhému člověku dáváme najevo, že si ho vážíme. To dodává pocit důvěry a Vy můžete navázat daleko lepší vztah s daným člověkem. Ať už je to v práci nebo v soukromí. V pracovním prostředí si tak můžeme získat důvěru našeho šéfa nebo zákazníka. V soukromí prohlubujeme vztahy s rodinou a partnery.

IMG_5411

Je dobré si uvědomit, že to co nám říkají ostatní, je něco nového, můžeme se dozvědět něco, co sami nevíme. Někdy to jsou i věci, které leží pod povrchem. Náš blízký může mluvit o svém běžném dni, ale možná, když budeme pozorně poslouchat, tak zjistíme, že se s něčím trápí nebo naopak najdeme v něčem, co říká inspiraci pro náš vlastní projekt.

Když posloucháme toho, s kým mluvíme opravdu dobře, tak se nakonec dostáváme do situace, kdy budeme v tomto okamžiku odpověď zcela aktuálně. Nebudeme jen opakovat to, co říkáme vždycky, ale budeme říkat to, co si myslíme nebo cítíme v danou chvíli. A to je velmi originální a lidé si toho cení.

Umění se vyjádřit

Pojďme se podívat na druhou stranu. Od poslouchání k tomu, jak se vyjádřit. Velmi dobře na mě působí lidé, kteří mluví jasně a srozumitelně. Mají dobrou slovní zásobu a mluví ve větách. To všechno bez povýšenosti nebo poučování. Všimla jsem si, že se naše vyjadřování zjednodušuje. Možná kvůli tomu, že jsme zvyklí psát zprávy, krátké vzkazy nebo příspěvky. Avšak reálná komunikace vyžaduje dobrou výslovnost a bohatou slovní zásobu. Také bychom neměli mluvit jen v jednoduchých větách a nemluvit příliš rychle. To chce samozřejmě trénink, uvědomování si vlastního projevu a také čtení. Čtení rozšiřuje náš slovník a pomáhá nacházet nová slovní spojení.

img_5203-1.jpg

Umění požádat o pomoc

Proč je tak těžké požádat o pomoc? Možná si myslíte, že je to naše slabost nebo že jsme v něčem neuspěli. Přiznat, že potřebujeme pomoc, nám může připadat jako přiznání, že jsme neschopní. Ale tak to není. Každý se dostáváme denně do situací, které vyžadují pomoc někoho jiného. Není možné, abychom všechno věděli nebo všechno uměli.

IMG_4001

Když požádáte někoho o pomoc, tak se málo kdy setkáte s negativní odpovědí. Navíc to většinou zlepšuje důvěru a prohlubuje naše vztahy. A to hlavně tehdy, kdy požádáte o pomoc někoho blízkého nebo někoho z rodiny.

Více ohledu

Více ohledu bychom mohli mít všichni a také si ho všichni zasloužíme. Není potřeba žít neustále s pocitem, že my sami musíme být nejlepší nebo mít nejvíc. Za jakoukoli cenu. Tato soutěživost často vede k tomu, že ublížíme někomu blízkému a nebo úplnému cizinci. Za to ten náš cíl nestojí. Jakou radost můžeme mít z toho, když dosáhneme našeho cíle, ale ublížíme jinému člověku. Proto bychom všichni měli trénovat více ohleduplnosti ke svému okolí. Ať už se jedná o naši rodinu, přátele, lidi v práci, naše město, stát nebo přírodu.

IMG_2749

Trénink trpělivosti

Tady to přestává být legrace. Trpělivost je strašně strašně těžká dovednost. Asi znáte ten pocit, když chcete všechno a teď hned. Všechno pod kontrolou a všechno podle sebe. Řekněme si upřímně, že takhle to prostě nefunguje a je dobré odlišit, kdy je na čase být trpělivý. Často je to tehdy, kdy po něčem toužíme. Třeba po skvělé dovolené nebo domě. A přijde nám, že všichni v našem okolí to už mají. Nevidíme ale kolik práce ostatní mají za sebou, vidíme jen výsledek. Trpělivost nám pomůže zůstat nohama na zemi a bez nadměrného stresu dojít za našimi sny.

scissors-1076588_1920

Trpělivost také znamená vytrvat u věcí. Abychom byli v něčem opravdu dobří, tak je potřeba čas, píle a trpělivost. V době, kdy si můžete “vše” koupit a výrobek nám přistane doma za pár dní, tak máme pocit, že tak funguje každý aspekt našeho života. To ale neplatí o našich dovednostech, znalostech nebo vztazích. Tyto věci musíme budovat a pracovat na nich. A to chce trpělivost. Tu můžeme trénovat docela snadno. Ve frontě na nákup, v zácpě nebo při přípravě složitého pokrmu.