Ekologicky šetrné balení dárků

Balení dárků nemusí být zátěží pro životní prostředí, bohužel to tak ale často je. Velká spotřeba plastu, snad prakticky vždy, pouze na jedno použití jen pro zabalení dárků mi přijde velmi zbytečné. Dárky mohou vypadá krásně i s použitím alternativních materiálů, které lze navíc dále použít nebo použít za rok stejně. Nejedná se o balení jen vánočních dárků, ale dárků k narozeninám, svátku, svatbě nebo když dáváte dárek jako poděkování. I když dnes je článek laděn o něco více vánočně. A čím se můžete nechat inspirovat?

Dárky se nerovnají stres

A to platí především na Vánoce. Vzdejte se toho, že Vánoce a prosinec jsou spojené se stresem, spěchem a vyčerpáním. Namísto toho využijte příležitost a buďte v tento čas kreativní. Kreativita pomáhá proti stresu a příprava dárků vlastně bude k načerpání pozitivní energie. A to platí nejen při výběru dárků, ale i při jejich balení. Buďte tvořiví a balení dárků si užijte. Udělejte si dobrý čaj, svařák, zapalte svíčku a pusťte si nějaký vánoční playlist. Pro mě naprosto nejlepší (nejen na Vánoce, ale na Vánoce se nejvíce hodí Louskáček a dále to letos vyhrává i tradiční vánoční playlist na Spotify). A pokud v sobě nenajdete ani kousek kreativity, tak i pro Vás se nějaké ekologické tipy najdou 🙂

IMG_3587

Jednoduché balení

Dárkové tašky

Dárek samozřejmě nemusíte balit, ale stačí jej vložit do dárkové tašky. Nekupujte nové, ale využijte papírové tašky, které dostanete při nákupu. Igelitové tašky neberu, ale papírové si občas vezmu, právě pro jejich znovupoužití na dárky. Některé jsou již nějak potištěné a to myslím nevadí. Ty bez nápisu můžete přetřít nějakou vánočně laděnou barvou. Do tašky můžete vložit malou poznámku ‘Použij mě znovu’ a obrázek tašky.

IMG_3582

Dárek jako balící papír

Trochu to vypadá jako Zero Waste hit letošních Vánoc. Zabalte dárek do jiného dárku. Tím může být ozdobný sáček, které lze následně použít k nákupu nebo obal spodního prádla pro cestování. Výborně se dárky balí do šátku nebo většího kusu oblečení.

Ekologický balící papír

Jednoduchý

Použijte obyčejný hnědý papír. Samozřejmě více ekologické by bylo nepoužít žádný, ale pokud budeme šetrní a papír třeba znovupoužijeme, tak myslím, že to stále stojí za to. Papír nechte čistý, když chcete docílit jednoduché minimalistického duchu (mě se tak líbí nejvíc). Nebo na papír můžete nakreslit vánoční motivy, použít razítka a mít na papíru stejný motiv. Pokud čtete noviny, tak můžete dárky zabalit do novinového papíru. Zaujal Vás nějaký článek? Dárek zabalte tak, aby byl článek na přední straně k přečtení :

IMG_3581

Ozdobný

Můžete také najít vcelku obyčejný balící papír, který lze zrecyklovat nebo spálit (pokud již nelze použít znovu). Většinou se prodává na listy a nikoli v roli. Jedná se o papír, který není lesklý, bývá bílý s potiskem (sněhuláčci nebo stromečky).

Ozdobné prvky

Stužky

Vyberte ty látkové namísto plastových. Ty najdete nejčastěji  galantérii a v některých papírnictvích. Nejen že jsou hezčí, ale můžete je opět použít. Na Vánoce si nechte ty červené a zelené. S obyčejným hnědým papírem vypadají moc hezky. Také se dobře kombinují s přírodními ozdobami na obalu dárku.

IMG_3583

Přírodní

Usušte plátky pomeranče, mandarinky, připravte si celou skořici a pár větviček z jehličnatého stromu. Na dárek můžete kombinace těchto ozdůbek připevnit pomocí provázku nebo nitě.

Jmenovky

Připravte si kus starého kartonu nebo čtvrtky, kterou máte doma. Nejdříve si připravte šablonu na tvar jmenovek. Podle mě je nejhezčí udělat sadu stejných jmenovek a ozdobně napsat jméno. Připravte si návrh Vašich jmenovek. Na Pinterest můžete najít široké spektrum inspirace s různou barevnou škálou. Tak a potom podle šablony vystříhejte jmenovky a nakreslete Váš zvolený motiv. Jméno napište ozdobně a na dárek připevněte stužkou 🙂

IMG_3586