V přírodě: Nasbírejte si sami

Letos jsem se pustila do prohlídky místního okolí, abych zjistila, co všechno je možné v přírodě nasbírat. Neměla jsem žádné určité plány, jen jsem přes sledovala, co jde jednoduše nasbírat. Dnes uvádím jen některé plodiny, které lze snad najít. Na příští rok bych ráda vyzkoušela sběr listů či květů na domácí bylinné čaje, mladé smrkové výhonky a plánuji zmapovat okolí pro planá jablka, hrušky či švestky.

Špendlíky nebo mirabelky

Když jsem byla malá, tak chodívala okolo vodního kanálu a všude jich bylo plno. Ale nikdy jsme je ve větším množství nesbírali. Většinou jen pár na chuť. Poslední roky, kdy strom sousedů zasahuje na naši zahradu a oni špendlíky nesbírají jsem si je vždy sbírala jen na svačinu. Letos jsem se však opřela do většího sběru. Podle mě jsou mirabelky velmi podhodnocené ovoce. Jsou sice nakyslé, ale když uzrají, tak i sladké. Plody jsou docela malé a když uzrají, tak jsou sytě oranžové. Najdete je podél polních cest i u řek.

damson-2660111_1920

A co s nimi? Některé jsme vypeckovali a dali do mrazáku a hodí se jako ovoce do smoothie. Můžete z nich také upéct bublaninu. My jsme si z nich udělali marmeládu a máme zásoby snad na celou zimu.

Šípky

Divoké plody šípky rostou jako plevel. Na sběr doporučuji vzít nůžky. Usnadníte si následné čištění, kdy byste stonky museli stejně ostříhat. Také je menší pravděpodobnost, že se při sběru popícháte. Šípky jsou plné vitaminu C, takže se na tohle podzimní počasí skvěle hodí. Keře nejsou náročné, rostou u polních cest.

IMG_2982

A co s nimi? Nechte je usušit a používejte na šípkový čaj. Nebo z nich také můžete vytvořit šípkovou marmeládu. Mě se líbí i jako podzimní dekorace.

Ořechy

Podzim a vůně spadaných ořechů má přece jen něco do sebe. U nás jsem ořechy našla u vinic nebo polí. Můžete se také zeptat svých známých, často lidé ořechy na zahradě mají, ale nesbírají je. Pokud jsou ořechy čerstvě spadané, tak mohou být ještě v dužině. Když počkáte o něco déle a nebojíte se, že Vás někdo předběhne, tak si počkejte a ořechy samy ze slupky vypadají. Doma si je nechte dosušit a poté vyloupejte. Jsou plné mastných kyselin a působí příznivě na celý nervový systém.

IMG_2984

A co s nimi? Asi nejlepší je si je nechat na pečení vánočního cukroví. Samozřejmě jsou dobré jako svačina jen tak nebo se sušeným ovocem. Také je můžete přidat jako ozvláštnění brownies nebo přidat na ovesnou kaši.

Borůvky, ostružiny a maliny

Člověk musí o něco lépe hledat. Borůvkám se daří spíše na horách a každá sezóna je trochu jiná. Ostružiny a maliny často najdeme i v nížinách, ale většinou musí mít člověk vysledováno, kde je najde a kdy dozrávají. Potom to ale stojí za to. Plody jsou bohaté na antioxidanty a jsou výborné jako regenerace po sportu nebo při únavě.

IMG_2985

A co s nimi? Dejte si čerstvé jentak nebo do smoothie. Také si můžete pochutnat na lívancích s borůvkami nebo muffiny s malinami. Když máte nasbíráno více, tak zamrazte na horší časy do mrazáku.