Rozhovor: No Poo

Dneska s radostí vydávám první ze série rozhovorů. Rozhodla jsem se totiž o rozšíření článků na svém blogu o několik rozhovorů. Jedná se o témata, která mě zajímají, ale nevím toho o nich moc. Mám však to štěstí, že znám ty, kteří ví víc. A tak jsem si řekla, proč je neoslovit a neudělat rozhovor. Dnešní, první rozhovor je na téma No Poo metody. O tom, jak je možné žít bez šampónu a to zcela vážně.

? Ahoj Joey, mohla bys mi ve zkratce říct, co je to No Poo metoda?

Ahoj Verčo! No Poo je jeden ze způsobů mytí vlasů přírodní cestou. Ten název je zkratka vycházející z názvu No Shampoo, kterej to vlastně dost přesně shrnuje: mytí bez šamponu a bez jakékoliv chemie.

? Co tě přimělo začít s No Poo?

U mě to vlastně bylo docela náhodný rozhodnutí. V předvečer mýho odjezdu na poutní cestu do Španělska mi mladší sestřička ukázala video jedné slečny, která si několik týdnů nemyla vlasy běžnými šampony a popisovala, jak se jí vlasy po odloučení od chemie pomalu uzdravují a krásní. A já tolik chtěla mít krásný, lesklý a hustý vlasy!! Jenže to bych si je nesměla zamlada tak šíleně ničit barvením a odbarvováním a častým mytím chemií nacpanejma šamponama z drogerky. Moje vlasy jsou navíc hodně jemný a rovný jako hřebíky, takže jsem vždycky řešila takový ty šampony na objem, laky a podobný blbosti.

Tohle mi přišlo jako spásná myšlenka, a jelikož mi bylo úplně jedno jestli budu po Španělsku chodit s batohem v kraťasech s mastnejma vlasama nebo ne, tak sem si řekla, že to zkusim. A tak jsem si 13. září 2016 umyla vlasy šamponem naposledy.

? Co všechno je potřeba a co už potřeba není?

Moje začátky probíhaly hodně No Poo ortodoxně, myla jsem si vlasy jen vodou. Takže jsem nepotřebovala vůbec nic. První tři týdny byly vlasy hodně mastný i v culíku to bylo vidět a moc se to nelepšilo. I po dvou měsících mytí jen vodou jsem je pořád nemohla s klidem nechat rozpuštěný, kvůli zamašťenýmu temeni hlavy, na takovym tom místečku vzadu. Pokud si ale hned začnete mýt hlavu moukou, určitě bude začátek probíhat mnohem líp.

Mastnoty jsem se začla zbavovat po návratu domů, kdy jsem měla čas to víc prozkoumat.

Co je tedy potřeba? Můj mycí vlasovej starter pack obsahoval ( a s občasnými obměnami stále obsahuje) tyhle věci:

  1. Hladká žitná chlebová mouka – na odstranění mastnoty a vyčištění vlasů (dvě polévkové lžíce rozkvrdlám vidličkou s vodou, aby vznikla taková šamponovitá/kašovitá konzistence (pokud se vám vysušuje pokožka hlavy, je lepší udělat směs řidší)
  2. Jablečný ocet (jedna polévková lžíce na půlitr vody) – používám místo kondicionéru, vlasy si tím ve sprše po umytí poleju, nemusí se to ani smývat, krásně se potom rozčešou a hezky se lesknou. A nebojte octovej zápach se rychle z vlasů vyvětrá sám
  3. Bylinky: heřmánek / rozmarýn- odvary z různejch bylin jsou skvělý, na netu nebo v knížkách najdete hory informací o účincích všelijakejch kytiček. Po umytí moukou a opláchnutím octem vlasy ještě poleju vylouhovaným heřmánkem (klidně čajovej pytlík), kterej krásně voní. Navíc vám vlasy v létě hezky zesvětlí a harmonizuje pokožku hlavy tak, aby se nepřemašťovala ani nevysušovala. No a rozmarýn to je uplnej sen pro vlasy, pokud chcete lesk blázen, tak doporučuju! Vylouhovat přes noc, nalejt do rozprašovače a nanášet na vlasy dle libosti (netřeba oblachovat, a navíc fakt pěkně voní), vydrží to v ledničce tak týden.
  4. Hřeben! Hrozně důležitá věc je mít ČISTEJ hřeben. Nikdy jsem si dřív nečistila hřeben tak často jako teď. V dřívějších dobách si taky myli vlasy kartáčováním, nejlepší na to jsou dřevěný hřebeny s kančíma chlupama, který roznáší přirozenej vlasovej maz od kořínků po celé délce vlasu. Tím se ubere mastnota ze shora a zároveň roztahá přísun živin až dolů ke konečku.

