Deník z jógového pobytu V

Pátý díl mého jógového zážitku z léta 2017. Po více než půl roce jsem se rozhodla zveřejnit svoje myšlenky a pocity. Měla jsem totiž tu možnost prostě být a uvědomit si co je. Zní to obyčejně, ale je to nesmírně silné.

Den devátý: “Další změna nastala. To co tady provádíme mi opravdu sedí. Je to jakoby byl pobyt navržen přímo mě na tělo. A myslím, že se tak cítí i někteří ostatní. Proto bych si ráda uchovala praxi, kterou jsem se zde naučila i na doma. Velmi se mi líbí meditace. Dnes byla v pomalejším rytmu, plynula úplně přirozeně a bylo v ní o něco méně bolesti než předešlé dny. Učitel říká, že je třeba alespoň půl hodiny denně, tak uvidíme.

Dále pozdrav slunci. Je vlastně modlitba k sobě. Správně se provádí s dechem a mantrami, kdy tělo a dech jsou základ, ale mantry dělají tu změnu. Jsou velmi důležité. Několik jsme se jich naučili, ale další si budu muset přečíst a naučit. Pozdrav slunci provádíme 12x, ale také můžeme 108x. To trvá asi 3 hodiny, to je spousta manter. Tento proces je velmi očišťující. Ráda bych to zkusila, ne jako soutěž. Jsem zvědavá na ten pocit, který taková praxe může přinést. Jen si to chci vyzkoušet jaké to je. Když už dělám tolik zbytečných věcí, tak kdyby i tahle byla jednou z nich, tak stoji za to ji vyzkoušet.

IMG_5401

Také jsme dnes prováděli ásany po delší dobu. Při předklonu na jednu stranu jsme první otevírali levou stranu a poté pravou a zůstali 4 minuty na každé straně. Poté předklon vsedě po dobu 8 minut. Polohu dítěte 10 minut. A bylo to příjemné, člověk má ze začátku pocit, že je to příliš, ale je zajímavé se podívat, jaké je to doopravdy. Nebyla jsem si jistá, jak měřit čas, ale používali jsme jednoduše stopky na mobilu. Ve dny kdy budu mít čas bych rada dělala meditaci, 12 pozdravů slunci a pár ásan. Každá ásana je navíc spojena s určitou čakrou. Pozdrav slunci sám o sobě otevírá první 4 čakry. A další ásany poté otevírají určité čakry.”

Po dobu pobytu jsme si také po brunchi vždy vybrali z balíčku karet Eckharta Tolleho. Na každé kartě byl jeden jeho citát. Kartu jsme měli mít u sebe a snažit se přes den aplikovat to, co bylo napsáno a druhý den jsme každý řekl, jaké to pro nás mělo praktické užití. To bylo velmi zajímavé a inspirační karty proto mohu doporučit.

IMG_5395

“Také dnes máme pokračovat v drobných pauzách během dne. A všímat si, zda přichází samy. Je docela zajímavé dělat pauzy, prohlubuje to vnímání daného okamžiku a působí to jaksi uklidňujícím způsobem. Dnes se mi také občas objeví v hlavě Let go. Vím, že jsem na věci často velmi vázána a nechat je plavat je důležité. Jinak by se z toho člověk zbláznil. Ještě si vzpomínám, že jsme dnes dělali jako každý den automasáž. Také je dobré ji provádět každý den, snižuje to tenzi.

A teď začíná bhajan. To mi bude upřímně chybět. Zpíváme mantry, a to je velmi příjemné. Stáhla jsem si zpěvník, tak snad najdu i hudba někde on-line. Teď už jdu.”

A manter jsem našla opravdu spoustu. Nebylo to vůbec těžké. Dokonce jsem měla CD doma, jen jsem je nikdy neposlouchala. Pro inspiraci dnes přidávám odkazy na některé své oblíbené mantry.

Den desátý: “Dneska je docela zvláštní den. Skončil kontaktní tanec a s tím byly spojené i ranní lekce, které se nesly v postupném duchu a my jsme se propracovávali v praxi hlouběji. Dnes už to bylo takové doladění a je docela na nás, jak budeme pokračovat. Učitel nám řekl, že pracujeme na 3 úrovních. Tělo a dech jsou na první, hatha yoga, také čakry, druhá je mysl. Když meditujeme, vnímáme programy, dokážeme dělat pauzu. Poté je tu třetí a to je vědomí, a to je tehdy kdy se v meditaci ptáme Kdo jsem já.

Také jsme si dnes říkali, že svou praxi máme zakončit ne energií, to je ásanami, ale pozornosti jako je yoga nidra nebo nějaká relaxace, ale neusnout.

IMG_5404

V sobotu, kdy odjíždím, si ještě chci jít zameditovat. Bude to velmi brzy ráno a myslím, že to bude velmi hezké. A jsem připravena jet domu. Tolik jsem se toho naučila, nechci na nic spěchat. Vím, že potřebuji čas a mám ho přesně akorát. Není potřeba někam spěchat. Věci opravdu začínají dávat daleko lepší smysl. A to je myslím, to kouzlo, díky kterému budu pokračovat. Cítím to spojení sama se sebou a se vším. Všechno jakoby plynulo přesně tou správnou cestou, všechno je jak má být. Všechno se zda daleko jednodušší.”