Oblíbenci posledních týdnů: Květen 2018

Jednou za čas uvažuji o tom, zda nemít pravidelné články nebo videa na téma oblíbenci měsíce. Pak mi ale dojde, že asi měsíčně nemám dost zajímavých věcí, které bych mohla sdílet. Proto jsem se rozhodla zkusit tento nápad jentak nechat běžet vlastní cestou a kdykoli budu mít pocit, že mám co sdílet, tak to budou oblíbenci posledních týdnů.

IMG_5379

Teď jsem asi měsíc ve Francii, a tak se můj denní rytmus hodně změnil a to přineslo i spoustu změn. Spolu s nimi se objevily nové věci, které mi dělají radost. A které to jsou?

Vlastní rostlinné mléko

Konečně jsem se pustila do pravidelné výroby rostlinného mléka. Samozřejmě nákup mléka v krabici je jednodušší, ale samotná výroba není až tak složitá. Stačí mít uvařenou rýži nebo nechat namočit vločky ve vodě, rozmixovat a nakonec přefiltrovat. Rotlinné mléko používám denně do ovesných kaší, lívanců nebo při přípravě kurkumového latté. Jsem ráda, že můžu regulovat obsah cukru v mléce, protože se snažím cukr trochu více omezovat. Na recept se můžete mrknout na YouTube. 

Meditace venku

Meditace venku se mi opravdu osvědčila. Je tak nějak jednodušší se do meditace ponořit než mezi čtyřmi stěnami. Navíc můžu poslouchat zvuky přírody ještě před samotnou meditací. Ráda si jentak sedím a poslouchám jak prší než jak zpívají ptáci. Navíc je meditace na čerstvém vzduchu a mám tak nějak pocit, že mi dodá více energie.

IMG_5381

Kartáčování a slunečnicový olej

Protože se snažím trochu proniknout do tajů ajurvédy, tak jsem začala s kartáčováním na suchu nebo s použitím oleje. Dříve jsem používala kokosový olej, ale chtěla jsem vyzkoušet i jiný olej. Volbou pro mě byl slunečnicový olej, který je vhodný pro pitta dóšu (typ podle ajurvédy). A musím přiznat, že jsem velmi spokojená. Kartáčování s pomocí oleje používám před sprchou několikrát do týdne. A když se mi přijde, že je moje kůže velmi suchá, tak jednou za čas použiji olej na celé tělo přes noc.

IMG_5383

Tuhý šampón

Vzhledem k mému bezobalovému snažení jsem přesídlila na tuhý šampón. Sice to bylo zpočátku s obavami, ale musím přiznat, že jsem velmi spokojená. Vlasy velmi dobře umyje a nezůstávají mastné jako po některých jiných bio tekutých šampónech. Navíc mě těší, že při cestování nemusím šampón řešit a přelévat do menší lahvičky.

IMG_5384

Pěstování zeleniny a bylinek

Poslední týdny jsem se pustila do zahradničení. A strašně mě to baví. Zatím jsem zasadila pár bylinek, rukolu, mrkev, ředkvičky a rajčata. Při práci na zahradě si neskutečně odpočinu (psychicky) a fyzicky jsem zas tak nějak dobře zničená. Taky mám dobrý pocit z toho, že něco takového zvládnu sama. A myslím, že vlastní zelenina a bylinky chutnají stejně nejlíp.

IMG_5386

FAM = fertility awareness method

Konečně jsem se pustila do studia ženského cyklu a ženského těla celkově. A proto se začínám učit o tom, jak určit ovulaci a kdy je bezpečné mít nechráněný sex. Navíc se učím, jak ženské tělo funguje, jak pracují hormony a všechno je to neskutečně zajímavé. Je to také v rámci mého snažení o napojení se na vlastní intuici.

IMG_5385

Shlédnuto:

  • Wild Wild Country – krátká dokumentární série, kterou jsem se nechala naprosto unést. Dokument je založen na skutečných událostech, které doprovázely guru Osha a jeho stoupence k přesídlení do Oregonu v 80. letech. Postupné budování duchovně založené komunity vedlo k odporu místních a celé se to tak nějak strhlo v různou kaskádu trestních činů. Sice nejsem příznivec tohoto hnutí, ale přišlo mi velmi zajímavé sledovat, chování společnosti a chování komunity samotné.
  • Still Alice – Film o brzkém nástupu Alzheimera jsem viděla před několik lety, tehdy myslím v letadle. A tak jsem se chtěla na tento film s Julianne Moore podívat znovu. Film velmi dobře vypráví příběh o brzkém nástupu Alzhemiera a s ním spojené problémy. Rozhodně stojí za podívání.
  • 4. série Sherlocka – na jednu stranu jsem ráda, že každá série má 3-4 epizody a nestrávím u seriálu tolik času. Naprosto brilantní herecké výkony s britským charismem jsou ideální na deštivé dny, kterých tu máme opravdu hodně.

Přečteno: 

  • Karel Čapek – Bílá nemoc a Továrna na absolutno. Jednou za čas mám náladu na klasickou literaturu. A tentokrát padla volba na Čapka. Čapek píše velmi nadčasově a nechá člověku dostatek prostoru o věcech přemýšlet. V Bílé nemoci se do do sporu dostává láska k válčení, zabíjení s léčením nemoci jen za cenu světového míru. Nechci se pouštět do detailů, hru si přečtěte, je docela krátká.
  • Internetový deník Dr. Nešpora – tak nějak poslední dobou čtu internetový deník pana doktora Nešpora. Psychiatra zabývajícím se závislostmi, jógou a smíchem. Velmi hezky napsané, inspirativní a krátké čtení na každý den.