5 jednoduchých kroků pro zdraví

Často si donekonečna říkáme, že budeme jíst a žít zdravěji, ale většinou se brzy vrátíme k naší méně zdravé rutině. Proto je někdy lepší být o něco konkrétnější a zkusit zařadit jednu určitou věc do každého dne. Postupně se z nové věci stane zvyk a třeba i když časem ji nebudeme dělat každý den ale párkrát do týdne, tak bude důležitou součástí k udržení našeho zdraví. Vytvořte si vlastní seznam nebo si vyberte některý z mých nápadů. Můžete zůstat u jednoho nebo každé 2-4 týdny přidat jednu další věc. A v případě, že Vám nevyhovuje, tak ji zkuste nahradit jinou variantou a ne zcela zapomenout, že pro sebe chcete něco udělat.

Smoothie

Na smoothie prostě nedám dopustit. Přijde mi, že o něm píšu v každém druhém článku. Je to jednoduchý způsob, jak si dat větší množství ovoce a zeleniny, a tak mít dostatečný příjem vitamínů, minerálů a vlákniny. Smoothie ráno je vhodné pro ty, kteří nejsou zvykli snídat. Pokud si za celý den nedáte zelenou zeleninu, tak ji můžete nenápadně do smoothie přihodit a pokrýt tak denní příjem kyseliny listové. Když mate strach o vysoký příjem cukru, tak ovoce kombinuje se zeleninou jako je okurka, řapíkatý celer, mrkev nebo špenát.

Smoothie si dejte každý den. Pozor, není to ale jídlo navíc, ale vyměňte ho za svačinu nebo snídani. Buďte kreativní a nebojte se zkoušet nové kombinace. Co třeba naklíčené mungo fazole?

30 minut venku

Zkuste si všimnout, kolik času denně strávíte venku. Pobyt venku je nejen prospěšný vzhledem k čerstvému vzduchu (tím počítám pobyt v přírodě), ale také pro naše smysly. Když už budete venku, tak si toho nezapomeňte všimnout. Ano, čtete správně. Někdy máme hlavu plnou myšlenek. Zkuste je na chvíli nechat stranou a všímat si věcí kolem. Dívejte se, poslouchejte, dotkněte se toho, co je kolem Vás. Pohyb samotný je pro naše tělo neuvěřitelně důležitý. Pokud Vám nevyhovuje si všímat času, který strávíte venku, tak si můžete počítat kroky. Abyste dosáhli doporučených 10 tisíc, tak jistě nějaký čas venku navíc strávíte.

IMG_4140

Lehká jóga

Jóga nebo lehký strečink působí blahodárně na krevní, lymfatický, dýchací, zažívací i pohybový systém. Začněte s 5 až 10 minutami lehkého cvičení denně. Je jedno jestli ráno nebo večer. Najděte si pro Vás vhodnou denní dobu. Pro spoustu lidi je to ráno, ale já raději cvičím večer. Nevíte jak začít? Zkuste následující cviky. Pamatujte přitom na pohodlné oblečení a klidně prostředí.

20 minut ticha

V našem hlučném a velmi plném životě potřebujeme ticho víc než si myslíme. Pokud nás vůbec někdy taková myšlenka napadne. Ticho můžeme trénovat na několika úrovních a každý k němu může přistupovat jinak. Ticho pomáhá k regeneraci organismu, zlepšuje soustředění, paměť a může Vám pomoci při zlepšení spankového rytmu. Základem je nemít puštěnou hudbu, televizi nebo počítač. Dále bychom neměli s nikým mluvit a nikdo by neměl mluvit na nás. Sami ale být nemusíme. Další kroky jsou na Vás:

  • Čtení: uvádí se, že čtení narušuje ticho asi 5%, což není mnoho. Začtěte se do oblíbené knihy, inspirujícího článku nebo duchovního textu v tichém prostředí.
  • Ticho zvenku: takto eliminujete všechny vnější zdroje hluku, ale nadále necháte sami sebe vést vnitřní monolog. Můžete vařit, uklízet, mýt nádobí a tedy i uvažovat nad těmito věcmi, ale jinak bude Vaše domácnost tichá.
  • Ticho uvnitř: na takovéto ticho budete potřebovat zaujmout nějakou klidnou polohu. A nechte svou mysl nezúčastněně plynout. Nesnažte se myšlenky nijak ovládat nebo se snažit je zastavit, jen je pozorujte, ale nehodnoťte je. Tak najdete i ticho uvnitř sebe.

IMG_4142

Automasáž

Dopřejte si krátkou masáž pro uvolnění. Tu zařaďte spíše ke konci dne nebo před spaním. Díky masáži se zklidníte a budete lépe odolávat stresu. Zaměřte se na oblasti jako jsou dlaně, šíje nebo chodidla. Pakliže pracuje manuálně nebo na počítači, tak zvolte masáž rukou a předloktí. Když jste celý den na nohou, tak se zaměřte na chodidla a lýtka. Při velkém pracovním nasazení a stresu zkuste masáž šíje. Při masáži nemusíte postupovat podle speciálního plánu. Stačí Vám jen trochu oleje, který pomalu vmasírujete do unavených svalů.

IMG_4141