Tělesná inteligence

O lidské zdraví se zajímám již spoustu let. A asi před rokem jsem se dostala k pojmu tělesná inteligence nebo intuice. Velmi mě to zaujalo. Tento pojem zahrnuje vlastnost našeho lidského těla, díky které je možné vědět, co je pro nás dobře a co ne. A to následně využít v udržení si zdraví a nebo při léčení nemocí. Vzhledem k tomu kolik nemocí je v dnešní době spojeno s životním stylem, si myslím, že naše tělesná inteligence by mohla být klíčová.

Ačkoli se věda a výzkum posouvají stále dál, tak nemocných přibývá. Ať děláme co děláme, více a více lidí trpí bolestmi a chronickými nemocemi než kdy předtím. Samozřejmě je to dáno i tím, že populace stárne. Ale bolesti se objevují stále u mladších lidí a není nic netradičního, když máte některé obtíže i roky. Léky většinou pomohou ve zmírnění symptomů nebo alespoň umožní si jich nevšímat. Jako třeba léky na bolest.

Bolest, kterou potlačujeme léky, ale zůstává. A nám to umožňuje dělat dále věci, které našemu tělu škodí. Bereme léky, které snižují pálení žáhy, abychom do sebe mohli cpát pokrmy s vysokým podílem cukrů a tuků. Přitom naše tělo přímo křičí STOP. My ale chceme víc a bez ohledu na naše vlastní tělo ho ničíme.

img_5876.jpg

Když ale řekneme STOP a na chvíli se zastavím, tak můžeme zjistit, co naše tělo chce a potřebuje. A tak se dostávám k tělesné inteligenci. Tělo si řekne jaké jídlo mu dělá dobře a kdy se naopak objeví pálení žáhy nebo bolest žaludku. Můžeme tak sami dojít k cestě, kdy se nám podaří dostat své zažívání pod kontroly bez potřeby léků. A nejde jen o zažívání.

Mohou to být třeba i bolesti zad nebo hlavy. Ty mohou přicházet v určitou chvíli nebo při určité činnosti. Nebo tehdy kdy máme uzávěrku v práci a namísto 8 hodin sedíme v práci hodin 12. Možná i tehdy, když si na chvíli uvědomíme, jak se cítíme, nám naše tělo dá najevo, co mu škodí. A my potom budeme moct provést kroky k tomu, abychom bolesti předcházeli.

img_5910-kopie.jpg

Takových příkladů by mohlo být mnoho. Neříkám, že tak můžeme vyléčit vše. Ale poslouchání vlastního těla nám může pomoci předcházet závažným nemocím nebo při léčbě samotné. Každý člověk je jiný a každá nemoc je ovlivněna mnoha faktory. A jen my sami víme, jak se cítíme. Tedy když si dovolíme poslouchat naše vlastní tělo.

Je čas si začít o něco více věřit. Věřit svým pocitům a dovolit si se sami na sebe spolehnout. To s sebou přináší i jistou zodpovědnost. Když se tohle uvědomíme, pak můžeme pomalu začít odkrývat svou vlastní inteligenci a intuici. A tu využít pro své vlastní zdraví.

IMG_5817

Více na toto téma se můžete dočíst v mém prvním článku na stránkách FyzioFitness. Mou inspirací pro hledání vlastní tělesné intuice mi byla moje meditační praxe, ve které jsem si uvědomila, že každý můžeme najít pravdu sami v sobě a odpovědi na otázky můžeme najít uvnitř. Je na čase se ale zastavit a začít ptát. To mě následně vedlo i k těmto zdrojům a knihám (a v budoucnu mě to pravděpodobně povede k napsání dalších článků). Zdroje jsou v angličtině, ale určitě se dá najít spoustu zdrojů i v češtině, já zatím čerpám zde:

K tomu všemu bych ještě ráda řekla, že udržování zdraví nebo léčba nemocí pomocí tělesné inteligence je poměrně holistických přístupem a nevylučuje užívání léků nebo potřebu operace. Tělesná inteligence může být při léčbě nemocí pomocným nástrojem a může stát po boku dalším přístupům. V běžném zdravotnictví nemusí být lehké o tomto pojmu se svým lékařem mluvit, protože lékaři mají často nutnost ignorovat pocity pacienta. Někteří jsou ale tomu velmi nakloněni a napomáhá to celému procesu léčení. S většinou alternativních lékařů a dalších pracovníků se pravděpodobně setkáme s dobrým přijetím Vašich pocitů. To může platit o čínské medicíně, ajurvédě, fyzioterapii a dalších holistických a alternativních přístupů.

DSC00090