5 věcí, které mi pomáhají od stresu a úzkosti

O stresu se mluví v jednom kuse. I já o něm často mluvím vzhledem k lidskému zdraví. Známe všechny možné jeho dopady, ale ne tak často bereme tento problém do vlastních rukou. Jsem ráda, že stres je legitimní a to znamená, že s tím můžeme začít něco dělat. Určitá dávka stresu je zdravá, ale když překročíme tuto hranici, tak je dobré mít v záloze pár věcí, které stres o trošku sníží. A co platí na můj stres?

Meditace

Meditace je pro mě hlavně preventivního rázu. Snažím se meditovat každý den a tak se mi daří zvládat denní situace o něco lehčeji. Od té doby, co medituji mě určité věci sice stálou dokážou naštvat. Ale toto naštvání je daleko mírnějšího rázu a netrvá vlastně tak dlouho. Také jsem se naučila mít o něco více pod kontrolou svoje myšlenky. Již si tolik nepřehrávám vypjaté situace nebo hádky či nedorozumění z práce. Kdykoli se ve své hlavě totiž vrátíme do této chvíle, i naše tělo začne reagovat a vyplaví další a další dávku stresových hormonů. A jedna dávka většinou úplně stačí. S tím se i pojí si zbytečně nevytvářet kaskádu tragického příběhu okolo dané situace. Věřte mi, nejde to změnit hned a každý den nemusíme být úspěšní. Každopádně si myslím, že každý kousíček je dobrý a meditace mi celkově pomáhá se zklidnit a méně “vybuchovat”.

7267C7F8-FEAF-48DD-B988-39FD02DDC9BA

Smysluplná práce

Jakéhokoli rázu. Ať už je to součást Vašeho zaměstnání a nebo Vašeho osobního života. Udělat něco pro ostatní, takový dobrý skutek, i třeba jen malinký člověku vždy udělá radost. A má ze sebe najednou lepší pocit. I když třeba se mu ten den něco nepovedlo nebo pokazil důležité jednání v práci. Zrovna Vás nic nenapadá. Mrkněte na to, co často zlepší náladu mě 🙂

IMG_5386

 • Napište nebo zavolejte někomu blízkému. Někomu z rodiny nebo přátel. Mě vždycky udělá radost, když napíšu email babičce, protože vím, že jí to udělá velkou radost. A nebo jednou za čas pošlu pár pohledů.
 • Práce na zahradě. Naprosto uklidňující a vždy je co dělat. Navíc je člověk na čerstvém vzduchu a v pohybu.
 • Podpořte někoho online. V dnešní době, kdy trávíme dost času na sociálních médií je hezké někoho podpořit. Napsat mu zprávu nebo email. Myslím, že to má velkou hodnotu především proto, že je tolik lidí, co bez ohledů ostatní kritizují. Nenechte se unést těmito negativními komentáři, ale raději napište něco hezkého přímo osobě, která daný příspěvek dala online.
 • Kreativní tvorba. A vůbec to nemusí být na nějaké vysoké úrovni. Tvořte pro radost. Protože tvorba něčeho nového má v sobě neskutečnou sílu i smysl. I když výsledná věc nemá velkou hodnotu, tak proces samotný je pro člověka velmi důležitý. Náš mozek totiž pracuje na několik úrovních a zároveň se účastní i naše smysly a pocity.

Uklízení

Když mi přijde, že jsem ve stresu a ve všem mám chaos, tak se často vrhnu na uklízení. Něco je na tom velmi uklidňujícího. Utřídím si myšlenky a nakonec i všechno vypadá lépe. Na pohled. A to mi tak nějak dodá lepší pocit i pro všechno ostatní.

Čas v přírodě

Jsou sice okamžiky, kdy se mi prostě nikam nechce. Ale když už se odhodlám, tak mi čas venku vždy pomůže přijít domů s klidnou hlavou a většinou i s dobrou náladou. Stačí třeba jen 20 minutová procházka nebo si chvíli posedět na lavičce v parku. V přírodě je prostě tak nějak dobře. Člověk nemá pocit stísněnosti a najednou má dostatek prostoru i pro všechen svůj vztek nebo stres. A pak mu to všechno připadá nějaké menší. Alespoň tak mi to přijde.

IMG_3055

Oblíbený nápoj

Někdy i chvilka u nějakého dobrého nápoje člověka nabije pozitivní energií a stres tak nějak opadne. Já vsázím na tyto pomocníky.

Na chladné dny

 • Černý čaj – nepiju kávu, ale černý čaj mi dodá dostatek energie. Nedělám si ho moc silný, protože potom jsem někdy až moc hyperaktivní. Přidávám si ale lžičku cukru. A někdy trochu rostlinného mléka.
 • Chai tea – kořeněný černý čaj. S našlehaným mlékem a posypaný skořicí. Vůně tohoto čaje tak nějak člověka uvolní a současně navodí velmi dobrou náladu.
 • Kakao – to si nedávám moc často, ale jednou za čas si vzpomenu, že bych si mohla udělat kakao. To si většinou dělám ze sojového vanilkového mléka.
 • Banánové smoothie – tohle jednoduché smoothie vyjde i jako svačinka, protože je dost syté. Obsahuje jen banán, pár datlí (které je před mixováním dobré namočit) a rostlinné mléko. Nic víc není potřeba.
 • Yogi Tea – čaje z této řady mám velmi ráda. Na každém čaji je totiž nějaký krátký citát a čaje jsou velmi dobré i chuťově.

Pro teplé dny

 • Citrusové smoothie – velmi osvěžující. Jednoduše nakrájejte pomeranč nebo grep, přidejte velké množství vody a pořádně rozmixujte.
 • Zelený čaj – sice by mohl být i na chladné dny, ale já si zelený čaj dávám ráda i v létě.
 • Zelené smoothie – záplava antioxidantů. Asi proto tak dobře bojuje proti stresu. Špenát nebo jiné zelené listy, řapíkatý celer, kousek okurky, limetka a zelené jablko. Pro zvýšení zelenosti můžete přidat ještě spirulinu nebo chlorellu.
 • Ovocná nebo bylinková voda – něco na té vůni a chuti prostě je. Ačkoli nejsou nijak silné, tak člověk přimějí se alespoň na chvilku zastavit.

img_0303