Jak zařadit více zeleného do jídelníčku

Někdy, a to hlavně v zimních měsících, je těžké si něco zeleného zařadit do každodenního jídelníčku. A ano, zelená zelenina by se na Vašem talíři opravdu měla objevit každý den, nikoli párkrát do týdne či měsíce. V zimě máme daleko menší chuť na zeleninu, spíše toužíme po něčem teplém. Naše chutě můžeme trochu obelstít a na špenátu, rukole nebo kapustě si pochutnat. Pakliže jste zelené zelenině zatím nepřišli na chuť, tak i pro Vás mohou být následující tipy užitečné.

Proč je vlastně zelená (nejen listová) zelenina tak důležitá?

Proč vlastně jíst něco zeleného každý den? Kvůli dostatku vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny. Zelená zelenina je jednou z potravin nejbohatších na výživové prvky a zároveň obsahuje nízký počet kalorií. Je dobré jíst listovou zeleninu v syrovém (kdy nejsou neznehodnoceny žádné prvky) i vařeném (více objemu) stavu. Protirakovinné účinky byly prokázány u listové zeleniny, která je syrová a nebo vařena zlehka déle než 40 minut po nakrájení (zajímavé, že?).

IMG_4436

Do smoothie

Připravte si ovoce na běžné smoothie, banán, pomeranč, cokoli zrovna máte po ruce. A nakonec přidejte hrst nebo dvě špenátu. Spoustu lidí je překvapeno, že vlastně smoothie chutná po ovoci a nikoli po špenátu. Takže do sebe vpravíte ovoce a zároveň porci zeleného.

IMG_4433

Pro odvážnější je varianta více zeleninového smoothie. Skvělý je řapíkatý celer v kombinaci se zeleným jablkem, pomerančem a trochou špenátu. Velmi osvěžující je také variace limetky (bez slupky, nikoli jen šťáva), kiwi, špenát, zelené jablko a drcené lněné semínko.

K těstovinám, bulguru i rýži

Ať už si vaříte jakoukoli směs podávanou k těstovinám, bulguru a rýži, tak do ní přidejte trochu zeleného. Pro uchování živin je nejlépe přidat zeleninu až na konec. Tak listy nebudou převařené, ale také se krátkým povařením zjemní jejich chuť a lépe se spojí s chutěmi zbytku pokrmu. Nebo můžete syrovou zeleninu “schovat” mezi těstoviny a další část jídla.

IMG_4434

Do tortilly

Moje zimní tajemství. Přes zimu je totiž pro mě skoro nemožné do sebe dostat běžný zeleninový salát. Pakliže si ale ohřeju tortillu a dám si salát do ní, tak sním velký salát jakoby nic. Do tortilly je možné kombinovat studený listový salát a podzimní zeleninu jako je dýně, řepa, brambory nebo mrkev.

Něco zeleného navíc

Pokud byste chtěli do svého jídelníčku zavést nějakou změnu, můžete zkusit následující zelené potraviny

  • Matcha – jemně namletý prášek z listů zeleného čaje. Bohaty na antioxidanty. Zkuste ochutnat trend matcha latté. Kombinace matcha a rostlinného mléka.

IMG_4439

  • Spirulina – spirulina (ať už prášek nebo tablety) se řadí mezi sinice a je bohatá na bílkoviny, antioxidanty, železo nebo vitamin B12. Já používám prášek především do smoothie
  • Chlorella – zelená řasa podobně používaná jako spirulina. Najdete ji v prášku nebo tabletách
  • Bylinky – pro chuť, barvu i jejich léčivé účinky. Mají široké využití. Dejte si je do salátu, na chleba, do čaje nebo si mátou ozdobte koláče.

IMG_4440