Proč recyklovat nestačí?

Na střední mě ekologie strašně zajímala. Dokonce jsem namalovala plakáty o tom, jak třídit, co do recyklovaného odpadu patří a co ne. A když to někdo udělal špatně, tak jsem mu to hned vytkla. To byly časy. Tehdy jsem si myslela, že recyklace je celá záchrana. Že to stačí a ospravedlní to náš přístup k věcem obecně. A pár let jsem to viděla jako tu nejlepší variantu.

Jenže před několika lety jsem se znovu nadchla pro životní prostředí a obecně chování naší společnosti k přírodě a k sobě samé. Ačkoli my sami jsme příroda, tak jsem se začali dělat hranici mezi “námi” a přírodou. A našla jsem poněkud jiné informace než před oněmi 10 lety, kdy jsem na gymplu kontrolovala odpad v krabicích na třídění.

Bylo toho tolik. Že třídíme jen část odpadu. Že plast se dá zrecyklovat jen 1-3x a pak už tu bude skoro navždy. Že čím dál více zvyšuje spotřebu všeho. Že za 30 let bude v mořích víc plastu než ryb. A spoustu dalších informací, které vlastně nebylo těžké najít.

IMG_5413

K tomu, abychom snížili množství odpadu nám prostě recyklace nepostačí. Musíme snížit spotřebu. Věcí. Méně věcí pro každého prosím. A to asi co nejdříve jednorázových věcí, těch co nejsou k životu nezbytné. Bezobalové prodejny nejsou jen hip trendy věcí, ale opravdovým řešením kurva velkýho problému.

Samozřejmě je zde určité procento věcí, které jsou opravdu potřebné. Nástroje ve zdravotnictví, bezpečnostní a technické prvky a tak dále. To je ale zlomek problému a s největší pravděpodobností bychom si s takovým odpadem poradili bez ničení naší planety. Problémem jsou každodenní věci, které jsou spíše pro potěšení nebo zjednodušení našeho života. A často mají tyto věci své ekologičtější náhradníky.

Zeptejte se sami sebe. Co se vlastně děje s tím, co odhodím do koše? V koši nebo popelnici se taková věc neztratí. Je dost možné, že ji za několik měsíců najdu tady na pláži. Nebo se bude pomalu rozpadat a nějaké zvíře ji bude považovat za svou potravu.

IMG_5370

Je mi líto, že se tyto informace nedostávají více lidem. Ale vím, že tlak reklamy je velký a profit lidi tlačí zcela jiným směrem. Na druhou stranu se mi líbí, že se lidé o tuto problematiku začínají zajímat. Každému, kdo se snaží zamyslet nad tím, kolik věcí k životu opravdu potřebuje, moc děkuju. Děkuju za snahu, kterou vynakládáte. Každý malý krok se nesmírně cení.

Spolu s tímto článkem si dále můžete přečíst článek na Spiritual Planet o tom, jaké věci obsahují plasty, ačkoli se to na první pohled nezdá.

A dále jsem natočila kraťoučké video na YouTube o tom, proč recyklace už prostě nestačí.