Možností je strašne moc, naložení bylinek do olejů, octů, zkoušela jsem i přírodní šampony takzvané šampuky, po kterejch se mi vlasy krásně leskly, ale nevydržely tak dlouho bez mytí. Kamarádka také používala jedlou sodu (pozor, u té hrozí vysoušení pokožky, takže je to asi dobrý používat spíš ze začátku anebo jako záchranu, když si potřebujete odmastit hlavu a došly vám zásoby).

Jiní používají různé jíly, zelený (prý funguje skvěle, ještě jsem nevyzkoušela) a taky hodně opěvovaný marocký jíl, kterej jsem taky nevyzkoušela, ale vyjde myslím docela draho.

A čemu můžete říct sbohem? Šamponům na objem, proti lupům, kondicionérům, lakům na vlasy, suchým šamponům a podobnejm hnusům v plastových obalech. Taky si člověk udělá trochu pořádek v kosmetický skříňce, když vyhází všechny ty nepotřebný věci.

? Jaké má No Poo výhody?

No Poo je šetrný k vlasům a pokožce hlavy (doporučuji vygooglit jaký svinstvo se dává do šamponů, například tady něco málo o sulfátech), funkční, ekologický a může bejt i hrozně levný. Mouka v papírovym obalu vám vydrží ve skříni nekonečně dlouho, stejně tak jablečnej ocet ve skleněný nádobě. Co se týká ceny, záleží jen na vás, jaké prostředky zvolíte., některá “bahníčka” (marocký, zelený jíl) vyjdou celkem draho.

Pro mě je ale stále největší tahák a výhoda to, jak se změnila kvalita mých vlasů. I kamarádi, kteří o mym vlasovym experimentu nevěděli si všimli, že mám vlasy objemnější a lesklejší. Já jsem si do svých 24 let myslela, že přirozená barva mých vlasů je nudná hnědošedivoněco a že se s tím nedá nic dělat. Ale jakmile se mi vlasy začaly uzdravovat, pomalu prokoukl dávno zapomenutej lesklej kaštánek, kterej si pamatuju ze starých fotek.

Další výhodou je určitě to, že jakmile si vlasy zvyknou, nemusíte je už mýt tak často. Já je myji průměrně dvakrát týdně, s tím, že první tři dny vydrží rozpuštěný, pak si je pro lepší pocit dávám do účesu. Časem mi i přestalo vadit, když jsou trochu mastnější, je to taková jiná mastnota, která nevypadá odporně, jako když si mejete vlasy chemií.

? A je něco, co tě na tom třeba štve?

Určitě se něco najde.

Tak například těsto na zádech. Taková věc, která se ti stane, když zrovna spěcháš a pořádně se neopláchneš a nevydrbeš. Občas se večer v podniku podrbu za krkem a seškrábnu kus uschlý mouky.

Další nevýhoda je vysoušení pokožky hlavy. Děje se mi to ale zatím jen v zimě, když se myju jen moukou (používání octa a výluhu z bylinek napomáhá vysoušení předcházet), pokožku hlavy mám často úplně suchou a dělají se mi hodně lupy. Taky si občas nejsem jistá jestli to jsou lupy, nebo je to jen zbytek mouky, ale to je jen o mém lajdáctví. Nejlepší je vzít si hřeben do sprchy a po umytí a opláchnutí si vlasy pod proudem vody u hlavy prohrabat a vyčesat přebytečný zrnka mouky.

Ze začátku mě taky hodně překvapila změny struktury vlasů. Hodně nabyly objem a zhrubly, na dotek byly tvrdší a bez lesku. To se ale časem spravilo i díky používání jablečnýho octa a bylinek.

Zdá se, že míchání moukový kaše a lití octa do sklenice zabere víc času, ale je to tak 38 vteřin navíc.

? Vidíš nějaký rozdíl na svých vlasech před a po?

Jednoznačně! Už jsem to popsala v nějaké předchozí otázce, ale shrnu. Po mnoha letech barvení, odbarvování a mytí chemií se mi vlasy úplně uzdravily. Postupem času se víc a víc leskly, jsou teď pevnější a objemnější, mají výraznější přirozenou barvu. No prostě nádhera.

? A co bys poradila někomu, kdo váhá s metodou začít?

Že nejlepší šampon na objem je žádnej!

A taky aby se nebáli prvních dnů mastnoty a metodu vyzkoušeli. To se navíc, myslím si, dá s pomocí mouky (jedlé sody, nebo jílu) zvládnout dosti elegantně. Myslím, že proměna je možná viditelnější u lidí s jemnýma a splihlýma vlasama, ale i kamarádky s hustou kšticí si pochvalují minimálně to, že si je myjou jen jednou týdně. A že jich v mém okolí opustilo šampony v poslední době opravdu hodně. Jo a teď mě napadlo, že na facebooku existujou český i zahraniční No Poo skupiny, kde se můžete na cokoliv ptát, takže doporučuji.

Ještě bych ráda dodala, že každému vyhovuje něco jiného stejně tak jeho vlasům. Chce to čas, najít si to, co je dobrý pro tvoje vlasy, ale myslím si, že to je právě zábava:).