Minimalismus: Život v jedné místnosti

Tenhle neplánovaný minimalismus žiju již pár týdnů. S přítelem jsme se rozhodli opustit náš pražský život a zakotvit na francouzském venkově. A jelikož máme v plánu našetřit si peníze na vlastní bydlení, tak jsme se rozhodli nějakou dobu žít v zahradním domku u přítele babičky na zahradě. Dává nám to trochu času si našetřit a mě navíc i čas konečně uplatnit některé ze svých kreativních nápadů.

1 pokoj = celý dům

Ano, žijeme prakticky 3 v 1. V jedné místnosti máme ložnici, obývací pokoj a kuchyni. Pro spoustu lidí je toto nemyslitelné, ale není to nic těžkého. Celý náš pokoj má rozměry asi 3x5m a máme tu vše, co potřebujeme. Koupelna je jedná oddělen a záchod máme zvenku. K tomu všemu máme ale navíc velikou zahradu, takže se takové bydlení nezdá až tak malé.

F556ADE8-0D95-468E-BDCE-85CEFBD7FF59

9F073EF0-B643-407A-B018-975996757971

Nutno podotknout, že s přítelem celkově nevlastníme příliš věcí. Oblečení se nám vejde do šatníku a některé další věci máme ve 2 skříňkách. A ani na chvíli nemám pocit, že by nám něco důležitého chybělo.

4B8D88F4-611F-4069-8917-A617DBBBFAAE

Výhody minimalistického bydlení

Chuť být více venku

Život v jedné místnosti určitě nutí chodit častěji ven. Což je definitivně výhoda. Jednak je to zdravější a taky se v přírodě cítím strašně dobře. Sice to vím, ale pohodlí domova mě často přemohlo a já nebyla venku tak často. Malý prostor v člověku vytváří touhu po prostoru, který najde venku. A i když prší nebo není zrovna nejlépe, tak se ven opravdu těším. A taky když máme doma hustší atmosféru, tak si člověk venku vyčistí hlavu a když přijde domů, tak ani neví, co ho předtím štvalo.

Více pohybu

Malý prostor mi tak nějak dává pocit, že se nehýbu. Je to asi pravda, ale i když jsem byla dřív ve velkém domě, tak mi nevadilo den strávit jen tak doma a o moc víc pohybu jsem neměla. Teď se snažím každý den jít běhat nebo se aspoň projít.

Společný čas

S přítelem takto spolu trávíme opravdu hodně času. A tak máme možnost se poznat o něco více. Náš volný čas doma je vždy společný, i když třeba každý děláme něco jiného. Učí nás to dělat kompromisy a lépe spolu komunikujeme, protože to prostě jinak nejde. V tak malé prostoru by hádky vytvářely až moc dusno a asi bychom to dlouho nevydrželi.

Méně uklízení

Malý prostor znamená méně uklízení. Sice mám uklízení ráda, ale vůbec mi nevadí, že teď mám k úklidu jen 1 místnost. Ta je navíc uklizená za velmi krátkou dobu, takže to pro mě nemůže být únik od povinností na příliš dlouhou dobu.

Ušetříme

Tento důvod už jsem zmínila na začátku. Bydlení v malém prostoru nebo u příbuzných nám dává možnost ušetřit si na vlastní bydlení. Netoužíme po ničem velkém. Ale na druhou stranu se také nechceme nechat zničit prací ve velké firmě. Takže práce, které nás baví, ačkoli nevydělávám tolik, ale vidíme v našich činnostech smysl a obohacení ostatních.

Nevýhody

Čas od času člověk potřebuje více prostoru

Sice bych řekla, že neshod máme méně než dříve, ale někdy je toho prostě na člověka moc a rád by měl vlastní místnost pro sebe. Někdy by jeden z nás chtěl spát déle nebo naopak já mám občas chuť vstávat velmi brzy. Učíme se dělat kompromisy, i když by si to chtěl člověk občas udělat po svém. Taky nastanou občas chvíle, kdy nemáme chuť mluvit. Snažím se toto respektovat třeba tím, že toho druhého nerušíme a při práci na počítači používáme sluchátka.

Často vypadá, že nemáme uklizeno

Úklid nám tu nezabere moc času, ale na druhou stranu to tu nevypadá často uklizeno. Stačí totiž aby se sušilo nádobí na kuchyňské lince a já měla na stole rozložených pár sešitů a máme všechny povrchy plné. Není tu tedy moc místa na odkládání a i když tu nemáme vysloveně bordel, tak nevypadá, že bychom měli běžně během dne uklizeno. Možná to vyřeší ještě jedna plánovaná skříňka navíc, ale nejsem si tím úplně jistá.

Jak jste si mohli všimnout, tak výhody předčí nevýhody. Alespoň tomu tak je z mého pohledu. Možná to vypadá, že takové bydlení není pro každého, ale já si to tak úplně nemyslím. Minimalistické bydlení člověka nutí si více všímat toho, jak žijeme. Člověk se zamýšlí nad věcmi, které kupuje a nad tím, jak tráví svůj volný čas. Minimalismus může být na první pohled nudný a jednotvárný, ale pro mě je to kreativní životní styl, který mě nabádá se zamyslet nad vlastními hodnotami.