Deník z jógového pobytu IV

Vítejte u mého deníku z jógového pobytu. Trochu popisuje praxi, moje zážitky a pocity. Možná se něčím necháte inspirovat i Vy. Jestli přemýšlíte se na podobný pobyt vydat, tak můžu jedině doporučit. Asi to pravé nenajdete v hotelových resortech, ale menší retreaty mohou být opravdu kouzelné. Moje poznámky a zápisky jsou zcela nezměněné, určité pasáže dovysvětluji textem v kurzívě.

Den sedmý: “Dneska bych si ráda zapsala jakou část praxe bych si ponechala i do běžného života. Velmi se mi líbí meditace, kterou tady děláme. Zaměření se na to Kdo jsem já. Nejprve si uvědomíme vlastní tělo, poté přejdeme k dýchání, které je volné a uvědomíme si sami sebe, kousek vpravo od hrudní kosti. A potom vytváříme pauzy mezi nádechem a výdechem a jednou za čas se sami sebe zeptáme “Kdo jsem já”. Meditace by měla vést k lepšímu uvědomění si sebe, otevírá naše srdce.

Dále se mi líbí používat mantry při pozdravu slunci, který by se měl provést 12x, 6x na každou stranu. Ráda bych si tyto mantry našla a naučila se je. Také je zajímavé zůstávat v ásánach po delší dobu, náš cvičitel říká alespoň 8 minut. Jde o trpělivost. Také se každá poloha pojí s určitou čakrou, na kterou bychom se měli soustředit při praxi.”

Doma jsem dostála tomu, že jsem si našla mantry a vyrobila si takový plakát pro praxi. Používám je někdy, nejsou pro mě zatím zcela automatické. Ale Pozdrav slunci s mantrami určitě patří do mé praxe. Při pozdravu slunce i další fyzické praxi by se vždy měla nejprve otevírat levá strana těla.

IMG_4259

“Dále se mi velmi líbí uvědomování si emocí, aniž bychom se jimi nechali unést. Také vnímání filmu v naši mysli a opuštění jich. Dnes se cítím, že jsem připravena je opustit, ale je to velmi těžké. Dnešní úkol byl všímat si programu, jak reagujeme a snažit se nepustil se do dramatu. Také praktikovat soucit, lásku ke všem i k sobě samému. Být upřímný sám k sobě a další. Nepomlouvat. Nesoudit sebe a ostatní. Žít v přítomnosti a nenechat se sebrat minulostí či budoucností.

Všechna tato cvičení jsou celoživotní. To mám teď na paměti. Nemusím vše perfektně zvládnout a to teď hned. Snažím se každý den určitou praxi zakomponovat. Ale postupem času na tyto věci je jednodušší myslet a stávají se běžnou součástí života. Koncem loňského roku v rámci jedné praxe mi na mysl pořád přicházela 3 slova: Love, compassion, gratitude (Láska, soucit, vděčnost). A to bylo a je velmi uklidňující. Protože bychom všichni měli mít tohoto více.

Také se mi dnes líbil zpěv manter a včera jsme se byla podívat n a kontaktní tanec. Všechno je to velmi zajímavé. Také jsem četla něco málo o jogínech a Dalailamovi. A poslouchala podcast o barvách a přístupu v životě. V příští dnech bych se ráda zaměřila na svůj život a zkusila se připravit na nějaké menší změny.

Mantry. Zpívali jsme bhajan. Prostě tak. A mantry se staly mým společníkem na každý den. Ačkoli jsem si to tehdy určitě nemyslela. Mantry zpívám i poslouchám každý den. Většinou odpoledne a večer před meditací. Po zpívání manter je vždy pro mě jednouduché proplout do meditace. Je to takový kouzelný klíč k meditaci a současně dodávají různou hloubku a barvu mým pocitům. A čtení o Dalailamovi nebo jogínech: Yogananda, Yogi Bhajan, Guru Singh a další. Vím, že tyto odkazy jsou v angličtině. V češtině moc zdrojů nenacházím, ale časem se mi snad podaří něco více napsat sem na blog.

IMG_5393

Důležité dnes bylo uvědomit si čím nejsem. Měli jsme to říci nahlas. Mě jako první napadlo, že nejsem jedna chvíle z mé minulosti. Že to není to, co mě definuje. Cvičitel řekl, že by bylo dobré najít učitele a že je dobře, že jsem do takového bodu dospěla. Ale je to jen začátek, může to trvat roky než se s tím srovnán. Ale myslím, že jsem tu cestu už začala. A během dne jsem si ještě uvědomila, že nejsem moje práce. Je to moje práce, ale já jsem já.”

Nejsme tolik věcí. To má neskutečnou hloubku. V Řecku jsem udělala velký krok v řešení svých problémů. Hodně jsem zpomalila, v tomto vývoji a v životě obecně. Nepospíchám, abych vše vyřešila teď hned. Postupně odkrývám další a další věci. Jednou za čas se prostě objeví odpovědi na moje otázky. A jindy zase odhalím vysvětlení některých věcí. Dnes jsem byla běhat a při cestě zpátky jsem si najednou pomyslela. “Věřím v sebe a svůj život. Věřím v život. A zasloužím si být šťastná.” Jak jednoduché, samozřejmé, ale v tu chvíli to dostalo hloubku. Takovou hloubku jakou jsem potřebovala, abych věděla, že je to pravda.

IMG_5402

Den osmý: “Nakonec mi přijde, že je lepší psát deník v půlce dne, kdy je ještě ranní praxe živá. Tak do toho. I když dnes jsem byla jen na polovině, poté jsem pomáhala se snídaní, což bylo také hezké. Naším dnešním úkolem je se zaměřit na aktuální okamžik. Přestat přemítat o minulosti či budoucnosti. V danou chvíli není důležité kolik máme peněz, věcí. V ten daný okamžik máme vše. A na tuhle část, na tuhle “mezeru” se máme zaměřit. Udělat pauzu a uvědomit si daný okamžik. V myšlení, mluvení, práci i těch věcech, které nás těší. Měli bychom se na věci dívat se soucitem a láskou. Uvědomit si daný okamžik, zastavit se, cítit své tělo a dech. Zastavit filmy v naši hlavě a opustit je. V tomto duchu byla dnešní praxe.

Já sama se cítím, že je na čase opustit tyhle filmy. Nebát se, že se budu nudit. Život bude daleko opravdovější, budu šťastnější a upřímnější. Žít život s uvědoměním dává velký smysl. A teď už vím, že to není něco co bude. Pravé se to děje, pracuji na tom a zkouším to.“

A tehdy jsou opravdu filmy opustila. Už si nepřehrávám tisíce různých scénářů jedné události. Neříkám, že si třeba nedělám plány a sem tam se film neobjeví. Ale z velké části jsem ty filmy opravdu opustila. A byla to pravda. Život je tak šťastnější.

IMG_5403

Také mě láká představa trochu více duchovního studia. Možná ne tak duchovního, ale studia v rámci ajurvédy. Protože jóga a ajurvéda jdou ruku v ruce. Jídlo, které zde jíme je výtečné a určitě bych se ráda některými recepty nechala inspirovat. Různé druhy zeleninových pomazánek, bulgurové či čočkové koule, saláty. Také bych se ráda naučila lépe kombinovat různá kořeni a třeba je přizpůsobit aktuálním potřebám, náladě, zdraví, roční době atd. Zkusit jist více rozmanité ale současné střídmě. Jsem zvědavá, jestli si tento deník někdy budu číst znova. Ale myslím, že ano.”

Zatím je to více duchovního studia než studia ajurvédy. Kdo by to byl řekl.