Jarní očista – šankprakšalána

Jaro přichází. Letos sice docela pomalu, ale zítra je první jarní den. Toto jaro mám poprvé pocit a chuť si vyzkoušet nějakou čistící kůru nebo techniku. Možná je to i proto, že aktuálně nechodím do klasické práce a tak mám o něco více času poslouchat své vlastní tělo. A nebo mi prostě moje tělo říká dost. Trochu se umírni v jídle a tělo šetři, aby bylo na nové období jara a léta připravené. 

Shodou okolností byla moje mamka o víkendu na jógovém workshopu, kde si hodně povídali o různých očistách v rámci jógy a ajurvédy. To mě zaujalo a chtěla jsem vědět více. A tak došlo k tomu, že jsem se rozhodla dnes vyzkoušet Šankprakšalánu – tedy očistu střev. Chci se s Vámi podělit o zážitky, praxi samotnou můžete najít na internetu. Já se inspirovala od mamky a názorné cviky jsem našla zde, názorně můžete cviky vidět ve videu. 

Technika samotná patří k očistě střev a tedy zažívání. Jestli jste nečetli předešlý odkaz tak se zjednodušeně jedná o střídavé pití slané vody a konkrétního cvičení. Tato kombinace má laxativní tedy projímavý účinek. Před samotnou praxí doporučuji si něco málo přečíst, klidně z více zdrojů. Jestli si nejste jisti o bezpečnosti vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu, pak se poraďte s Vaším lékařem.

IMG_5095

Teď už k samotnému zážitku. První sklenici vody se solí, myslela jsem si, že to není možné. Při pití slané vody se mi lehce zvedal žaludek. A to jsem měla ihned vypít sklenici druhou. To už bylo o něco lepší. Pro pití slané vody mi pomáhaly dvě věci. Tou první byla představa toho, že se jedná o očistnou techniku a mému tělu toto pomáhá. Dále jsem také sledovala moře. Dnes je velmi větrno a tak se na moři dělají vlny a to působí klidně. Vím, že ne každý má takový výhled. Na YouTube lze najít relaxační videa, tak si můžete najít nějaké s přírodní tématikou.

Mezi jednotlivými sklenicemi se vkládá skupina cvičení. To byla moje oblíbená část. Každý cvik by se měl zopakovat 8x. A musím se přiznat, že moje pozornost byla všude možně. Vracela jsem se k představě slané vody nebo jsem si říkala, co mě dneska všechno čeká. Takže jsem někdy počítání na chvíli opustila. Avšak snažila jsem se zůstat co nejvíce v soustředění na prováděný cvik.

Prošla jsem několik cykly střídání pití slané vody a cvičení asán. Pití slané vody bylo u 4. a 5. sklenice prakticky normální. Dokázala jsem vypít celou sklenici najednou a přechody mezi cvičením a pitím byly tedy kratší. K vyprázdnění u mě došlo asi po 7. sklenici. Poté jsem ještě asi 2 cykly pokračovala v pití vody, cvičení a toaletě. Ale asi po 9. sklenici jsem již nemohla pít více slané vody. Na konci tohoto procesu jsem ještě vypila 2 sklenice čisté vody. Po všem tom pití slané vody jsem měla opravdu velkou žízeň a myslím, že dnes budu hodně hydratovat.

IMG_5097

Samotné vyprazdňování bylo vcelku příjemné, jedná se o velké množství vody. Pro celý proces bylo velmi důležité se snažit mít břicho uvolněné. Někdy je urgence větší a někdy menší. Každopádně se nemusíte bát, že by došlo k nějaké „nehodě“. Je určitě příjemnější mít pro tuto techniku klid a být doma sama mi opravdu pomáhalo. Toaletu je dobré mít v dosahu pár kroků pro lepší pocit jistoty.

Pro zpříjemnění celé praxe jsem si zapnula aromalampičku s esenciálním olejem a poslouchala Wah. Můžete zkusit praktikovat v tichu, ale pro mě bylo poslouchání manter velmi uklidňující. Po vypití posledních dvou sklenic teplé nesolené vody jsem se rozhodla k odpočinku. Ten jsem spojila s poslechem audioknihy Alchymisty. Ještě nějakou dobu jsem docházela na záchod. První jídlo jsem si dala asi po hodině od posledního pití. Vlastně to bylo lehké smoothie z jablka, hrušky a salátu. Po zbytek dne bych ráda jedla jen rýži, ovoce a zeleninu, abych nezatěžovala zažívání. Celkově si nechávám klidný den, aby moje tělo mělo dostatek prostoru pro odpočinek.

IMG_5096

Celkový zážitek z praxe musím hodnotit jako pozitivní. Zprvu jsem měla pocit, že techniku asi nedělám dobře, jelikož se pocit pro vyprázdnění dostavil až po nějakém čase. Bylo ale velmi zajímavé cítit různé střevní pochody a následné pročištění. Zároveň mi to dává chuť se zajímat o to, jak moje tělo funguje. Jsem zvědavá, jaké budou další dny, kdy chci jíst velmi lehce. Sama žádné problémy se zažíváním nemám. Zdraví střev je však důležité pro optimální vstřebávání živin, imunitní systém, rovnováhu hormonů, emocí a také souvisí s intuicí. Myslím, že jednou za čas se k této technice ráda vrátím.