Ranní rutina

Dnes se chci věnovat tomu, jak vypadá moje běžné ráno. Dříve jsem si moc nevšímala, co ráno dělám, ačkoli to, jak začneme den, udává rytmus zbytku dne. Ráno by se nemělo nést v duchu “co nejdříve odejít do práce” a být již od rána ve stresu. Proto bych se ráda podělila o to, co ráno dělám já. Všechny části nemusí sedět všem, ale možná se necháte některými věcmi inspirovat a i Vaše ráno bude o něco příjemnější. Moje ráno obvykle trvá 35 nebo 60 minut a nestane se, že bych se cítila, že mám času málo.

Nespěchám

První a ne zcela jednoduchý bod na mém ranním seznamu. Před několika týdny jsem si začala připomínat, abych nespěchala a nebyla tak permanentně ve stresu. Samozřejmě některé krizové situace spěchat vyžadují, ale těch by mělo být velmi málo. Abych nespěchání dosáhla, tak dělám několik následující věcí

  • Odhadnu kolik času ráno potřebuji a podle toho vstávám
  • Připravuji si oblečení a věci do práce večer předem
  • Mám rozmyšlené, jak budu ten den jíst (doma či v práci)
  • Ráno dělám jen opravdu potřebné a prospěšné věci a tedy vyhýbám se různým žroutům času jako jsou sociální média a pracovní i soukromé maily

Probuzení a ranní hygiena

Moje rána jsou různá, kdy 3x týdně musím vstávat poměrně brzy a to již před 5. a další dny vstávám o něco později. Jako budík mám docela příjemnou melodii a pobyt v posteli nijak zvlášť neprotahuji. Snažím se vstát s dobrým pocitem, ale to chce určitě cvik. Tak nějak jsem ráda za nový den, za klidné ráno, každý si může najít něco, co si ráno řekne. Můžete si vybrat nějaký oblíbený citát nebo fotku, kterou si dáte vedle postele a bude první, co uvidíte. Velmi zajímavé jsou citáty Eckharta Tolleho, autora Moci přítomného okamžiku. Nechte se inspirovat.

IMG_2824

Poté je čas na menší ranní hygienu. Tou je pro mě čištění úst a mytí rukou a obličeje. V rámci čištění úst používám škrabku na jazyk a pokud mám o něco více času, tak si vyplachuji ústa kokosovým olejem s tea tree olejem po dobu několika minut. Nejčastěji však volím normální čištění zubů. Poté si jen opláchnu obličej vodou a umyji ruce.

Tip: ústa byste si měli vyčistit ještě před tím než se ráno napijete. Za noc se v ústech tvoří mnoho bakterií, ty jsou často ve velkém množství na jazyku. Takže první čištění a až poté pití, abyste tyto bakterií nespláchli zpět do svého těla.

Meditace, yoga nebo deník

Po krátké ranní hygieně si v pokoji rozbalím yoga matku, připravím polštářky a deku a usedám k ranní meditaci. Na jógovém retreatu v Řecku jsem se naučila meditaci “Who am I/Kdo jsem”, takže v této praxi pokračuji i doma. Podle časových možností volím 15 nebo 30 minut, víkendové ráno může být i delší. Některé dny cvičím také yogu, kdy začínám 12 pozdravy slunci a poté si vyberu několik ásán, ve kterých zůstávám asi 2-4 minuty. Končím krátkou relaxací. Podrobněji chci tuto ranní praxi uvést v samostatném článku. Některé dny si píši deník nebo třeba jen věci, za které jsem vděčná.

IMG_2600

Oblečení

Oblečení mám většinou připravené již z předešlého dne. Nemyslím, že je to něco, čím bych musela ráno trávit několik minut. Mám docela malý šatník a je jednoduché jednotlivé věci kombinovat. K tomu mi velmi pomáhá to, že moje oblečení je v barvách, které je jednoduché sladit jako černá, bílá a modrá. Pro každého může být barevné schéma jiné, ale pomáhá, když je šatník laděný méně barvami. Po oblékání přichází velmi jednoduchý makeup, který mi běžně zabere 2 až 3 minuty.

IMG_2826

Snídaně, smoothie a jídlo do práce

Některé dny snídám doma a některé zase v práci. Připravuji si velmi jednoduché snídaně, většinou i na pár dní dopředu. Mezi moje nejoblíbenější snídaně patří:

  • Lívance
  • Muffiny nebo banánový chlebíček s ovocem
  • Rýžový pudink s jablečným pyré
  • Smoothie miska
  • Ovesná kaše – tradiční i přes noc

Obědy si připravuji také nebo některé dny vyrazím do Dhabba Beas. Tam si můžete přinést i vlastní obal, už zvážený a nebo Vám ho zváží před tím než si začnete jídlo nabírat. Stejně tak to můžete provést ve Veg-Go nebo třeba Country Lifu, ale já chodím hlavně do Dhaba Beas. Předchozí den večer si také připravím ovoce nebo zeleninu na smoothie, které ráno zaliji vodou a v létě přidám trochu ledu a rozmixuji. Nedoporučuji mixovat den předem, smoothie je nejlepší čerstvé 🙂

IMG_2825