Kreativita na každém kroku

Kreativita je nesmírně důležitou součástí života. Nejedná se o formu klasického umění nebo o výši Vašeho talentu. Jde o to být tvůrčí v různých sférách života a dělat věci tak trochu po svém. Objevovat své možnosti dodá člověku strašně dobrý pocit a vlastně tak udržujete jakousi svěžest a energetický přístup k životu. Předsudky dejte stranou a pojďte objevovat, co všechno se ve Vás skrývá. Buďte sami sebou, buďte to Vy, protože to Vám jde nejlépe.

Kreativita v práci

Nemusíte být malíř nebo herec, abyste vnesli kreativitu do pracovního prostředí. Věřte mi, že každá profese má možnosti k tomu být kreativní. Ať už sedíme za počítačem nebo jednáme celý den s lidmi. Od vlastního přístupu k pracovním úkolům, přes jednání s kolegy až po úpravu pracovního prostředí. Spoustu věcí můžete uchopit po svém a tím se vyvarovat nudnosti všedních dnů. Zkuste najít nový způsob řešení problémů nebo si lépe všímejte komunikace mezi Vámi a Vašimi kolegy. Najděte jakési nadšení pro věci, které děláte každý den tím, že si je trochu přizpůsobíte, aby Vám lépe seděly.

people-coffee-tea-meeting.jpg

Moje praktické tipy: Ráda bych se s Vámi podělila o některé své tipy, ale pamatujte, že je nejlepší, když si najdete svou vlastní cestu, která bude sedět právě Vám. Pokud si ale ze začátku nevíte rady, tak tady je pár věcí, které dělám já.

Komunikace s lidmi: snažím se více naslouchat než čekat, kdy budu moct mluvit já sama. A teprve poté, kdy si poslechnu, co mi ostatní říkají, tak reaguji. Nečekám na to, až budu moct říct svůj “připravený a stále stejný” názor, ale snažím se dle situace zvolit, co řeknu. Každý okamžik je jiný a tak se k němu snažím přistupovat. Stále se držím určitých zásad, ale třeba styl nebo rychlost jakou mluvím přizpůsobím danému člověku.

Stále se učím: ve své profesi, ať už jako fyzioterapeut nebo jako spisovatel, hledám inspiraci kolem sebe. Oživuju své zaběhlé názory a pokouším se si přiznat, že je třeba na čase opustit zastaralé postupy. Nekopíruju přesně, co kdo řekl, ale vnáším nové názory do své práce a nechávám se inspirovat ostatními.

Zajímám se o změnu: zajímám se a přemýšlím nad tím, co by se třeba dalo změnit nebo vylepšit. A to nejen pro mě, ale třeba i pro ostatní kolegy nebo prostředí samotné. Jednou za čas se podívám na to, jak celý pracovní den vypadá a hledám, co třeba nefunguje úplně dobře. Někdy je potřeba trochu upravit časový harmonogram jednotlivých prací nebo třeba vybavení místnosti. Jindy může jít o rozšíření možností jako zaměstnanců. K problémům se snažím přistupovat pozitivně a spíše než kritizovat, nacházet nová řešení. Lepší než si stěžovat je začít pracovat na zlepšení, který může pomoct i ostatním.

pexels-photo-733856.jpeg

Kreativita v kuchyni

Je docela běžné opakovat 5 stejných receptů stále dokola. Přitom právě v kuchyni je tak jednoduché uplatnit vlastní kreativitu. Dobrým způsobem může být vaření ze sezónních potravin, kdy se třeba setkáme se zeleninou na trhu, kterou jsme ještě nikdy nezkoušeli připravit doma.

Inspirujte se recepty online a vyzkoušejte třeba zcela nový koláč nebo si ke snídani připravte zeleninovou polévku. Trochu osvěžte zaběhlou rutinu a dodejte své kuchyni více barev a chutí. A i když se Vám třeba něco nepovede, tak to není konec světa. I tak se učíme a přicházíme na nové věci.

IMG_5128

Nebojte se experimentovat. Inspirace recepty je hrozně fajn, někdy je ale zase příjemné nechat se jen unášet vlastními chutěmi a nápady. Nejde o to připravit 3 chodové menu, ale zkusit něco úplně podle sebe. Možná sami sebe překvapíte a vytvoříte skvělou kombinaci nebo nový postup, který využijete při vaření častěji. Mě občas zbyde příloha od oběda, bulgur nebo rýže a z toho třeba na další den připravím snídani na sladko.

Kreativita ve volném čase

Kreslete, zpívejte, tančete. Nemusíte se tím přeci živit, abyste si tyto činnosti užili. Napište příběh nebo pohádku, nakreslete svou náladu nebo bláznivě tančete. Popusťte uzdu své fantazii a nechte se unášet čistou radostí z těchto činností. Také si můžete zkusit něco vyrobit. Nebo přemalovat skříňku v ložnici. Činností je spousta, tak tvořte prostě jentak. A co dělám já, když se nechám jentak unášet.

wood-lighting-creativity-paper.jpg

Zpívám si: i když to třeba zní hrozně falešně nebo jde o písničku, kterou jsem slyšela už tisíckrát. Nevadí, že neznám slova, nějak se v tom textu prostě najdu i tak. A je mi jedno, jestli mě někdo slyší nebo.

Manuální práce: hlavně pro ty z nás, kteří o něco více používají v práci hlavu než ruce. Manuální práce dokáže neskutečně pročistit hlavu. A to i tehdy, kdy nejste moc zruční. Já se snažím naučit některým pracím na zahradě a takovým mým menším snem je se naučit vyřezávat. Třeba dřevěnou lžíci.

Úplně nová činnost: jednou za čas zkuste něco úplně nového. Třeba vyražte na výlet vlakem nebo zajděte na workshop kreslení na keramiku. Odhoďte zábrany a zkuste něco nového.