Minimalismus: Cestování

Cestování v duchu minimalismus je něco, co stoji za to se naučit. I pokud Vaše domácnost není minimalistická, osvojení si několik pravidel pro cestování Vám ušetří spousta místa i nakonec i času. Často na dovolenou vozíme věci, které nakonec vůbec nepoužijeme. A to neplatí jen o cestování v létě, ale v jakoukoli roční dobu.

Příruční zavazadlo

Chystáte se na prodloužený víkend nebo jen několik týdnů? Poté není potřeba mít s sebou velký kufr. Ještě než si začnete připravovat a promýšlet, co všechno budete potřebovat, tak si připravte příruční kufr nebo tašku. Budete mít lepší představu o velikosti a při výběru se budete krotit. Pokud jedete na jedno místo nebo více míst se stejnými klimatickými podmínkami, pak není potřeba si s sebou brát nekonečně oblečení a tedy menší kufr Vám bude určitě stačit.

Když se naučíte zabalit si pouze do příručního zavazadla, budete na cestách daleko mobilnější. Také se nemusíte bát ztráty zavazadla nebo dlouhého čekání po letu. Nemusíte žádat kolemjdoucí o pomoc při vynášení kufru do schodů a nezničíte si záda.

IMG_2776

Věci s širokým uplatněním

  • Tuhé mýdlo – bude se hodit na mytí ale také přeprání oblečení
  • Sklenice – zabalte si do ní na cestu svačinu, na místě využijte jako sklenici na pití nebo misku na ovoce
  • Velký šátek – využijte jako běžný šátek pro studenější dny nebo večery, také jako deku na sezení v parku, na cestu si do něj můžete zabalit čisté spodní prádlo nebo věci, které jsou křehké
  • Kokosový olej – využijte po opalování, k odlíčení, čištění úst, vlasovou masku

Redukujte

Zredukujte věci, které máte několikrát. Tímto ušetříte docela velkou část svého zavazadla. Opravdu potřebuje spodní prádlo a ponožky na každý den? Nebude jednodušší si zabalit jen několik a průběžně špinavé prádlo přeprat? To samé můžete uplatnit na další oblečení jako jsou třeba trička nebo oblečení na sport.

shoes-2465908_1920

Boty často zabírají většinu místa. Budete spíše v přírodě nebo ve městě? Vemte si pohodlnou obuv do přírody i do města. Do města vybírejte tak, aby šla obuv zkombinovat s Vaším outfitem i pro různé události. Pro ušetření místa je dobré cestovat v obuvi, která je největší. Boty je dobré zredukovat na 2, maximálně 3 páry.

Capsule wardrobe

Kombinujte všechno se vším. Vemte si s sebou na dovolenou ty kousky, které k sobě vzájemně sedí. Volte univerzální barvy jako bílou, šedou, černou nebo modrou. Vybírejte si své oblíbené oblečení, které víte, že si opravdu vemete na sebe a nebude jen ležet v kufru. Často máme pocit, že si musíme na dovolenou pořídit něco nového, ale často se stane, že takové oblečení vůbec nenosíme. Naprosto univerzální jsou černé kalhoty a černá sukně, světlé topy a pohodlné svetříky.

Oblečení na 2 týdny letní dovolené: 1 černé kalhoty, 1 černá sukně, 2 letní šaty, 1 kraťasy, 3 lehké topy, 3 volnější trička s krátkým rukávem, 2 svetříky, oblečení na sport, plavky, spodní prádlo

Knihy a časopisy

Nevozte. Tedy v případě, že si s sebou berete tablet nebo čtečku knih. Když nemusíte na cestách pracovat, tak nechte doma také svůj notebook. Do tabletu nebo čtečky si připravte nejen knihy nebo časopisy, ale i kopie jízdenek, letenek, pojištění, pasu a dalších cestovních dokladů. Knihy jsou těžké a zaberou opravdu hodně místa. A někdy se stane, že ani nemáme chuť si číst. Tak je zkuste zakomponovat do Vaší elektroniky, kterou byste si stejně brali s sebou. Pokud tomu tak není, tak se zkuste krotit a vybrat si jednu až dvě knihy, které si již dlouho chcete přečíst.

Kosmetika

Další velká položka na seznamu co si zabalit na dovolenou. Opravdu chceme tolik času trávit v koupelně? Vemte si s sebou jen nezbytné přípravky a i ty je dobré zabalit do cestovního obalu. Cestujete s někým dalším? Podělte se o běžné věci jako je zubní pasta, šampon, opalovací nebo normální krém.

essential-oil-1690887_1920

2 jednoduché minimalistické tipy

  • Nelakujte si nehty nebo aspoň ne ty na rukách – nemusíte mít s sebou arzenálu laků, odlakovačů a dalších pomocníků
  • Nefénujte si vlasy – nechte je raději volné uschnout. A to především pokud jeden k moři a venku je teplo natolik, že můžete chodit s mokrými vlasy