Low Impact náhradníci

Od termínu Zero Waste se začíná postupně upouštět. Zero Waste, tedy nulový, odpad je v pravém slova smyslu nedosažitelný. A spoustu lidí cítí z tohoto názvu velký tlak. Myšlenka Zero Waste vede ke snížení odpadu, ale možná má až příliš ultimátní název. Začíná se více přistupovat ke slovům jako “Conscious” tedy uvědomělý nebo “Low Impact” – nízký dopad. Otevírá to celý koncept trochu více do široka a snaží se brát více ohledy i na ty, kteří nemají všechny Zero Waste pomůcky nebo žijí v oblasti, kde není možné nakupovat bezobalově. To však neznamená, že se Zero Waste zcela zříkáme. Jen pro tento přístup k životu volíme o trochu šetrnější název.

Tak už ale k tomu, co jsem se rozhodla vyměnit já. Důležité je si říci, že ke změně k těmto výrobkům dojde ve chvíli, kdy ten starý už dosloužil nebo se rozbil. Takže, co jsem za poslední rok vyměnila já?

Kartáček na zuby

To bylo velmi jednoduché. Kartáčky na zuby se totiž mění dost často, takže jsem to zkusila s tím, že když mi to nebude vyhovovat, tak není problém se vrátit zpět. Avšak změna byla naprosto bezproblémová a nevidím důvod vracet se k plastovým kartáčkům. Je dobré vědět, že kartáčky jsou bambusové, ale štětinky bývají z plastu. Ano, je to stále plast, ale daleko menší než celý kartáček. Až Vám kartáček doslouží, můžete (tu bambusovou část) spálit v krbu nebo dát na kompost.

IMG_4935

Co když není kartáček k dostání? V takové situace jsem teď já. Bydlím na malém ostrově a nabídka kartáčků je dost klasická, takže zde bambusový nemají (zatím). Proto mám dvě možnosti. Objednat kartáčky online, což je dopravy navíc, ale na druhou stranu si jich můžu objednat více, třeba na celý rok, takže to možnost je. A druhá možnost je se pořádně dívat kolem až pojedu do nějakého většího města. Kartáček mám nový, takže na to čas mám. Každopádně je v některých případech dobré myslet dopředu.

Tuhá mýdla a šampóny

Obyčejné mýdlo mi zprvu přišlo divné, takové nudné. Ale ve výsledku mi to nepřijde o moc jiné než sprchové gely. Je opravdu zbytečné pořizovat donekonečna tekuté mýdlo v plastovém obalu. Může to být o trošičku praktičtější na skladování ve sprše, ale to je asi jediné. Mýdlo můžete koupit zcela bez obalu nebo balené v papíru. Často přímo od výrobců (domácí mýdla jsou skvělá) a bez zbytečné chemie. My máme tuhé mýdlo i na ruce a tehdy je dobré mít nějakou dobrou mističku, kdy třeba můžete mýdlo opřít o okraj, aby přes den oschlo.

IMG_4930

Tuhý šampón začínám používat až teď (předešlý šampón mi vydržel velmi dlouho). A jsem mile překvapená. Šampón moc hezky voní, dokonce nám po něm voní celá koupelna. Pění dobře a vlasy jsou po něm opravdu umyté. Předchozí šampón jsem měla sice v bio kvalitě, ale vlasy po něm zůstaly trochu mastné. To se teď vůbec neděje. Obě varianty, mýdlo i šampón, jsou navíc skvělé na cestování. Už je nemusím přelévat do menších obalů, prostě si je dám do tašky a je to. Na mýdlo používám nerezovou krabičku a šampón nechám oschnout a vrátím zpět do jeho papírového obalu.

Nákupní tašky

Tady už nejde jen o látkové tašky. Mám takový všemožný postup, jak nakupovat s vlastními taškami v bezobalovém obchodě. Nakupování v obchodech bez obalu je snadné, každý ví, že máte vlastní nádoby a nikdo se ničemu nediví. Jak to ale je v běžných obchodech?

Pečivo

Pečivo si dávám do látkového pytlíku. V pekárně nebo v běžném obchodě. V pakárně požádáte, aby Vám pečivo vložili rovnou do sáčku. V supermarketu stačí u pokladny jen říci, co jste si dali a je to. Doma je dobré pečivo skladovat ještě v nějaké dalším obalu, jinak je pečivo brzy usušené.

Zelenina a ovoce na váhu

Tady to začíná být trochu jiné. Látkový sáček má nějakou váhu a někomu možná nebude vadit připlatit za váhu pytlíku. Já jsem našla trochu jinou možnost, kdy nemusíte platit za váhu pytlíku a můžete dát najednou více zeleniny nebo ovoce. Váhy v supermarketech Vám nedovolí odečíst váhu sáčku, takže važte potraviny zcela volně. Poté je vložte do sáčku, na který přilepíte cenovku s čárovým kódem. Takto můžete do sáčku vložit více potravin.

IMG_4934

Zelenina a ovoce u poklady

Každý obchod je jiný. Někde si musíte zboží vážit sami a jindy Vám ho zváží u poklady. Když mi zboží váží u pokladny, tak si nosím vlastní igelitové sáčky. Z mého “obalového” období jich ještě pár doma mám. Když nemáte, tak se zeptejte některých svých známých, běžně je lidé doma skladují ve velkém množství, tak Vy je alespoň využijete. Pro prodavače je vážení jednodušší  a vy sáčky příště znovu použijete. Tady ve Francii mají rostlinný plast, takže to je o něco šetrnější varianta. I tak však sáčky používám znovu, protože není důvod si brát pokaždé nové.

IMG_4932

Koukám, že v tuhle chvíli už je článek dost dlouhý. Takže jsem se rozhodla si tady dát pauzu a pokračovat zase někdy příště o Low Impact náhradnících. Třeba o nakupování místního ovoce a zeleniny, suchém šampónu, menstruačním kalíšku nebo o sypaném čaji. Kdo ví. Tak zas někdy 🙂