Minimalismus: 5 věcí, které už nedělám

V dnešním článku chci spojit minimalismus a conscious living, tedy uvědomělý přístup k životu. Po postupném zakompononáví minimalistického přístupu k životu jsem si začala více všímat toho, co dělám a co kupuji. A zda jsou tyto věci pro mě přínosné. A přišla jsem na to, že spoustu věcí dělám jen proto, že je běžné je dělat. Protože to tak dělají všichni. Protože je to normální. Jenže proč dělat něco, co pro mě nemá význam? Proto jsem se rozhodla některé věci přehodnotit a tohle je výsledek.

Nelakuji si nehty

Nehty je dobré mít udržované a čisté. Kvůli práci jsem nehty na rukou stejně mít nalakované nesměla. Ty jsem si dříve lakovala třeba o víkend nebo na dovolené. Ale je s tím docela práce a výsledek vypadá dobře pár dní a poté je s nehty zase hodně práce. Takže jsem se nejprve zbavila lakování nehtů na rukou. O něco později přišlo i na nohy. Tam jsem byla zvyklá mít nehty nalakované prakticky pořád. A lak na nohách vydrží o dost déle. Po minulém létě jsem si ale řekla, že nechám nehty odpočinout a už to tak zůstalo. Mezitím jsem se začala přiklánět k Zero Waste konceptu a laky byly najednou něčím, co není vůbec k přírodě šetrné. Od výroby až po odlakování. Některé laky jsem věnovala a asi 3 jsem si nechala, protože jsou zatím v dobré kondici a možná ji využiji na nějaký DIY projekt.

IMG_5506

Nerovnám si vlasy

Byla jsem zvyklá si možná skoro ob den narovnávat vlasy. Úplně do hladka. Vlasy mám i tak rovné, sice to není perfektní, ale proč by mělo být. Nechávám své vlasy takové jaké jsou, když je chci trochu zvlnit, tak si je zapletu nebo udělám po umytí na suchých vlasech drdol. Vlasy po umytí nechávám uschnout na vzduchu a už je dál neničím žehličkou na vlasy. Tu jsem si nechala, takovou malou cestovní pro výjimečné události jako svatby.

IMG_5492

Nepoužívám pleťové krémy

Naučila jsem se totiž používat rostlinné oleje. Zpočátku jsem měla z olejů ten pocit, že budou na kůži nepříjemné, mastné a pleť nebude moct dýchat. Olej je na kůži ale velmi příjemný. Samozřejmě nesmíte nanést příliš velké množství, ale pleť je potom příjemně hebká. Aktuálně používám hroznový olej z Nebaleno.eu, který jsem koupila bez obalově. Variantou mohou být jakékoli rostlinné oleje do kuchyně. Jsou běžně k sehnání, bez zbytečné chemie a v porovnání s krémy jsou levnější. Můžete zkusit třeba avokádový nebo kokosový. Olej používám večer ve větší vrstvě a potom ráno v trochu menším množství. Vždy si nechám nějaký čas na jeho vstřebáním ještě před nanášením makeupu.

olive-oil-salad-dressing-cooking-olive.jpg

Nepoužívám tampóny

Po letech používání tampónů jsem se rozhodla ke změně v podobě menstruačního kalíšku. Je to skvělá varianta. Šetříte místo v koupelně, kabelce, svou peněženku a také šetříte přírodu. Dámské hygienické pomůcky používáme v obrovském množství a přitom máme po ruce variantu kalíšku. Samozřejmě pořizovací cena je vyšší než cena krabičky tampónů. Ale kalíšek Vám vydrží několik let a ve výsledku ušetříte.

IMG_4973

Nechodím se koukat po obchodech

Tím je myšleno odpolední procházení se po obchodech bez jasného cíle. Vím co chci a potřebuju a pak si to jdu koupit. Ale nechodím do obchodů jen proto, že si chci něco koupit. Byl to můj takový zvláštní zvyk. Prostě si něco koupit. Něco pro radost. Ta radost ale netrvala zase tak dlouho a doma se mi hromadilo oblečení, které jsem zas tolik nenosila. Teď když mi něco chybí, tak vím, kam zajít. Místo chození po obchodech svůj čas věnuju věcem, které mě opravdu baví a jsou pro mě hodnotné. Jdu si třeba zaběhat, číst si, psát nebo vařit.

IMG_0633 (1)